V současné době je v plném běhu výběrové řízení na zhotovitele designového návrhu uvažovaného kočáru. Jeho samotnou pozdější výrobu chce vedení muzea zaplatit z prostředků získaných ve veřejné sbírce. „Ta začala v srpnu a do současné doby už lidé přispěli částkou převyšující padesát tisíc korun,“ prozradil ředitel valašského skanzenu Vítězslav Koukal.

První zalepená obálka od firmy, která bude kandidátem na zhotovení designového návrhu kočáru, už leží řediteli Koukalovi na stole. „Do výběrového řízení je ovšem samozřejmě stále možné se dále hlásit,“ vyzval ředitel.

Podle svých slov by byl rád, kdyby byl návrh podoby vozu hotový už do prázdnin. „Chceme jej připojit k veřejné sbírce, aby lidé měli představu, jak bude zařízení, na které se třeba rozhodnout přispět, vypadat,“ zdůvodnil Koukal.

Prozradil, že myšlenka udělat ve skanzenu něco, co by prospělo handicapovaným, jej provází už od doby, kdy v muzeu nastoupil. „Bude krásné, když budeme moci návštěvníkům na vozíčku ukázat všechny tři areály – Valašskou dědinu, Dřevěné městečko i Mlýnskou dolinu,“ zamyslel se Koukal.

Výzva na výrobu bryčky za koňský potah pro handicapované osoby „visí“ již delší dobu na internetových stránkách Valašského muzea v přírodě. „V první fázi se jedná zejména o zhotovení návrhu. Podle něj by se potom výroba zadávala zhotoviteli,“ upřesnil technický náměstek skanzenu Milan Gesierich.

Představa pracovníků muzea je taková, že speciální kočár bude tažený koňmi. Vzhledově bude odpovídat charakteru Valašského muzea v přírodě. „Bude přizpůsoben pro přepravu dvou nebo čtyř handicapovaných lidí na vozíčku a jejich doprovodu,“ přiblížil Gesierich.

Na pořízení bryčky mají muzejníci v současné době více než jedenapadesát tisíc korun, které získali ve veřejné sbírce. Lidé, kteří by také chtěli přispět, tak mohou učinit v kostele svaté Anny, kde je pokladnička.

Příspěvky mohou zasílat také na účet s číslem 43-7732890207/0100.