Zdejší zámecké expozice a také pobočky, zámek Kinských či Lapidárium svaté trojice ve Valašském Meziříčí, vsetínskou hvězdárnu nebo zámek a zámecký park v Lešné navštívilo vloni čtyřiačtyřicet tisíc lidí. „V roce předcházejícím jsme uvítali třicet dva tisíc návštěvníků,“ uvedl pro srovnání ředitel Muzea regionu Valašsko Milan Půček.

Největší nárůst návštěvníků zaznamenal zámek Kinských ve Valašském Meziříčí. „Částečně díky obnoveným expozicím a dílem také díky opravenému přilehlému parku,“ nastínil Půček.

Se zdokonalováním své nabídky nepoleví v Muzeu regionu Valašsko ani v roce letošním. „V současné době opravujeme zámek v Lešné za pětadvacet milionů korun. Za čtyři miliony chceme upravit také tamní park,“ prozradil Půček s tím, že dalších asi osm a půl milionu korun půjde na rozsáhlé přírodovědecké expozice.

Velkou šanci na úspěšné schválení má také projekt Muzeum budoucnosti, kterým se pracovníci muzea už rok intenzivně zabývají. Jeho hlavním cílem je propagace vědy a techniky. „Zda získáme prostředky na jeho financování, budeme vědět na jaře. Naděje je veliká,“ řekl Půček.

Naproti tomu s poklesem návštěvnosti se v loňském roce setkali pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. To i přesto, že skanzen vloni oslavoval pětaosmdesáté výročí svého založení, čemuž byly přizpůsobené i jednotlivé programy. „Celkem přišlo na akce zhruba o deset tisíc lidí méně, než v roce předcházejícím,“ potvrdil ředitel skanzenu Vítězslav Koukal.

Hlavním důvodem menší návštěvnosti bylo podle jeho slov počasí. Programy rožnovského muzea jsou na něm závislé, celá řada z nich se totiž koná pod širým nebem. „Je třeba si říct, že loňský rok nebyl na počasí dobrý,“ řekl Koukal.

Už nyní však pracovníci skanzenu připravují program na blížící se sezónu. Tu zahájí Masopust, během roku se mohou lidé těšit také na tradiční Valašské Velikonoce, Vánoční či Starodávný jarmak, Rožnovskou valašsku, Jánošíkův dukát, Pekařskou sobotu či setkání řezbářů a kovářů.

Novinky jsou také mezi stavbami. „Největší z nich je náš Živý dům, kde si mohou lidé vyzkoušet nejrůznější řemesla. Připraveno je čtyřicet různých programů,“ přiblížil Koukal.

Skončil také takzvaný Norský grant, který přinesl muzeu v Rožnově více než tři miliony eur. Byla to největší finanční injekce, která kdy muzeu připadla. Díky těmto prostředkům se ve skanzenu objevilo devět nových staveb. Rekonstrukce se dočkala také Vaškova hospoda či Janíkova stodola, vznikly zcela nové konzervační dílny ve Frenštátě.