VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moderní systém ušetří obci peníze i životní prostředí

Sledovat množství vytříděného odpadu a tím zlepšit přístup k životnímu prostředí se rozhodlo vedení Prostřední Bečvy.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Popelnice na tříděný odpad.Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Na začátku letošního roku zavedli evidenční systém, který sleduje přesné množství komunálního i vytříděného odpadu ve všech domácnostech. Na nejpoctivější třiditele čeká příští rok sleva na poplatcích.

S nápadem zavést nový systém přišel starosta obce Radim Gálik. „V loňském roce jsem se zúčastnil druhého ročníku konference Odpad zdrojem. Tam jsem se o systému dozvěděl a velmi mě zaujal,“ prozradil. Důvodem byl především fakt, že doplatky obce za odpadové hospodářství činí kolem půl milionu korun, které by se podle něj daly investovat do něčeho smysluplnějšího.

#clanek|3238432#

Prvním krokem, do kterého se obec pustila, byla analýza popelnic. „Nechali jsme si na sběrný dvůr vysypat deset namátkově vybraných popelnic a do posledního papírku jsme odpad rozebrali, abychom zjistili, jak jsou na tom lidé s tříděním,“ popsal Gálik.

Vzpomněl, že při analýze došli k šokujícím informacím. „Přišli jsme na to, že pětaosmdesát procent obsahu popelnic se dá vytřídit a jen zbylých patnáct je odpad, který do popelnic skutečně patří,“ uvedl starosta.

Následovalo několik setkání s obyvateli obce, kde se jednak dozvěděli informace o novém systému, jednak obdrželi čárové kódy, na jejichž principu je systém založený. „Jsou trvalé kódy, které jsou umístěné na popelnicích, a kódy jednorázové, které lidé lepí na pytle s tříděným odpadem,“ vysvětlil starosta.

#clanek|3239115#

Popeláři, kteří pro odpad přijedou, pak čárové kódy načtou do systému, v případě popelnic navíc sledují jejich naplněnost. „Všechny údaje se takovým způsobem zaznamenají. Já si pak v počítači dohledám a vím přesně, která domácnost jak třídí,“ pochvaluje si starosta Gálik.

Pořizovací cena systému činila 200 tisíc korun. Podle starosty je ale vysoce pravděpodobné, že se už za první rok užívání celá částka obci vrátí. „Udělal jsem propočty za první tři měsíce a musím říct, že výsledek mě velmi potěšil,“ netajil. Během prvního čtvrtletí s novým systémem se množství komunálního odpadu v obci oproti loňskému roku snížilo o pětadvacet procent. Naopak se navýšilo množství vytříděných odpadů. „U plastů došlo k nárůstu o osmdesát procent, u skla o šestašedesát a u papíru dokonce o devadesát procent. To jsou luxusní čísla,“ uvedl s radostí starosta Gálik.

#clanek|3238181#

Doplnil, že takovým způsobem se obec zároveň připravuje na dobu, kdy úplně skončí skládkování. „Jsem rád, že si to naši lidé vzali za své a opravdu poctivě třídí,“ podotkl. Ti nejpoctivější třiditelé se v příštím roce dočkají úlev na poplatcích za odpad. „Jaké slevy to budou a kdo se jich konkrétně dočká, určíme až podle celoročních výsledků třídění. Zatím to ale vidím tak, že odměnění budou ti, kteří se k životnímu prostředí chovají nejšetrněji tak nějak všeobecně,“ uzavřel starosta Radim Gálik.

Autor: Eva Lukášová

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení