VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meziříčí a Čadca: Vzpomínky zmizelé v čase

Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Před nedávnem jste se mohli zde, v Muzejním kukátku Valašského deníku, dočíst o dřevěné sošce rytíře pobité kovovými cvočky. Tu se nám v muzeu teprve na základě zmínky ve vzpomínkové publikaci dr. Pupíka podařilo poměrně nedávno identifikovat jako tzv. „holztrittera".

1.5.2014
SDÍLEJ:

Upisování válečné půjčky.Foto: Archiv MRV

O něm jen ve stručnosti připomeňme, že jde o nevysokého dřevěného panáka, který v dobách 1. světové války stával na veřejných prostranstvích a „pomáhal" při vybírání válečných půjček vybíraných od občanů k umoření válečných nákladů. Každý dárce si pak mohl vzít z krabičky vedle rytíře cvoček a zatlouct jej do sošky. Rytíře opatrujeme v muzejních sbírkách, ale více se nám o něm až donedávna zjistit nepodařilo.

Ve Valašském Meziříčí v březnu letošního roku však odstartoval zajímavý projekt Vzpomínky zmizelé v čase – historická paměť měst Valašské Meziříčí a Čadca na starých fotograficích. Jeho záměrem je zachytit mizející podobu partnerských měst Valašské Meziříčí a Čadca a posílit vztahu k místu, kde žijeme, prostřednictvím prožitku historické paměti. Cenným přínosem projektu je i vzájemná výměna zkušeností a informací mezi oběma partnerskými městy. Úkolem projektu je proto shromáždit reprezentativní vzorek dosud nezveřejněných historických fotografií, zachycujících postupné proměny obou měst. No a právě díky tomuto projektu se nám povedlo narazit na zajímavý historický snímek, který opět trochu víc poodhalil osudy našeho dřevěného rytíře. Fotografie totiž zachycuje výše popisovaný postup vybírání příspěvků na válečné půjčky. Dosud zapomenutá a vcelku nezajímavá fotografie z našeho muzejního fotoarchivu se tak najednou stala poslem zajímavého příběhu.

Pokud i vy máte doma zajímavé historické fotografie, ke kterým se vážou vaše osobní vzpomínky či zajímavé historky, neváhejte prosím a ozvěte se nám. Přispějete tak k doplnění dalších střípků do mozaiky dějin Valašského Meziříčí a jeho okolí.

Autor: Ivana Ostřanská, historik Muzea regionu Valašsko, p. o.

Autor: Redakce

1.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies