Vrchní soud v Olomouci dal včera za pravdu vystěhovaným Romům ze Vsetína. Kauzu vrátil zpět na kraj

Ten původně žalobu v prosinci minulého roku zamítnul. Romové se ale odvolali k Vrchnímu soudu do Olomouce, který jim ve středu při projednávání kauzy dal za pravdu. „Dřívější rozsudek krajského soudu jsme zrušili a případ vrátili k novému projednání,“ potvrdil ve středu mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Pro zrušení rozsudku hovořilo podle mluvčího hned několik skutečností. „Samotná žaloba, tak jak byla předložena, vyžaduje upřesnění. V určitých svých částech není v současném znění vykonavatelná,“ poukázal Angyalossy.

Připomněl také zjištění ombudsmana, který před časem poukazoval na to, že k určitému porušení práv Romů ze strany města Vsetín skutečně došlo. „Krajský soud ale nezjišťoval, jak radnice v danou dobu s Romy jednala či jakým způsobem se odehrávalo samotné přestěhování. Je třeba, aby se tím zabýval a určil míru poškození a případně právní odpovědnost,“ dodal mluvčí.

Romové jsou přesvědčeni, že město Vsetín porušilo jejich základní lidská práva a doslova je mimo Zlínský kraj deportovalo.

V žalobě se domáhají jednak písemné omluvy zveřejněné ve třech celostátních denících, třech týdenících, třech romských periodicích a na internetových stránkách města Vsetín.

Také požadují stotisícové odškodné pro každého ze žalujících za způsobenou nemajetkovou újmu. Tvrdí totiž, že byli před lety vystěhováni násilím, když je radnice donutila prostřednictvím svých zaměstnanců podepsat listiny, které neměly možnost si ani přečíst.

Na jejich základě dostaly romské rodiny finanční půjčky na nákup nemovitostí v obcích mimo Zlínský kraj. Romové si podle znění žaloby neměli možnost vybrat místa svých bydlišť, nemohli si je prohlédnout předem a až na místě zjistili, že k bydlení nejsou vhodné. Navíc vystěhováním ztratily rodiny mezi sebou kontakt.

Současná starostka Vsetína Květoslava Othová je přesvědčena, že město před čtyřmi lety v ničem nepochybilo. „Nemáme důvod své stanovisko ani nyní jakkoliv přehodnocovat,“ reagovala na rozhodnutí vrchního soudu Othová. Podle ní město ani do budoucna s placením žádného odškodného nepočítá. „Rodiny, které se ze Vsetína vystěhovaly, neměly v té době nárok na žádné náhradní bydlení. Že jim radnice přesto bydlení zajistila, byl z naší strany vstřícný krok,“ zdůraznila starostka.

Pavlačový dům v centru Vsetína obývalo ještě v roce 2006 více než šest desítek rodin. V převážné většině šlo o neplatiče. V říjnu uvedeného roku, kdy stál v čele města Jiří Čunek, radnice „pavlačák“ vystěhovala a následně zbourala, protože byl v dezolátním stavu.

Z původního počtu rodin zůstalo dvaadvacet přímo ve Vsetíně. V domech na Jesenicku a Prostějovsku jich skončilo šest, zbývajících šestatřicet město přestěhovalo do obytných kontejnerů v části Poschla.

Vsetínská radnice si za to vysloužila vlnu kritiky ze strany Romů, ochránců lidských práv, politiků i starostů obcí, kam město Romy přestěhovalo. Chyby v postupu radnice našel i tehdejší ombudsman Otakar Motejl.

ČTK, MICHAL BURDA