Rodiče dětí s vrozenými vadami srdce i lékaři mají o její osud vážné obavy. Důvodem je rozhodnutí, které oznámila Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta má v plánu změnit současnou smlouvu s kardiologií z třiceti pěti hodin týdně, což představuje plný úvazek, na pouhých patnáct hodin.

Za špatnou zprávu to považuje například primář dětského oddělení vsetínské nemocnice Jiří Kilian. „Pracoviště paní doktorky Lehnertové patří mezi kvalitní a potřebná. Bojím se, že by tím jeho činnost mohla skončit,“ uvedl primář.

Jak dále poznamenal, ambulance je velmi důležitá nejen pro Vsetín, ale pro celý region. Podle něj dokáží tamní lékaři kromě péče o děti s vrozenými vadami provést i náročná vyšetření, která dokážou odkrýt například vrozené vady. „Některé matky tak mohou být včas převezeny k porodu například do nemocnice v Motole, kde může být ihned po narození vada operována. V takových případech jde někdy o minuty,“ vysvětlil Kilian.

Lékařka Marcela Lehnertová, která na kardiologické ambulanci pracuje, věří, že ještě není definitivně rozhodnuto. „Zatím je změna smlouvy pouze návrh a já doufám, že konečná smlouva bude vypadat jinak,“ uvedla. Podle ní by se zkrácení úvazku na patnáct hodin rovnalo katastrofě.

„Splácím ultrazvuk, musela bych řešit prodloužení leasingu, nebo si vzít úvěr,“ dodala lékařka. Další podobná ambulance je přitom jen ve Valašském Meziříčí. Zástupci VZP kritiku svého rozhodnutí odmítají. „Ke změnám ve smlouvě jsme se rozhodli na základě vykazovaného rozsahu péče, která neodpovídá plnému úvazku, což nám doložila sama doktorka Lehnertová,“ řekla mluvčí pojišťovny Tereza Květoňová.

Jednání mezi pojišťovnou a ambulancí ještě nejsou u konce. „Dosud nejsme přesvědčeni, že bychom naše rozhodnutí o snížení úvazku měli měnit,“ podotkl ředitel pojišťovny pro Zlínský kraj Tomáš Melichar. Podle něj však tímto opatřením rozhodně nebude ohrožena dostupnost zdravotní péče dětské kardiologie ve vsetínském regionu.