VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé letos vodu z hydrantů nekradou

Valašsko – Neoprávněné odběry vody trápí vodohospodáře na Valašsku každým rokem. V poslední letech se však množství případů snižuje. Letos řešili problém zatím jen třikrát.

24.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Za poslední dva roky se počet černých odběrů snížil na minimum. „Zatímco před lety jsme řešili desítky případů, nyní se jedná jen o jednotlivce. Začali jsme více spolupracovat s obcemi, starostové obyvatele o problému více informují," vysvětlil ředitel Vodovodů a Kanalizací (VaK) Vsetín, a.s. Michal Korabík.

Lidé si z hydrantů plnili hlavně bazény

Často se například stávalo, že si lidé napouštěli bazény z hydrantů, aniž by se domluvili s dodavateli vody. „Vznikají nám tak několika tisícové škody. Navíc velkým odběrem může dojít k poklesu tlaku vody a následnému zakalení v celé vesnici," poznamenal Korabík.

Samostatnou kapitolu v odběru vody tvoří hasiči. Těm je voda poskytována bezplatně, ale jen pokud je potřeba pro hašení požárů. Jestliže chtějí pitnou vodu použít pro výcvik nebo soutěže, musí se dohodnout s vodohospodáři na množství, a to pak také zaplatit.

O neoprávněném odběru se ve VaKu dozvědí téměř okamžitě. „Z měřidel se dostanou data do naší centrály, kde pracovníci vidí, zda je něco v nepořádku. Pak vyšleme na místo tým techniků, kteří pak sepíší protokol a vysvětlí další postup," dodal ředitel společnosti VaK.

S čerpadlem do řeky na povolení

Zapojení policie připadá v úvahu, pokud by černý odběratel poškodil majetek vodohospodářů.

„Letos jsme ale prozatím žádný případ týkající se neoprávněných odběrů nemuseli řešit," uvedla mluvčí policistů Lenka Javorková.

Pravidla musí lidé dodržovat i při čerpání vody z řek a potoků.

Záleží na způsobu odběru, množství a době trvání. „Pokud lidé používají technické zařízení jako je třeba čerpadlo, musí si vyřídit povolení, které vydává příslušný vodoprávní úřad. Například Povodí Moravy či Správa toku Lesů České republiky," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí radnice ve Vsetíně Jan Štěpaník.

Úřady zájemcům nemusí povolení vydat vždycky. Zamítavé stanovisko uslyší žadatelé například při nízkém stavu vody nebo pokud by čerpání mohlo ohrozit vodní živočichy.

Zahrádkáři, kteří si občas naberou do kbelíku vodu na zalévání, se však s papírováním trápit nemusí .

Autor: Martin Fojtík

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení