VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dražba přinesla nemocnému Ondrovi sto tisíc korun

Ondrášek Blizňák z Ratiboře se narodil v roce 2010 jako zcela zdravé dítě. Jeho vývoj byl úplně normální.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Na úterním benefičním koncertu pro nemocného Ondráška z Ratiboře se z dobrovolného vstupného a dražby vybralo přes sto tisíc korun.Foto: Deník / Externista VLP

V sedmi měsících už říkal jednoduchá slova, v jedenáctém měsíci začal chodit. Když mu byl rok a půl, snažil se opakovat všechna slova a začínal odpovídat i na jednoduché otázky.

„Tři měsíce před dovršením druhého roku jsme začali pozorovat Ondráškův neklid, a také několikrát během dne krátké křečovité škubnutí. Od té doby začal Ondráškovi i nám jiný život,“ vzpomíná maminka Erika Blizňáková.

Krátké křeče postupem času přešly v epileptické záchvaty, kterých měl několik desítek za den i noc. Lékaři diagnostikovali Ondráškovi Lennox-Gastautův syndrom jeden z nejhorších druhů epilepsie.Jeho vývoj se zastavil, ve dvou letech přestával mluvit a začal špatně chodit. „Dnes nemluví vůbec a není schopný samostatné chůze. Stále má dva až šest epileptických záchvatů denně,“ popisuje Erika Blizňáková.

Rodiče musí zařídit pro syna bezpečný pokojík s prvky, které by tlumily jeho pády, a také bezbariérovou koupelnu. „Protože se tady všichni známe, víme i o komplikacích, které řeší rodina Blizňáková. Rozhodli jsme se, že uspořádáme další z dobročinných akcí a při benefičním koncertu v zahradě fary vydražíme věci, které věnovali místní podnikatelé,“ řekl místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.Na koncert skupiny Dareband a následnou dražbu přišly přes dvě stovky místních, ale dobrou věc podpořili i lidé z okolních vesnic a ze Vsetína. Zkušený ratibořský licitátor Jan Janíček odklepával na provizorním pultu z popelnice dřevěnou paličkou na maso jednu dražební položku za druhou. Na desítky předmětů od kateřinské metly, přes lahve slivovice až po zmíněnou popelnici přihazovali účastníci aukce po stokorunách. Lidé se bavili nad vtipnými glosami licitátora Janíčka.

Úsměv, dojetí a radost vyvolala u manželů Blizňákových i konečná částka. Dražba a dobrovolné vstupné přinesly nemocnému Ondráškovi neuvěřitelných 103 tisíc korun. „Je to krásné, ta obrovská solidarita lidí. K tomu ještě připočítejte třicet tisíc, které jsme dostali před zahájením dražby od zaměstnanců obecního úřadu, ze základní a mateřské školy, od souboru Kosiska a firmy TM Stav,“ nezapomněla dodat dojatá maminka Ondráška Erika.S nadšením prozradila, že hned zavolá do firmy, která speciální pokojík pro chlapce postaví. Momentálně má Ondra čtyři holé stěny a matraci. „Pro něho je nebezpečná i klika u dveří. Hned se pustíme do úprav,“ poděkovala všem maminka.

Autor: Martin Mrlina

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies