Počítačoví experti radí uživatelům používat šifrovací klíče. Kdo se připojí nelegálně, hrozí mu trest

Naopak řada nepoctivců se stále nelegálně připojujek špatně zabezpečeným lokálním bezdrátovým sítím v domácnostech, například v panelových domech. Podle odborníků lze ale tento problém odstranit jednoduchým šifrováním.

Jedním z velkých poskytovatelů signálu na Zlínsku je i společnost NWT Computer.„Občas se nám stane, že se někdo pokouší připojit zdarma. Celkem to bylo tak pět lidí. Vždy je ale velmi rychle a bezpečně zachytíme,“ prozradil Zdeněk Topič z NWT Computer. Podobnou zkušenost má i Radim Herman ze společnosti RaabNet z Bystřice pod Hostýnem.„Problém s neoprávněným připojením jsme řešili od roku 2000 jen třikrát. Máme dobré zabezpečení,“ ujistil.

Celá řada nenechavců se nelegálně připojuje k domácím wi fi sítím, které si zřizují koncoví uživatelé, tedy nezávisle na hlavních poskytovatelích signálu.
„Takové pokusy nabourat se do těchto sítí jsou časté. Lidé nám jich hlásí až padesát ročně,“ uvedl Karel Obadal ze společnosti MOVSET Vsetín. „Měli jsme například případ, kdy si u nás zákazník objednal odvirování počítače a my zjistili, že ho zavirovaný nemá a že se k němu nelegálně přihlašuje někdo ze sousedství právě se zavirovaným počítačem,“ popsal expert konkrétní příběh.

Lidem, kterým se někdo nabourává do domácí wi fi sítě a krade jim signál, radí odborníci jejich systém šifrovat. „Běžně stačí použít klasický WEP klíč,“ navrhl Obadal. Stejný lék doporučil i Petr Svatoň ze zlínské společnosti Avonet. „Vhodné jsou šifrovací WEP klíče a WPA klíče,“ uvedl.

Odborníci ale přiznali, že zkušené hackery neodradí ani toto zabezpečení.„Je potřeba říct, že prolomit lze dnes prakticky cokoliv. Doporučuji proto nesdílet žádné disky v síti a citlivá data mít třeba jen na počítači, který není připojen k internetu,“ varoval Radim Herman.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Wi-fi síť lze obecně zneužít mnoha způsoby. Pouze se nelegálně připojit, síť „odposlouchávat“ a zachytávat data, falšovat MAC adresy, vytvářet falešné přístupové body, zahlcovat systém nebo i síť úplně paralyzovat. Nejdrsnější hackerské metody, ve spojitosti s wi-fi, podle oslovených profesionálních poskytovatelů připojení zatím nikdo nepoužil.

A to ani v dotázaných velkých firmách. „My používáme wi-fi jen v několika kancelářích a máme ho velice dobře zabezpečené. Žádný průnik jsme ještě nikdy nezaznamenali,“ sdělil Luboš Papírek, počítačový expert z České zbrojovky v Uherském Brodě.

Velký hackerský útok na wi-fi v regionu ještě nemuseli vyšetřovat ani policisté. „Pokud by k němu došlo, šlo by o trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, kde hrozí pachateli až jeden rok zákazu činnosti a propadnutí věci. Pokud ale navíc pachatel zneužije data, mohl by dostat trest mnohem vyšší,“ připomenula krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Napojení na internet a wi-fi sítě jsou většinou stále zpoplatněná. Řada soukromých firem, restaurací, ale i veřejných institucí v regionu už nabízí internet zcela zdarma.„V budově krajského úřadu například nabízíme internetový signál zdarma ve všech patrech budovy. Tato veřejná služba u nás funguje už přibližně dva roky a máme na ni velmi příznivé ohlasy,“ přiblížil mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.