Největší problém spatřují organizace v novém systému přerozdělování peněz. Finance nově dostává přímo klient, který si má za ně od organizací nakoupit potřebné služby. Většinou se tak ale prý neděje a peníze si nechávají lidé pro sebe.

Například Charita ve Valašském Meziříčí tak k 1. dubnu zrušila ošetřovatelskou péči. Na její zajištění jí totiž chyběly peníze. Podle ředitelky střediska Zdislavy Odstrčilové za to může nová legislativa. O klienty nyní pečuje Diakonie.

Plánované investice, jako například koupi nového automobilu, odložila Charita Svaté rodiny v Luhačovicích na Zlínsku. Ještě před několika týdny totiž její vedení stálo před rozhodnutím, zda svou činnost do konce měsíce října neukončit. Organizaci scházelo v rozpočtu více než 300.000 korun. Nakonec jí pomohlo město, které Charitě nabídlo 150.000 korun jako bezúročnou půjčku.

V ohrožení je i projekt chráněného bydlení otrokovické Naděje. V minulém roce umožnilo sdružení samostatně bydlet sedmi svým klientům, pro letošní rok ale nezískalo od ministerstva práce a sociálních věcí peníze. Pro letošní rok je tak projekt financovaný ze sponzorských darů a z rozpočtu města. Pokud ale sdružení nezíská stabilní finanční podporu, klienti se zřejmě budou muset vrátit zpět do ústavu.

"Původní myšlenka zákona byla dobrá, ale v praxi to nefunguje," řekl ředitel zlínské Charity Vlastimil Vajďák. Zároveň podotkl, že pobočka dostala letos na péči o milion méně než loni. "Klienti si peníze nechávají pro sebe, služby nevyhledávají," podotkl.

Zlínský kraj chce zatím udržet veškeré sociální služby v regionu v rozsahu, v jakém nyní fungují. K případnému rušení přistoupí až poté, kdy zjistí přesné dopady novely zákona o sociálních službách v praxi.

Z plánu rozvoje sociální služeb v regionu ale vyplývá, že se budou rozvíjet především ambulantní a terénní služby. Vedení regionu tak chce seniory i handicapované obyvatele udržet co nejdéle v jejich přirozeném prostředí. Velké domovy důchodců by se již neměly budovat, vznikat by mohla spíše menší zařízení domácího typu.