VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospic Citadela nemá peníze

Valašské Meziříčí – O tři sta šedesát nemocných z celého kraje se loni starali pracovníci hospicu Citadela ve Valašském Meziříčí. Pro část z nich to byla poslední zastávka na jejich životní pouti.

10.3.2010 1
SDÍLEJ:

Péče je připravenáFoto: DENÍK/Josef Beneš

Zařízení, které poskytuje péči dlouhodobě nemocným, kteří vyžadují zdravotní a ošetřovatelskou péči, protože pozbyli schopnost se o sebe postarat, se ale celou dobu svého fungování potýká s nedostatkem peněz. Šest let nemá jistotu, jestli bude mít na služby, které poskytuje.

A letos se situace ještě zhoršila. V důsledku ekonomické krize. „Pravidelně nás sužuje veliká nejistota. Chybějící peníze se na ministerstvu práce a sociálních věcí zatím pokaždé našly, ale není to systémové řešení,“ upozornil ředitel hospicu Miroslav Běťák.

U sociálních lůžek pomohla zařízení přežít legislativa, která stanoví klientův podíl na úhradě nákladů. Jenomže náklady na provoz hospicových lůžek hradí zdravotní pojišťovny maximálně z poloviny.

Podle Běťáka je největší problém právě s pojišťovnami. Ty vycházejí z údajů za rok 2008 a podle toho poskytují peníze na pacienty. „Pojištění nám nepokryje ani potřebný počet zdravotních sester. Je proto možné, že nebudeme moci na určitých odděleních poskytovat služby na úrovni, na jaké bychom chtěli,“ zdůraznil ředitel.

Pro letošní rok chybí zařízení čtyři sta padesát tisíc korun. „O tolik nám byly pokráceny dotace ministerstva. Netuším, kde ty peníze seženeme,“ posteskl si Běťák.

Problém je podle něj částečně i v tom, kdo hospic zřizuje. „Jsme nezisková organizace, a proto na rozdíl od příspěvkových organizací nejsme zahrnuti do systému investičních dotací. Když si chceme pořídit jakékoli vybavení, musíme spoléhat výhradně na sponzory,“ řekl ředitel.

„Loni nám sponzoři věnovali osm set tisíc korun, za které jsme nakoupili zdravotnické pomůcky a začali obnovovat původní inventář,“ uvedla sociální pracovnice ústavu Ruth Kopecká.

Nalézt významnějšího dárce je stále těžší. Kromě sponzorů se snaží Citadelu podporovat i umělci. Ti často pro zařízení pořádají dobročinná vystoupení.
V devadesáti procentech případů jsou našimi klienty lidé po mozkových příhodách. „Nemůže-li se o ně postarat rodina, ústavní péči jim zajistí například domov se zvláštním režimem,“ připomněla Kopecká.

Právě takové zařízení vznikne v bývalé léčebně dlouhodobě nemocných, kterou se radnice chystá rekonstruovat za vydatné podpory evropských fondů. „Projekt s názvem Seniorpark umožní soustředit pod jednou střechou oddělení sociálních služeb, domov se zvláštním režimem, denní stacionář, ambulantní služby a zázemí pro terénní služby,“ doplnil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Autor: Alexandra Buršíková

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení