VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hošťálková odebírala načerno vodu, pokutu však nedostala

Hošťálková - Obec Hošťálková odebrala o deset tisíc kubíků více podzemní vody, než měla povoleno. Česká inspekce životního prostředí (ČIZP) jí za to vyměřila pokutu kolem půl milionu korun, od rozhodnutí však nakonec upustila. Pokuta by prý obec zruinovala.

3.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

„Bylo to v důsledku poruchy vodovodu uprostřed obce. Proto jsme převýšili odběr vody, ale poplatek dvě koruny za kubík vody jsme uhradili, nikoho jsme neokradli,“ hájil se starosta obce Jan Malčík. Přes prasklé potrubí utíkalo denně osmdesát kubíků vody. „U padesát let starého vodovodu je těžké najít poruchu. Zastavit vodu by stálo obrovské peníze, místo úniku vody nebylo možné hned najít,“ dále uvedl.

O prasklém vodovodu se zastupitelé dozvěděli na konci prosince. „Máme povolených sto tisíc kubíků, ale náš vodohospodář zjistil, že jsme odebrali sto deset tisíc kubíků. V lednu jsme proto poslali žádost na zvýšený odběr,“ vysvětlil starosta.

Podle něj se ČIZP začala o problém zajímat až v březnu, hájit zájmy obce musel starosta na inspektorátu v Olomouci. Vodovod už je prý spravený a k úniku vody dále nedochází.

Vedoucí oddělení ochrany vod ČIZP Jana Bernátová potvrdila květnové rozhodnutí inspekce o zastavení správního řízení a zproštění obce vysoké pokuty. Odvolala se na paragraf 125 odstavec 1 vodního zákona, bod c, ve kterém stojí: „uložení pokuty by vzhledem k opatřením učiněným povinným subjektem vedlo k nepřiměřené tvrdosti“ a přiznala, že se jedná o ojedinělý případ. „Zvýšený odběr podzemní vody jsme zjistili na základě předloženého poplatkového přiznání pro výpočet vyrovnání poplatku za minulý rok. Vzhledem k tomu, že se obec přičinila o sjednání nápravy, upustili jsme od pokuty,“ řekla Bernátová.

Podle ní je v současné době mnoho černých odběratelů a pak takových odběratelů, kteří sice mají povolení k odběru podzemních vod, ale nedodržují veškeré podmínky.

V případě, že obec odebírá více jak pět set kubíků vody měsíčně z jednoho vodního zdroje a více jak šest tisíc kubíků za rok musí být odběry zpoplatněny.

„O povolení vyššího odběru vody a jejího vypuštění nás skutečně obec zažádala a tak pominuly důvody, proč jim dát pokutu. Pro Povodí Moravy, pro které jsou poplatky příjmy, nevznikla žádná škoda,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí ve Vsetíně Jan Štěpaník.

O sporu mezi ČIZP a obcí Hošťálková nemá policie informace. To potvrdila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová, když řekla, že od začátku roku žádný černý odběr vody nešetřili. „Pokud se jedná o občansko právní spor, nejde přes nás. Zabýváme se trestním oznámením a to v tomto případě nebylo,“ řekla Brousilová.

ČIZP však nemá stejný metr na všechny, stačí porušit jediné bod zmíněného paragrafu 125. Příkladem může být nejvyšší udělená pokuta minulého roku ve výši 1,6 milionu korun, kterou úřad udělil telefonnímu operátorovi Telefónice z důvodu překročení čerpání povoleného množství vody. O zvýšení odběru vody totiž včas nepožádali.

Autor: Pavel Kašpar

3.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení