S transparenty demonstrovali před budovou, v níž se konalo neveřejné jednání zástupců investora, projektantské firmy, města i občanských sdružení.

Zařízení o výkonu jeden megawatt chce v Hranické ulici postavit místní firma Bioplynová stanice.

„Má sloužit k ekologickému zpracování kukuřičné siláže, travní senáže a kejdy z okolních zemědělských podniků,“ sdělil mluvčí města Josef Beneš. Výstupními produkty mají být elektrická energie, kterou chce investor prodávat společnosti ČEZ, dále teplo a hodnotné hnojivo.

Proti záměru se ale postavili ekologové i místní občanská sdružení, například Za Krásno krásnější, Srdce Valašska, Za Krhovou klidnější nebo Za zdravé Lešensko.

Tvrdí, že se z bioplynových stanic šíří nesnesitelný zápach na kilometry daleko. V emotivní debatě, která trvala přes tři hodiny, proto vznesli množství námitek.

„Investor nás nepřesvědčil o vhodnosti realizace tohoto záměru na místě, které leží necelého půl kilometru od obytné zástavby,“ uvedl místní ekolog Milan Orálek.

Obává se zejména zápachu, který s sebou přinese manipulace se surovinami. „Zvýšila by se také hladina hluku a intenzita dopravy v okolí Hranické ulice, už nyní zatížené přítomností mnoha firem,“ upozornil Orálek.

Zástupci občanských sdružení záměr chválí, ale podle nich se v civilizovaném světě podobné stanice stavějí několik kilometrů od obytné zóny.

„Je proti zdravému rozumu, že to chtějí vybudovat přímo ve městě. Nechci si ani představit, jakému smradu bychom byli vystaveni,“ upozornil například Oldřich Ondračka.