VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopad zákona: před hospodami se vrší nedopalky

HLASUJTE V ANKETĚ / Kuřáci zahájili čtvrtý týden bez kouření v hospodách. V zahrádkách se kouřit může, restaurace bez zahrádek mají situaci složitější.

23.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Lidé se obávali zvýšeného hluku a nepořádku. Jaká je situace po třech týdnech při respektování nového zákona?

Nepořádek, který zůstává po kuřácích v podobě nedopalků, se týká restaurací bez zahrádek. Jednou z mála, ale také jednou z největších ve Vsetíně je hudební klub Tři opice v centru města. Obzvláště během nějaké akce, zasypou kuřáci prostranství před Opicemi hromadou nedopalků.

Město: nemůžeme uklízet nepřetržitě

„Šel jsem na poštu a kolem Opic to po víkendu vypadalo jak na smetišti. Sám pracuju v restauraci, ale máme výhodu, že máme zahrádku. Tady to mají složité,“ popsal Vsetíňan Zdeněk Šťastný.

O úklid v centru města se stará úřad prostřednictvím technických služeb. „My zajišťujeme průběžně pořádek na komunikacích v městě. Ale provozovatelé by si měli zajišťovat čisto před svými podniky. Je to i pro jejich dobro, aby jim nepořádek neodrazoval zákazníky. Není v našich silách uklízet nepřetržitě,“ vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Doplnila, že situaci mohou provozní vyřešit zakoupením přenosných popelníků.

„Město vychází provozním vstříc, popelníky nepodléhají nájmu, pokud nebrání průchodu, není problém,“ řekla Kousalová.

Provozní hudebního klubu Tři opice Petru Gregorovi pořádek venku před hospodou neřeší. „Když se kouřilo uvnitř, staral jsem se, aby byl po kuřácích pořádek. Venku mě to nezajímá. Přenosný popelník kupovat nebudu. Aby ho někdo ukradl?“ ptal se provozovatel.

Návštěvnost klesla na třicet procent

Podle svých slov nyní neřeší ani rušení nočního klidu. „Není, kdo by hluk způsoboval. Mám odliv zákazníků,“ posteskl si Gregor. Dodal, že platnost nového zákona mu přinesla snížení návštěvnosti na 30 procent.

Podle mluvčí vsetínské radnice Adély Kousalové za tři týdny platnosti zákona nezaregistrovali zvýšený počet stížností na rušení nočního klidu v souvislosti s kouřením před hospodami.

Naopak ve Valašském Meziříčí kuřáci městskou policii zaměstnali. „Ano, městská policie měla zvýšený počet oznámení a výjezdů kvůli hluku kuřáků před restauracemi. Situace řešili individuálně, zatím spíše smířlivě,“ informovala tisková mluvčí Městského úřadu Valašské Meziříčí Renata Votrubová.

Žádosti od živnostníků o umístění popelníků, nebo zřízení předzahrádek nezaznamenali. „Nevíme o žádném případu. Kdyby měl někdo zájem o popelník na městském pozemku, řešili bychom to pravděpodobně smluvně. Záleželo by na postoji Rady města. Pokud by to bylo na chodníku, jde o zvláštní užívání místní komunikace,“ doplnila Votrubová.

V Rožnově pod Radhoštěm vnímá radnice v souvislosti s platností zákona intenzivnější využívání zahrádek, ale problémy s nepořádkem neregistrují. „Zahrádky jsou před, nebo ve dvoře provozovny, přímo na ulici většinou zákazníci nekouří. Pokud by si někdo umístil přenosný popelník, nájem za něj vybírat nebudeme, jen musí být zajištěn průchod,“ informovala místostarostka Rožnova Kristýna Kosová.

Co se týká rušení nočního klidu, nelze podle šéfa rožnovské městské policie Aleše Pilaře za tak krátkou dobu posoudit, zda stoupl počet výjezdů vyloženě kvůli kuřákům. „Účinnost zákona je v souběhu se začátkem letní části roku, kdy zaznamenáváme obecně vyšší počet stížností na rušení nočního klidu. Zatím hůře oddělujeme ty stížnosti, které přišly na skupinky kuřáků od těch, které přišly na ostatní hosty opouštějící restaurace,“ vysvětlil Pilař.

Podle něj je protikuřácký zákon nedotažený. Motivací mělo být ztížení nadužívání tabákových výrobků. Místo toho začíná komplikovat život i nekuřákům – mají daleko horší možnost se vyhnout kuřáckému prostředí. „Dosud kuřáci seděli v restauraci a já, nekuřák, jsem měl možnost zde nejít. Teď, když jdu po chodníku kolem restaurace, jsem nucen přejít na druhou stranu cesty, abych se vyhnul oblakům dýmu,“ posteskl si Pilař.

Autor: Martin Mrlina

S cigaretou už jen na zahrádce. Jste rádi?

ANO

121 hlasů

NE

217 hlasů

Jsem nekuřák

126 hlasů

Hlasovalo: 464

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích. Ilustrační foto.
15

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Turnaj pomáhá. Pořadatel Zdeněk Čablík s malým Vojtou Zěmlíkem.

Stoupa Cup přinese hokejbal i peníze

Lidé nechtěli ze svých zatopených domů. Museli jsme je dostat pryč

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Obrovské škody a ztráty na životech si vyžádaly povodně v roce 1997 na Slovácku. Jen v Uherském Hradišti bylo zničeno 108 domů, 20 000 lidí záchranáři evakuovali a škody činily 2,3 miliardy korun, což odpovídá přibližně čtyřem procentům všech škod.

Hvězdou letošního Amfolkfestu bude Tomáš Kočko s Orchestrem

AUDIO POZVÁNKA / V osadě Pulčín na Hornolidečsku se 29. července uskuteční 22. ročník Amfolkfestu neboli Malého festivalu na konci světa. Hlavní hvězdou multižánrové hudební přehlídky bude letos Tomáš Kočko a Orchestr.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Majerovy litografie lákají

Výstava akademického malíře Luďka Majera je k vidění v památníku A. Strnadla v Novém Hrozenkově. Ve dvou výstavních místnostech, které se nachází v půdních prostorách památkově chráněné dřevěnice z roku 1835, mohou návštěvníci obdivovat malby, kresby i litografie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení