VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hladiny řek mají stoupat, varují hydrologové

Zlínský kraj /AKTUALIZOVÁNO/ – Vytrvalé srážky, které zasáhly o víkendu území Zlínského kraje, stihly zaplnit koryta některých řek až po okraj. Hasiči hned od rána měli plné ruce práce. Nejčastěji s odčerpáváním vody ze sklepů či lokálními sesuvy půdy.

16.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Liba Mátlová

Situace byla kritická zejména v Bystřičce na Vsetínsku, kde v neděli stoupající hladina dosáhla už na druhý stupeň pohotovosti.

Na stejnou úroveň se dostala také Bečva ve Valašském Meziříčí. Radnice začala proto obyvatelům města rozdávat pytle s pískem.

V Zubří dobrovolní hasiči nainstalovali protipovodňové stěny. Práci měli hasiči v neděli ráno také ve Zlíně, kde pomáhali likvidovat následky sesuvu půdy a pádu části opěrné zdi. Také čerpali vodu z domku v místní části Jaroslavice.

Předpověď počasí není příznivá, a situace na řekách se proto může výrazně zhoršit. Odhady hydrologů totiž říkají, že hladina řek by během noci z neděle na pondělí a během pondělního dne měla výrazně stoupat zejména na Bečvě v oblasti Rožnova pod Radhoštěm, na Moravě v Kroměříži nebo také ve Spytihněvi a na Otrokovicku.

Podle meteorologů by silné deště měly vydržet až do úterý. Ani poté však nepřijde teplo.

„Do poloviny týdne budou teploty kolem 12 stupňů,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Na Valašsku hrozí povodně

Valašsko – Potok v meziříčské místní části Krhová dosáhl druhého stupně povodňové aktivity. První stupeň hlásí vodohospodáři na potoku v Poličné, stejně jako v případě Rožnovské Bečvy. Ostatní toky jsou zatím pod prvním stupněm.

V bývalých kasárnách se podle slov mluvčí meziříčské radnice Venduly Šmídové stále připravují pytle s pískem. „V současné chvíli byli povolání zaměstnanci městské policie, kteří vystřídají pracovníky veřejně prospěšných prací. Dosud bylo vydáno na šest set pytlů, z toho nejvíce do místní části Krhová,“ řekla mluvčí radnice. Občané si na výzvy městské policie jezdí pro pytle i sami.

Kolem poledne došlo na staveništi u firmy SCHOTT Solar vlivem podmáčeného terénu k uvolnění panelů do koryta krhovského potoka. Ve čtyři hodiny odpoledne byly panely bránící průtoku vody z koryta odstraněny.

Vydatné dešťové srážky zvedají hladiny řek na Valašsku. Obavy z povodní jsou podle dispečera Povodí Moravy Tomáše Kříže na místě. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla v neděli například říčka Bystřička. Stoupají i obě Bečvy.

„V neděli 16. května očekáváme vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity u Rožnovské Bečvy,“ uvedl Kříž.

Podle jeho slov neustanou deště ještě nejméně další dva dny.

Vsetínská Bečva prozatím povodní nehrozí. Hladina řeky dosahuje 124 centimetrů. „To je více než metr od vyhlášení prvního stupně,“ řekl dispečer.

Valašskomeziříčská radnice se rozhodla nečekat a rozdává lidem pytle. Obyvatelé Valašského Meziříčí si pytle s pískem mohou vyzvednout v hasičských zbrojnicích v Poličné, Krhové a v Bynině u bývalé hospody U Nováků.

„Povodňová komise nadále situaci monitoruje,“ uvedla v neděli mluvčí meziříčské radnice Vendula Šmídová.

Předpověď počasí není příznivá a situace na řekách se může výrazně zhoršit.

Podle Českého hydrometeorolo¬gic­kého ústavu (ČHMÚ) silný déšť na Moravě, Slezsku a Českomoravské vrchovině potrvá do úterý. V Beskydech by se v pondělí mohly dostat hladiny řek až na třetí stupeň.

S deštěm bojují i hasiči. jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína vyjela na pomoc po pádu větve do drátů elektrického vedení u místní hvězdárny a blízké stezky pro pěší. „Po příjezdu bylo vedení stále pod proudem, hasiči informovali pracovníky energetické společnosti a místo vyhradili bezpečnostní páskou proti vstupu osob,“ vysvětlil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Neustávající deště zrušily o víkendu kulturní a sportovní akce. Většina fotbalových klubů v regionu odložila nedělní utkání.

Déšť na Kroměřížsku zvedá hladinu Moravy, rušil i společenské akce

Kroměřížsko – Asi půl metru chybí k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity na řece Moravě v Kroměříži.

Zatímco v sobotu hodinu před půlnocí hladina dosahovala 328 centimetrů, v neděli ve čtyři odpoledne vystoupala už na 340.

Vytrvalý déšť i nadále pokračuje a je tedy možné, že se hladina Moravy skutečně zvýší až ke stupni bdělosti, který odpovídá výši čtyř metrů.

Zaplavení ale i bez toho hrozilo v neděli po poledni rodinnému domu v Kroměříži a na pomoc při stoupající vodě museli přijet hasiči.

„Přes uzamčený ventil nedocházelo k odtoku dostatečného množství vody kanalizace u místního splávku. Na místo byli povoláni pracovníci vodáren, kteří vodu upustili a hrozící nebezpečí zmírnili,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Déšť s sebou ovšem o víkendu přinesl i řadu dalších obtíží. Hned v pátek večer se muselo v Kroměříži zrušit vystoupení Ústředních hudeb armády České republiky.

„Koncert byl iniciativou armády a zrušila ho na druhé straně zase armáda z vlastního rozhodnutí kvůli technickým potížím,“ upřesnila místostarostka Kroměříže Jarmila Číhalová.

Před několika lety totiž při vystoupení v dešti armádní kapele do aparatury natekla voda a proud zabil člověka.

„Slíbili ale, že udělají všechno pro to, aby se mohl koncert ve městě uskutečnit,“ dodala Číhalová.

Značnou část programu museli na jindy přesunout i pořadatelé sobotních rybářských závodů v Holešově.

„Soutěž se uskutečnila, ale kvůli počasí jsme vystoupení kapely Texas i tombolu přesunuli na 19. června,“ potvrdil za holešovský rybářský spolek Petr Hána s tím, že v dané datum se tedy uskuteční v pořadí druhé rybářské závody letošního jara.

Veronika Vágnerová, Pavel Kašpar, Šárka Vavříková

Autor: Redakce

16.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

V Kateřinicích se letos koná již sedmý ročník Mezinárodního tábora zvonkohry. Letos se jej účastní asi 40 dětí a dospělých z Valašska, Slovenska, Polska i Ameriky.
21

VIDEO: Na tábor zvonkohry dorazilo přes čtyřicet účastníků

OBRAZEM: V Jablůnce vybírali nejlepší med. Podívejte se

Setkání včelařů a jejich přátel se uskutečnilo v sobotu 19. srpna v Jablůnce. Na akci s názvem Den medu a písniček dorazily desítky lidí. Návštěvníci se za poslechu hudebního doprovodu kapel Docela kapela a Spolek vdolek zhostili úlohy vybrat ten nejlepší med. Vítězem se stal včelař a pořadatel akce Martin Biel.

Nehoda u Lačnova si vyžádala čtyři zraněné

K dopravní nehodě, při které se zranili čtyři lidé, z toho tři děti, došlo v sobotu odpoledne u Lačnova. Na místě kromě zdravotníků a policistů zasahovali také profesionální hasiči z Valašských Klobouk.

Nové hřiště se už rýsuje. Bude na konci léta

Děti ve Študlově se do konce léta dočkají nových herních prvků na místním dětském hřišti v dolní části obce. Oprava přijde na šest set tisíc korun. Většinu uhradí dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.

Nově narozená miminka na Valašsku - 30. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice ve Valašském Meziříčí vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení