VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé Hajdíka ve Lhotce nechtějí. Sepsali petici

FOTOGALERIE / Firma Lakovna Hajdík plánuje v průmyslové zóně Valašského Meziříčí v lokalitě Lešná uskutečnit svůj nový projekt. Jeho myšlenkou je vystavět nové výrobní závody s lisovnami, galvanovnami a montážemi.

18.8.2017
SDÍLEJ:

Odpůrkyně výstavby Jana Veselá upozorňuje na fakt, že by areál vyrostl pouhých 140 metrů od obytné zóny, a tedy i od jejího domu.Foto: Infografika DENÍKu

Na místě by stály také laboratoře a školicí centrum. Území, na kterých by haly vznikly, se však nachází nedaleko místní části Lešné Lhotka nad Bečvou. Jejím obyvatelům se plán lakovny nelíbí. Na obranu sepsali petici.

„S výstavbou rozhodně nesouhlasíme. Areál by se nacházel pouhých 140 metrů od rodinných domů. A to podotýkám, že průmyslová zóna již navazuje na dvě velké firmy využívající chemickou technologii,“ uvedla místní obyvatelka a členka petičního výboru Jana Veselá. Lidé se nejvíce obávají škodlivých látek v ovzduší a hluku.

„K problému se vyjádřila už i Česká inspekce životního prostředí. Potvrdila, že uskutečněním výstavby dojde k dalšímu nárůstu imisí karcinogenních látek a prachových částic, na které se tyto látky vážou a zůstávají v půdě, z níž se uvolňují řadu let. Mohou způsobit závažné škody a zdravotní rizika,“ citovala z vyjádření inspekce Veselá. „Inspekce poukázala na to, že vzhledem ke zjištěným skutečnostem není výstavba areálu na tomto místě vhodná. Oblast je už nyní emisně zatížená,“ doplnila.

Svým podpisem k petici přispěla i další obyvatelka Lhotky Jana Štěpánková. „Tato situace nás trápí, dvě chemičky už tam jsou a další galvanovna by měla být hned u zástavby. Celá ta průmyslová zóna je špatně,“ vyjádřila se.

Petici se 456 podpisy odpůrci stavby v polovině týdne odevzdali na Obecním úřadě v Lešné.O tom, zda firma Hajdík bude moct nové výrobní závody na tomto území postavit, zatím rozhodnuto není. Čeká se na stanovisko studie EIA (Posuzování vlivů záměru na životní prostředí), kterou po firmě Hajdík obec Lešná požadovala. „Území je na našem katastru a my respektujeme čistotu a kvalitu životního prostředí, v němž naši obyvatelé žijí. Konečné rozhodnutí musíme opřít o relevantní podklady, kterými pro nás bude právě studie EIA, a především o názor našich občanů,“ vysvětlil starosta.Firma Lakovna Hajdík věří, že stanovisko studie bude souhlasné a uskutečnění projektu tak bude možné. Lokalita je pro firmu ideální oblastí. „Vybudovat další moderní výrobní závod na tomto území je osobním cílem majitele společnosti Filipa Hajdíka. Důležitými kritérii výběru oblasti však samozřejmě byly i její technické parametry,“ uvedl vedoucí projektu Lukáš Bednárik. Podle jeho slov si firma uvědomuje, že může být projekt lidmi vnímán problematicky. Zároveň ale ubezpečuje, že jejich vliv na životní prostředí bude minimální. „Snažíme se maximálně komunikovat se všemi zainteresovanými stranami. Rovněž předpokládáme, že budeme v komunikaci jak s lidmi, tak se státní správou aktivně pokračovat i v budoucích etapách projektu,“ dodal Bednárik.

Autor: Eva Lukášová

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Vsetína. Ilustrační foto

Trápení Vsetína pokračuje. Se Slavií prohrál počtvrté v řadě

V kulturním areálu v Liptálu se konal v sobotu 23. září Gastro folklorní festival. Dopoledne patřilo soutěži ve vaření a pojídání brynzových halušek.
47

VIDEO: Za postrouhané prsty hrozila diskvalifikace

Dejte si Michala k snídani

Zábavné a poučné představení zároveň nabízí legendární bavič Michal pod názvem Michal k snídani.

Noca křtila. První deska Nyní je na světě.

Vsetínská kapela Noca pokřtila v sobotu v klubu Tři opice své nové album s názvem Nyní. Role kmotra se ujal písničkář Jan Žamboch.

Ve Vsetíně zazní odkaz básníka Petra Bezruče v podání Alfreda Strejčka

Hudebně-literární pořad věnovaný letošnímu 150. výročí narození básníka Petra Bezruče (1867–1958) se koná v úterý 26. září v Evangelickém kostele Dolního sboru ve Vsetíně.

Návštěvníci obdivovali Ameriky na Valašsku

Hudba, příjemná atmosféra, veselí lidé a hlavně nablýskaná americká auta. Tak to vypadalo v sobotu odpoledne v kempu Ranč Bystřička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení