VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Lázeňský Rožnov připomněl tradici i módu

REPORTÁŽ / Je sobotní ráno a já jsem se rozhodla využít jedinečné příležitosti vrátit se v čase. Kdy jindy se člověku naskytne příležitost podívat se do let 1796 až 1939. Právě dnes si v Rožnově pod Radhoštěm připomínají lázeňské časy.

10.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 12.6.2017
SDÍLEJ:

I přes nepřízeň počasí si obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm užili celodenní program s názvem Rožnov lázeňský.Foto: DENÍK/Lukášová Eva

Aby to bylo se vší parádou, auto parkuju hned ve Valašském Meziříčí. Odtud se, jako lázeňský host, nechám přepravit historickým parním vlakem. Krok směrem k nádraží a mně už je jasné, že něco této neobyčejné akci příliš nepřeje. To něco je počasí.

Déšť trochu kazí atmosféru

Spolu s ostatními cestujícími, z nichž značnou část tvoří natěšené děti, nasedám do vlaku. Lokomotiva houká a už se dáváme do pohybu. Za malý moment ke mně přicházejí průvodčí v dobových kostýmech. Jeden z nich Jan Židlík se se mnou dává do řeči. „Jedete historickým vlakem, který je tažený parní lokomotivou Matěj z roku 1948," nešetří informacemi. Prozrazuje, že i jeho uniforma již něco pamatuje. „Jedná se o letní verzi, byla ušitá v roce 1966," dodává Židlík. V Rožnově vysedáme do pořádného lijáku. Snad jen dětem, které si jízdu vlakem náramně užívaly, déšť nevadí. „Nejvíc se mi líbilo, jak se kouřilo z mašinky," prozrazuje svůj největší zážitek z vlaku osmiletý Míša Vašek.

Lázeňská móda je pro dámy výzva

Z vlakového nádraží se vydávám do městského parku, kde se odehrává hlavní program lázeňského dne. Na místě se už, sice pod deštníky, procházejí lázeňští hosté v dobových kostýmech. Na první pohled je vidět, že si na svých oděvech dali záležet. V krásných šatech dorazila také místní Jana Skypalová. „Ctím tradice a lázeňská móda pro mě byla výzva," vypráví, zatímco mi představuje jednotlivé části svého outfitu, mezi nimiž vévodí perličková kabelka po babičce.

Strašná škoda, že neustávající déšť nedovoluje vyzkoušet si množství lázeňských procedur, které jsou připravené na mnoha stanovištích. „Bohužel počasí nám dnes nepřeje, i tak ale doufám, že se alespoň do odpoledne umoudří," věří autor programu a mluvčí Rožnova v jedné osobě Tomáš Gross.

Na prsní čaj panáčka slivovice a malé pivo

I tak se ale odmítám s lázeňským Rožnovem rozloučit, aniž bych alespoň něco z historie neokusila. Po ochutnávce prsního čaje se společně s hrstkou dalších turistických nadšenců, kterým ani všudypřítomná voda nevadí, vydávám na lázeňskou procházku městem na kopec Kozák k „hřibu". Asi hodinovou vycházku komentuje historik Milan Hambálek. Jeho zajímavé vyprávění o bohaté lázeňské historii utíká rychlým tempem a končí na Kozáku, kde si připíjíme slivovicí tak, jak to měli ve zvyku průvodci s lázeňskými hosty i v tehdejší době.

Naše putování zakončuje návštěva místního pivovaru, kde se odměňujeme oroseným pivem. Po návratu do centra dění mé kroky míří do bylinkového inhalatoria, ze kterého se ozývá hurónský smích. Přidávám se k hostům, kteří relaxující na lehátkách a vdechující vůni různých druhů bylinek, přihlížejí a napodobují pohyby předcvičovatelek. Už chápu důvod toho smíchu. Učit se cviky proti zapomnětlivosti či debilitě je prostě komické. Ale umět je, myslím, není od věci…

Autor: Eva Lukášová

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies