Chystá se však nejen na oslavy, ale chce navíc ještě více přiblížit svoji práci veřejnosti. Proto připravila poprvé v historii Tkalcovský týden, při kterém si mohlo od pondělí do včerejška pět přihlášených zájemců vyzkoušet svoji dovednost a fantazii. „Chceme dát možnost zájemcům pracovat s profesionálním materiálem na kvalitních horizontálních stavech. Smyslem je otevřít gobelínku ještě více veřejnosti,“ vysvětlil ředitel gobelínky Jan Timotej Strýček.

Gobelínová manufaktura si narok připomene sto desáté výročí vzniku, kdy už byla plně v provozu a měla patnáct stálých zaměstnanců. „Nejvýznamnějším datem je rok devatenáct set osm, kdy ze soukromé aktivity zakladatele Rudolfa Schlattauera a jeho společníka a zároveň pod tlakem místních poslanců na zemském úřadě se z gobelínky stala škola. Tím pádem byla zajištěna její existence,“ připomněl ředitel.

Třetím výročím je znovuotevření gobelínky před patnácti lety po zhruba dvou letech, kdy byla uzavřena. „Tkalcovské týdny budou pokračovat jak letos, tak i v příštím jubilejním roce. Bylo by výborné, kdyby se jich posléze zúčastňovali ti, kteří u nás poznali základy této práce. Mohli by pak realizovat svůj dopředu připravený návrh. Zdarma dostanou materiál, a co si utkají, mohou si odvézt domů,“ uvedl Jan T. Strýček.

Účastníci týdenního kurzu a práce v gobelínce, kteří se na něj přihlásili na základě informace na jejích webových stránkách, byli včera s jeho průběhem a výsledky své tvorby spokojeni. „Celý život jsem se chtěla dostat ke tkaní, teď se mi to splnilo,“ pochvalovala si studentka brněnské stavební fakulty Eva Staňková. Jediným mužským zástupcem byl mezi účastníky kurzu David Kleňha z Prahy, který se o tkaní textilií pokoušel už doma.

„Je to příjemná práce. Tady jsem se podělil o své zkušenosti, ale ještě více jsem jich načerpal. Radili jsme si navzájem od prvního dne,“ nešetřil chválou nad průběhem úvodního týdenního kurzu.