Do snižování emisí přitom společnost investovala za poslední tři roky téměř tři sta milionů korun.

„Deza je aktuálně na prvním místě ve vypouštění prokazatelně i potenciálně karcinogenních látek,” uvedl Jindřich Petrlík z organizace Arnika, která údaje o čistotě ovzduší sleduje.

Deza je jedinou chemičkou v zemi, která zpracovává černouhelný dehet a surový benzol. Podnik podle Arniky loni do ovzduší vypustil devět tun nebezpečného benzenu, což je o tři tuny více než v roce 2009. Exhalace jsou podle ekologů když už ne nadlimitní, pak alespoň vysoké.

„Vedeme jen žebříčky, kde se udávají průmyslové hodnoty. Je ale řada subjektů, které nás co do znečištění ovzduší předčí. Například automobilová doprava nebo lokální topeniště,” upozornil na obranu generální ředitel společnosti Zbyněk Průša.

Za nárůstem úniku benzenu do ovzduší stojí podle představitelů chemičky ekonomická krize, která zasáhla region v roce 2009. „Vyráběli jsme zhruba poloviční množství benzenu než o rok později. Zvýšení emisí tedy způsobil nárůst výroby,“ vysvětlil mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer.

Exhalace benzenu se ale oproti dvojnásobně vyrobenému množství zvýšily jen o jednu polovinu. „Souvisí to s instalací účinnější termické dopalovny koncových plynů v roce,” přiblížil Obermajer.

Do snižování emisí investovala chemička od roku 1993 2,6 miliardy korun, z toho jen za poslední tři roky 290 milionů korun. To je třetina veškerých investic.

„Pro ochranu životního prostředí používáme nejmodernější technologie, které jsou ve světě k dispozici,“ zdůraznil Obermajer

Situace by se podle něj měla v budoucnu ještě zlepšit. Rekonstrukce se dočkaly i zásobníky na potenciálně nebezpečný naftalen. Toho loni chemička vypustila do ovzduší čtyřicet sedm tun. V příštím roce se ale díky novým opatřením emise sníží o šestatřicet tun. „Přední místa znečišťovatelů bychom tak měli navždy opustit,“ slibuje Oldřich Kuběna, který se v chemičce věnuje vlivu na životní prostředí. Zároveň upozornil, že do ekologie bude Deza investovat i v následujících letech. „Plánujeme hermetizaci emulzních zásobníků, další odsíření a odprášení kouřových spalin a modernizaci biologické čistírny odpadních vod,“ vyjmenoval.