Plocha o rozloze téměř 70 hektarů v současné době hledá svou tvář. Například 14. a 15. budova Svitu se má proměnit v Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Do dvou objektů ve vlastnictví kraje se má po jejich přestavbě přestěhovat Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy.

Všechny tyto organizace totiž nyní sídlí v pronajatých prostorách s ne příliš vyhovujícími podmínkami. „Předpokládám, že po vyřízení všech nezbytných administrativních záležitostí by se mohly začít objekty ve Svitu rekonstruovat koncem příštího roku,“ uvedl již dříve statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš.

Největším brownfieldem v celém kraji je se sto desíti hektary rozlohy průmyslový areál u Slavičína, kde dříve sídlily Vlárské strojírny, známé mezi lidmi v širokém okolí coby Zbrojovka. Vlastníkem budov je italsko-česká společnost Intec, která má momentálně ve svém portfoliu přibližně třicítku budov určenou k pronájmu či prodeji.

Intec koupil zchátralý a opuštěný areál v roce 2002. „Rádi bychom docílili toho, aby zde bylo co nejvíc nových majitelů. Ovšem, že je to v časech krize těžší, ale výhodou jsou dotace, které lze na nákup objektu v brownfieldu získat,“ podotkl jednatel Intecu Jaroslav Pečeňa.

Dodal, že areál prochází neustálými změnami. „Zmizela vlaková vlečka, která vedla do nedalekých muničních skladů, zbořil se komín a sanovala se stará kotelna přímo u vjezdu,“ popsal Pečeňa.

Uvolněním místa u vstupu do areálu vznikl prostor velký 2,5 hektaru, pro který se teď hledá využití. „Chtěli bychom zde vytvořit komerční zónu. Buď by tady mohl být nějaký diskont, služby pro několik set lidí zaměstnaných v areálu, jako je ubytování nebo stravování, ale třeba i krytý bazén, který ve Slavičíně chybí,“ nastínil jednatel.

Vjezd do areálu je totiž přímo u silnice směrem na Valašské Klobouky a u školy, navíc je vzdálen od Slavičína asi jen dva kilometry. „Kromě komerční zóny řešíme taky projekty týkající se fotovoltaické elektrárny,“ prozradil ještě Pečeňa.

Momentálně populárním způsobem, jak získat elektřinu ze slunce, se rozřešila otázka jiného brownfieldu, a to farmy Dřínov na Kroměřížsku. „Soukromý investor vykoupil a zlikvidoval farmu a plocha je teď připravena pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Čekáme už jen na změnu územního plánu,“ řekl starosta Dřínova Josef Palíšek.

Právě na Kroměřížsku se nachází 40 procent všech brownfieldů v kraji. Na druhém místě se sedmadvaceti procenty je Zlínsko, pak následuje Slovácko s dvaceti procenty a nejméně brownfieldů, 13 procent, lze nalézt na Vsetínsku. Vyplývá to ze strategie, kterou si kraj nechal zpracovat.

Kraj si je vědom těžké situace, která čeká na majitele zchátralých areálů. „Tyto plochy často fyzicky, ekonomicky a sociálně zatěžují okolí a vysoké náklady na jejich regeneraci či rekonstrukci odrazují soukromý kapitál od přímých investic,“ popsal mluvčí kraje Milan Plesar.

Momentálně existuje řada dotací na obnovu průmyslových zón, ale jejich využitelnost je často omezena rokem 2013. „Je nezbytné maximálně urychlit přípravu a realizaci těchto projektů, proto zastupitelé schválili čtyři miliony korun na její podporu,“ upozornil Plesar.

Zájemci budou moci podávat žádosti po schválení výzvy v únoru 2010. „Konkrétní výše dotací se bude pohybovat od sto do sedmi set tisíc korun. Lze to využít například na studii využitelnosti území, studie proveditelnosti nebo architektonické a objemové studie,“ vyjmenoval mluvčí.

Co je brownfield?

Brownfield je pozemek nebo objekt, který se nachází v zastavěném území a není využíván. Takové zóny plné brownfieldů často vznikly z obrovských průmyslových areálů (Svit Zlín, Tesla v Rožnově pod Radhoštěm), které se po privatizaci rozpadly do rukou mnoha majitelů. Brownfieldy jsou často zchátralé a k jejich obnově je potřeba nemalých finančních prostředků.