VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sto let Polančanky přišlo oslavit čtyři sta lidí

Valašská Polanka - Dechovky nejsou jen pro dříve narozené. O tom se mohli v sobotu na vlastní oči, uši, hlasivky i nohy přesvědčit všichni nevěřivci ve Valašské Polance. Na oslavě sto let dechovky ve vesnici byla k vidění spousta mladých hudebníků a zpěváků dechovkového repertoáru.

18.8.2013
SDÍLEJ:

Sto let dechové hudby oslavovali ve Valašské Polance. Návštěvníkům na slavnostech zahrála kapela Polančanka, Lidečanka a dechová hudba z Horní Bečvy.Foto: DENÍK/Jakub Martinovský

Na vlastní uši se všichni příchozí mohli zaposlouchat do českých písniček, které možná pro některé byly neprávem odsouzené jako dávná nepochopená a nemoderní historie. Ti, kteří písničky znali (a nebylo jich málo), nevěřivce o oblíbenosti dechovky přesvědčili vlastními hlasivkami.

Zpívalo se z plných plic. Řada návštěvníků si také připomněla taneční kroky a osobně opět pocítili, jak dokáže stará dobrá polka tělo pěkně rozpohybovat. Proto, kdo má pocit, že dechovky patří do starého železa, měl by na zkušenou na Valašsko.

Nejenže tady člověk pozná krásu hudby, ale také umění radovat se ze života, i když (jak všichni víme) starosti byly, jsou a budou.

Přibližně čtyři sta návštěvníků se 
v sobotu sjelo do areálu tanečního kola ve Valašské Polance. Oslavovali tam totiž sto let dechové hudby v jejich vesnici. Na oslavách vystoupila dechová hudba z Horní Bečvy, Lidečanka i jubilejní Polančanka.

Pro návštěvníky měli pořadatelé připravené občerstvení i pestrý doprovodný program. Zatančit přišly místní cikánky, vystoupili také folklorní tanečníci. Na oslavách nepřišly zkrátka ani nejmenší. Děti si mohly vyzkoušet například střelbu z luku i vzduchovky na terč. Připraven byl také skákací hrad. Největší úspěch mezi malými návštěvníky ale sklidili klaunové, kteří roztancovali nejen děti, ale také dospělé.

Atmosféra bezstarostného léta dýchla na každého, kdo se oslav ve Valašské Polance zúčastnil. „Je tady krásně. Hrají samé známé písničky, takže si zpíváme a je nám dobře," nešetřila chválou Ludmila Jančárová z Valašské Polanky. Do tance se ale příliš neměla.

„Kdybychom byli mladší, to víte, že bychom si rádi zatancovali," doplnila Jančárová. Stoleté výročí dechovky ve Valašské Polance si přišla užít také Pavlína Kašparová. „Líbí se mi tady. Program je opravdu povedený. Jen se mi zdá, že přišlo málo mladých lidí, což je možná trochu škoda," posteskla si Kašparová. Dechovka totiž podle ní není jen pro starší generace.
To ostatně dokazuje i velký počet mladých hudebníků
v decho­vých kapelách, které na stoletém výročí vystoupily.

„Dechovku mám rád, protože se u ní vždycky uvolním. Hraní mě naplňuje, je to takový relax. Určitě to není povinnost, ale naopak radost," prozradil dvaadvacetiletý tubista Tomáš Machálek, který na slanovsti přijel z Horní Bečvy. Na tubu hraje už deset let a stále ho dechovka neomrzela.

„Mám mezi muzikanty spoustu přátel, takže se i na zkoušky vždycky těším. Navíc s kapelou hodně cestujeme, takže si užijeme spoustu legrace a zážitků," doplnil mladý muzikant.

Podobně je na tom také jednatřicetiletý zpěvák, bubeník a tubista Jiří Blinka. „Dechovce se věnuje skoro celá naše rodina, takže u mě to přišlo tak nějak přirozeně. Hraji na tubu, občas zpívám a je to pro mě radost," vysvětlil Blinka.

Na oslavy podle organizátorů zavítalo kolem čtyř set návštěvníků. „Takovou účast jsme nečekali. Jsme rádi, že sto let dechové hudby přišlo do Valašské Polanky oslavit tolik lidí," potěšilo starostu obce Josefa Daňka..

Na akci si pořadatelé připravili bohatý hudební i doprovodný program. Nechybělo nezbytné občerstvení. „Máme tady medovinu, pivo, klobásky. Snažili jsme se, ať si vybere každý," doplnil starosta.

Podle jeho slov si poděkování za organizaci a celkový zážitek z oslav nezaslouží pouze samotná obec, ale také spolky, které ve Valašské Polance působí. „S pořádáním pomáhali například myslivci, kteří uvařili guláš. Na organizaci se podíleli také místní včelaři. Sokoli se postarali například o klobásky, hasiči potom o nezbytný pitný režim," doplnil starosta.

Pomoc Valašské Polance při udržování tradic a jejího kulturního a společenského života berou místní dobrovolné spolky jako samozřejmost. Jedním z takových jsou i místní dobrovolní hasiči. „Je fajn, že ve Valašské Polance máme takové akce. Vždycky se rádi podílíme na přípravách a organizaci, je to samozřejmost a pokud budeme moct, rádi pomůžeme i v budoucnu," přislíbil za hasiče Petr Lukáš z Valašské Polanky.

Dechová hudba Polančana působí ve Valašské Polance od roku 1913. Za sto let existence se v Polančance vystřídala spousta zvučných jmen hudebníků a zpěváků dechovky. Kapela několikrát vycestovala do zahraniční a jako host si s Polančankou zazpíval například legendární český zpěvák, herec a moderátor Josef Zíma.


Autor: Martina Havlíková

18.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení