VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kosmonautika přispívá k rozvoji medicíny

Vsetín /ROZHOVOR/ – Vesmír sedmačtyřiceti­letého Martina Leskovjana zajímá už od dětských let. V mládí navštěvoval astronomický kroužek a od roku 2007 pracuje ve vsetínské hvězdárně.

15.10.2010
SDÍLEJ:

Martin LeskovjanFoto: DENÍK/Lenka Orálková

Martin Leskovjan pracuje jako vedoucí hvězdárny ve Vsetíně, její pracovníci se také letos připojí ke Světovému kosmickému týdnu

V současnosti je rodilý Vsetíňan jejím vedoucím. Společně se svými kolegy se snaží přiblížit tajemství vesmíru široké veřejnosti. Slouží k tomu také přednášky věnované Světovému kosmickému týdnu, kterého se vsetínští hvězdáři účastní od roku 2002.

Co jste si pro návštěvníky hvězdárny letos připravili?

Neoficiálně jsme začali už minulý pátek. Společně se vsetínským rodinným centrem jsme uspořádali pro rodiče s dětmi drakiádu. Pro děti jsme si mimo jiné připravili pohádky s kosmonautickou tématikou.

Jinak na tento pátek a také na ten příští máme nachystány přednášky. Lidé si tak mohou přijít poslechnout o americké kosmonautice, o kosmických observatořích, o netradičních pohonech malých raket či o zásobování kosmonautů ve vesmíru.

Pod pojmem kosmonautika si řada lidí představí akorát start raketoplánu. Jak se tento vědní obor dotýká konkrétního života lidí?

Řada lidí si neuvědomuje, jaký mají výsledky kosmonautiky na jejich každodenní život dopad. Lidé běžně používají například teflonové pánve, suché zipy, GPS navigace, aniž by si uvědomili, že vznikly nebo mohou být provozovány díky kosmickému programu.

Stejně tak lidé chytají televizní signál přes satelity nebo se díky družicím dozvídají o tom, jaké bude počasí. Kosmonautika také přispívá k rozvoji technologie metalurgie a biologické či lékařské experimenty prováděné v souvislosti s vesmírným výzkumem také slouží lidem.

Příznivci astrologie věří, že se dá z hvězd vyčíst budoucnost. Co nám hvězdy prozradí z hlediska astronomie?

Spíše než budoucnost nám hvězdy umožňují poznat minulost vesmíru. Ve vesmíru jsou totiž obrovské vzdálenosti, takže světlu trvá i několik miliónů či miliard let, než k nám dorazí z hlubin vesmíru. Například než paprsky Slunce doletí k nám uplyne více než osm minut. O budoucnosti či povaze člověka hvězdy nic neprozradí. Astrologové se řídí při sestavování horoskopů starověkými poznatky a vůbec jim nevadí, že během let například byly objeveny nové planety.

Lidé také po staletí přikládají magický vliv Měsíci. Co je na tom pravdy?

Znám ty mýty. Jevy jako je náměsíčnost či vytí psů na Měsíc průzkumy vyvrátily. Většina lidí špatně spí, když jim do oken svítí měsíc nebo cokoli jiného. Také jsem slyšel, že za úplňku prý lépe rostou houby. Nejsem houbař, takže to nedokážu posoudit. Pravdou však je, že Měsíc způsobuje na Zemi příliv a odliv díky slapovým jevům. Je také věčnou inspirací pro umělce, básníky, umožnil vznik řady děl…

Jakým způsobem se u nás provádí kosmický výzkum. Raketoplány u nás nestartují…?

Kosmický průzkum je drahý a nákladný. Starty raket si mohou dovolit země, které mají silnou ekonomiku nebo dokážou seškrtat rozpočet takovým způsobem, že na kosmonautiku potřebné peníze prostě seženou. Ostatní státy se například pojí ve společenství European Space Agency (ESA). I my jsme již téměř dva roky její součástí. Kosmonautický program navíc nemusí být jen vypouštění raket. U nás spolupracují různé laboratoře na letech různých států. Měli jsme i svého kosmonauta a domnívám se, že z naší mladé generace se v budoucnu právě díky členství v (ESA) můžeme dočkat dalšího Remka.

Autor: Lenka Orálková

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spanilá jízda veteránů jako vzpomínka na 70. výročí dobrodružné výpravy do Afriky
23

VIDEO: Zlín vzpomínal na legendární jízdu Hanzelky a Zikmunda

HC Dukla Praha – HC Robe Zubří
AKTUALIZUJEME
9

Komplex Dukla trvá dál, házenkáři Zubří padli i popáté v řadě a čeká je boj o bronz

Počasí na hraně, cyklisté přesto otevřeli sezonu

Milovníci cykloturistiky zahájili v sobotu 22. dubna 2017 cyklistickou sezonu. Před Informačním centrem ve Valašském Meziříčí se jich sešly přibližně tři desítky.

Jiří Růžička: Nastoupit po Čunkovi je pro mne výzva

ROZHOVOR / Město Vsetín má po čtvrteční volbě zastupitelů nového starostu. Stal se jím čtyřicetiletý vsetínský rodák Jiří Růžička. Na jeho priority ve funkci se Deník zeptal bezprostředně po volbě.

Bunkr pod Antonínkem otevírá letošní turistickou sezonu už v neděli

Už rok si může veřejnost prohlédnout vojenský bunkr pod Svatým Antonínkem, který nadšenci z Ostrožské Lhoty otvírali 23. 4. 2016. Na známém poutním místě je to nejen pro zájemce vojenské historie obrovský tahák.

Plochu nádvoří u obecního úřadu v Hovězí opraví. Stavební práce začnou v květnu

Podle starosty Hovězí Antonína Koňaříka se v minulosti ve vesnici budovaly místní komunikace, parkoviště a zpevněné plochy a na obecní dvůr a nádvoří se pozapomnělo. „Za deštivých dnů je nemožné dostat se suchou nohou pro auto k obecním garážím za budovou," popsal neutěšený stav Koňařík.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies