VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovy pro seniory jsou plné

Valašsko - Daně Jaškové z Valašského Meziříčí se obrátil před třemi lety život vzhůru nohama. Její dvaaosmdesátiletá maminka prodělala mozkovou mrtvici.

12.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Začala se jí ztrácet paměť, byla dezorientovaná a pohybovala se jen s velkými obtížemi,“ vylíčila pětačtyřicetiletá žena. Z nemocnice tak stařenka putovala do léčebny dlouhodobě nemocných. „Tam ale mohla zůstat jen tři měsíce, a já jsem najednou nevěděla, co si počnu,“ řekla úřednice.

Její maminka si totiž nikdy přihlášku do domova pro seniory nepodala. Nechtěla o tom ani slyšet. Najednou ale byla bezmocná. A nemohla zůstat doma sama. „Chodila jsem do práce. Začala jsem proto obvolávat zařízení pro důchodce. Situace ale vypadala beznadějně,” povzdychla si žena středního věku.

„Nikde neměli místo. Všude mě plísnili za to, že to řeším až na poslední chvíli. Přitom mají pořadníky plné lidí, kteří počítali s tím, že by se jim něco podobného mohlo stát,“ vylíčila Jašková.

Ani po třech měsících, co její maminka ležela v léčebně pro dlouhodobě nemocné, neměla naději, že se jí stařenku podaří někam umístit. „Bydlím ve dvoupokojovém bytě s manželem a dospívající dcerou. Oba pracujeme, dcera dojíždí do školy, domů jsme si maminku vzít nemohli,“ popsala žena.

Z jedné léčebny proto stará paní putovala do druhé. Opět na tři měsíce. „Domluvila jsem se tedy s manželem, že se na nějaký čas přestěhuji k matce do jednopokojového bytu a postarám se o ni,“ řekla Jašková.

Stařenka se ale návratu domů nedožila.

„Do té doby jsem si nedokázala představit, že umístit starého člověka do domova pro seniory je takový problém. Že se na místo čeká tak dlouho. Je to velmi trpká zkušenost a nikomu bych ji nepřála,“ potřásla hlavou pětačtyřicetiletá žena.

Na místo ve valašských domovech pro seniory čekají stovky důchodců. Mnohdy i několik let.

Jak rychle se do zařízení dostanou, závisí na stupni jejich závislosti na pomoci druhých. A velkou roli také hrají rodinné poměry. Někteří senioři tak čekají na přijetí dva měsíce až půl roku. Jiní se ale dočkají po roce až šesti letech.

„Záleží na tom, jak je na tom důchodce zdravotně, zda péči v zařízení potřebuje akutně. A svou roli také hraje to, zda se má o starého člověka kdo postarat,“ vysvětlil vedoucí Domova pro seniory v Karolince Martin Hlatký.

Bezmocní musí zaplatit více

V zařízení žije sto čtyřicet šest seniorů. Každý z nich zaplatí za měsíc pobytu od necelých osmi do devíti tisíc. Záleží na tom, jestli bydlí v jednolůžkovém nebo třílůžkovém pokoji. Pokud žije v pokoji sám, vydá z peněženky denně za ubytování sto sedmdesát korun. Za jídlo pak sto třicet korun.

Jenomže to jsou peníze za ubytování. Pokud je člověk závislý na péči druhých, stojí ho pobyt v domovech pro seniory více. Podle stupně bezmocnosti od osmi set do dvanácti tisíc korun. Tyto peníze vyplácí důchodci stát. On jimi pak zaplatí péči, kterou mu zařízení, v němž leží, poskytuje.

Domov pro seniory v Podlesí má dvě stě devět míst. Čekací doba na lůžko se tam může protáhnout na rok. „Snažíme se především vyjít vstříc lidem, kteří se o sebe už nemohou postarat. Ti se mohou místa dočkat od dvou do šesti měsíců,“ řekla vedoucí domova Marta Bártková.

Za ubytování v jednolůžkovém pokoji zaplatí senioři v Podlesí devět tisíc korun měsíčně. Za ubytování sto sedmdesát korun a za jídlo na sto třicet korun denně.

V Domově pro seniory v Rožnově pod Radhoštěm žije dvě stě čtyři klientů. „Čekací doba je opravdu individuální. Jiná je u žen a jiná u mužů. Liší se také podle zdravotního stavu. Ženy na přijetí čekají zhruba šest měsíců, muži třeba i šest let,“ popsal vedoucí domova Ladislav Drozd.

Ubytování tam stojí zhruba devět tisíc dvě stě korun. Za jednolůžkový pokoj důchodce zaplatí sto sedmdesát šest korun denně, za jídlo sto třicet korun.

Na jedno lůžko připadá v Česku 31 lidí v důchodovém věku. Pokud se kapacita zařízení výrazně nezvýší, nebude za pár let stačit. Kvůli stárnutí společnosti by už v roce 2020 mohlo totiž jedno lůžko být na 45 i více lidí nad 65 let.

Žádné odkladiště pro staré lidi

Ve Zlínském kraji se ale podle radní pro sociální oblast Taťány Nersesjan čeká na umístění do domovů pro seniory nejkratší dobu z celé republiky. „Je ale jasné, že důchodce, který se o sebe dokáže postarat, si počká déle než ten, kdo je bezmocný,” upozornila Nersesjan.

„Navíc nejsou domovy odkladištěm pro lidi, kteří potřebují uvolnit byt pro své děti,” zdůraznila radní.

Důchodci, kteří potřebují péči akutně, čekají podle Nersesjan na místo v průměru dva měsíce. „Na navýšení kapacit v domovech pro seniory navíc vyhlásilo ministerstvo sociálních věcí embargo. Nová zařízení se stavět nebudou,” doplnila Nersesjan.

Podle Českého statistického úřadu by lidé nad 65 let mohli v polovině století tvořit skoro třetinu obyvatel. Jejich podíl by se tak proti dnešku zdvojnásobil. Počet obyvatel starších 85 let by se měl do roku 2050 zpětinásobit. Ke konci minulého roku žilo v Česku 154.500 osob nad 85 let.

Autor: Alexandra Buršíková

12.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení