VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z Kelče si budou hrát na mohyle z mladší doby kamenné

Kelč – Mohylu z mladší doby kamenné a řemeslný dům z období vrcholného středověku, tedy asi z poloviny 13. století, objevili archeologové v Kelči. Znalce regionu objev nijak zvlášť nepřekvapil. „Je to jistě velmi zajímavé zjištění a nález. Kelč a její okolí je ale oblastí, kde k osidlování dnešního Vsetínska došlo nejdříve," vysvětlil archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Mohylu z mladší doby kamenné a řemeslný dům z období vrcholného středověku, tedy asi z poloviny 13. století, objevili archeologové v Kelči. Foto: Archiv MěÚ Kelč

Nález nicméně potěšil laickou veřejnost. „Oblast v okolí Kelče je mým rodným krajem. Je to zajímavé a těším se, až budou známy další podrobnosti," svěřil se vsetínský milovník historie Zdeněk Klimeš.

Mohylu a zbytky řemeslného domu objevili v Kelči archeologové během výzkumu před zahájením stavby sportovního areálu u místní základní školy. „Jakákoliv stavba v Kelči, při níž jsou zabezpečovány také zemní práce, musí být oznámena Archeologickému ústavu Akademie věd České republiky. To proto, že Kelč a okolí jsou na území s archeologickými nálezy," objasnil starosta města Karel David.

Při odkrytí vrstvy zeminy se podle něj na staveništi vyrýsoval šedý kruh o průměru asi osm metrů. V jeho středu pak i šedý čtverec.

Vedle kruhu dále archeologové objevili tmavě hnědý obdélník o délce stran přibližně deset krát osm metrů.

Stříbrná mince

„Pravidelný kruh je dle prvních informací odborníků mohyla z mladší doby kamenné. Velký tmavý obdélník je s největší pravděpodobností řemeslný dům z období vrcholného středověku. Tedy asi z poloviny třináctého století," konkretizoval nález starosta.

Archeologové se domnívají, že může jít o objekt, jehož součástí byla pec na pálení vápna. „V blízkosti jsou i takzvané sloupové jámy. To znamená, že v těchto místech mohla stát i nějaká nadzemní stavba," zmínil se.

Nález spolu s dříve objevenou kovářskou dílnou naznačuje, že se zde patrně nacházel nějaký výrobní areál situovaný mimo jádro vznikajícího takzvaného Nového města Kelč. „Archeologové zde objevili rovněž úlomky keramiky a stříbrný parvus (drobná stříbrná mince, pozn. redakce) českého krále Václava Druhého ražený v Kutné Hoře v letech 1300 až 1305," poodhalil další obsah archeologického nálezu David.

V současné době provádějí odborníci v laboratořích důkladný rozbor nalezených artefaktů.

Autor: Dušan Póč

26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vážným popálením skončila snaha seniora uhasit hořící sporák v kuchyni bytu na ulici Těšíkov ve Vsetíně
AKTUALIZOVÁNO

Muž chtěl uhasit požár sporáku, skončil s vážnými popáleninami

Ilustrační foto.

Mladík ze Zubří kradl kola a naftu, vzal i motor z brány. Už ho chytili

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

VIDEO: Na tábor zvonkohry dorazilo přes čtyřicet účastníků

Sedmý ročník Mezinárodního tábora zvonkohry se v uplynulých dnech konal v Kateřinicích na Vsetínsku. Každoročním pořadatelem je místní soubor hry na ruční zvonky s názvem Zvonky dobré zprávy.

V Jablůnce vybírali nejlepší med. Vyhrál Martin Biel

Setkání včelařů a jejich přátel se uskutečnilo uplynulou sobotu v Jablůnce. Na akci s názvem Den medu a písniček dorazily desítky lidí. Na účastníky akce čekal bohatý hudební program. Kromě toho se zhostili zásadní úlohy dne - být porotci v soutěži a vybrat ten nejlepší med.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení