VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolek Polívka předal Segradovi Ogara

Vsetín - Dům kultury ve Vsetíně vsobotu doslova praskal ve švech. Koštovala se zde totiž slivovice ikyselé zelí. Hlavním hostem celé akce byl herec Bolek Polívka, který zde ve funkci valašského krále předal Františku Segradovy historicky první cenu Ogara, která parafrázuje neméně známou filmovoucenu.

21.1.2008
SDÍLEJ:

PŘÍPITEK. Čerstvě pasovanému, novému členu Řádu rytířů modrej trnky, sochaři Miroslavu Machalovi, přišel pogratulovat také valašský král Boleslav Polívka.Foto: DENÍK/Michal Burda

Milovníci slivovice si vsobotu opravdu přišli na své. Na jubilejním desátém ročníku Putovního poháru Valašska onajlepší slivovicu se sešlo celkem 85vzorků. „Do soutěže slivovice se nám přihlásili účastníci nejen zValašska, ale například izČeských Budějovic, Kostelce nad Orlicí či zOpavska,“ uvedl starosta pořádajícího Spolku pro zachování valašských tradic Jaroslav Malučký.

Soutěžící, porota iveřejnost pak unich hodnotili barvu, vůni, řetízkování, chuť a takzvaný ocas, neboli chuť, která zůstane na jazyku a vhrdle po vypití pálenky.

Mezi soutěžícími bylo spousty zkušených matadorů, kteří své vzorky přihlašují pravidleně. „Musím to zaklepat, ale ještě jsem neměl špatnou slivovici. Vždycky alespoň průměr,“ hodnotil své šance před soutěží například Milan Mrlina ze Vsetína.

Podle něho loňský rok slivovici nepřál. „Bylo málo ovoce. Sám jsem měl trnky jen do jedné bečky,“ dodal. Jeho vzorek se vkonkurenci pětaosmdesáti pálenek umístil na dvaadvacátémmístě.

Celkové vítězství si mezi pálenkami bez rozdílu ovoce použitého při výrobě nakonec odnesl Rudolf Hořcic, který získal od hodnotitelů celkem 1269bodů. „Vkategorii pravá trnková pak zvítězil Jaroslav Košut,“ doplnil Malučký.

Zatímco pálenka lámala co do počtu přihlášených vzorků všechny rekordy, soutěž Onajlepší hňápané zelé nesplnila očekávání pořadatelů. „Kvalita byla dobrá, ale zaostali jsme za kvantitou. Sedmého ročníku se zúčastnilo pouze jednadvacet výrobců,“ posteskl si Petr Olšák, který zelové klání připravoval.

Do hodnocení zelí se zapojila také první žena Vsetína, starostka Květoslava Othová. „Ochutnala jsem poctivě všechny vzorky a musím říci, že mne překvapila jejich pestrá škála chutí,“ zhodnotila starostka. Podle jejího názoru se našlapané zelí nedá ničím jiným nahradit. Palmu vítězství si vkategorii „hňápané zelé“ ze vsetínského kulturního domu odnesl Josef Škabraha ze Vsetína. Ten vsoutěži jako zatím jediný vyhrál již podruhé. Svůj první triumf získal při čtvrtém ročníku vroce2005.

Sobotní odpoledne a večer vrežii Spolku pro zachování valašských tradic však nepatřil pouze uvedeným soutěžím. „Došlo ina vyhlašování výsledků různých anket, mezi nimiž dvě měly svou premiéru,“ uvedl Malučký.

Vyhlášeny byly osobnosti roku, kterými se stali akademický sochař Miroslav Machala ze Vsetína, který se mimo jiné podílí na opravách vsetínského zámku a je autorem nového meteorologického sloupku na vsetínském Dolním náměstí. Druhým oceněným byl jednatel Základní organizace Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek.

„Miroslav Machala se pak stal inovým držitelem Rytířského řádu modrej trnky,“ poznamenal za organizátory Petr Chytil. Pasování do rytířského stavu se ujal velmistr řádu, valašský bard, František Segrado.

Novinkou bylo vyhlašování ceny Ogar za významný počin či přínos pro zviditelnění Valašska voblasti kultury za uplynulýrok.

Do souboje oskleněnou sošku Ogara, znázorňující postavu se vztyčenýma rukama, která po otočení osto osmdesát může sloužit jako pohár, byli nominováni Jarmila Šuláková, Miroslav Machala, František Segrado a cimbálová muzikaSoláň.

„Prvním držitelem tohoto titulu se stal František Segrado. Myslím si, že ktomu není co dodávat,“ odhalil výsledky hlasování Chytil.

Ocenění vyhlásil a sošku vítězi osobně předal valašský král Boleslav Polívka. Ten za svůj osobní loňský největší počin považuje narození své dcery, která je jeho šestým potomkem. „Chtěl jsem ji původně pojmenovat Slivovica Polívková, ale zřejmě by toto jméno neprošlo, tak jsem se přiklonil kjiné měkké droze a dcera dostala jméno Marijánka,“ uvedl snadsázkou při předávání Polívka.

Druhou novinkou bylo rovněž vyhlášení titulu Garabiš roku. „Jde ovyjádření nesouhlasu spolku sbojem autora projektu Valašského království proti Bolkovi Polívkovi,“ odhalil Garabišovo tajemství Chytil.

Prvním nositelem „nelichotivého“ ocenění se stal samotný starosta Spolku pro zachování valašských tradic Jaroslav Malučký. „Přiznám se bez mučení, že na tuto cenu jsem se nominoval sám. Nedokázal jsem totiž vuvedené souvislosti zabránit nepříjemným soudním tahanicím,“ řekl premiant tohoto „ocenění“.

Příjemnou atmosféru celého odpoledne a večera dokresloval průvodním slovem Tomáš Gross. Ohudební doprovod se postarala rožnovská cimbálová muzika Soláň se sólovým zpěvákem Pavlem Ptáčkem.

21.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vášnivý motorkář Daniel Vavřík chystá po střeleckých hodech první vyjížďku

Premiéra nového filmu o Valašsku s názvem Tehdy spolu ve zlínském Golden Apple Cinema
24

Na premiéru filmu o Valašsku Tehdy spolu přijela i Eliška Balzerová

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

V Česku se od středy přestává kouřit na většině veřejných míst. Stejně tak se výrazně zpřísní prodej a rozlévání alkoholu. Po stovkách let, kdy se v našich zemích v hospodách kouřilo, si tam už nezapálíte. Deník pro vás připravil přehlednou infografiku imaginární obce „Nekuřácká Lhota", na které ukážeme, kde všude vás nově čekají omezení. A kde nikoli. V zítřejším tištěném vydání Deníku

Vymetat kaluže? V Oříšku to dětem nezakazují

Že mohou děti v předškolním věku trávit svůj čas netypickým způsobem, jsem si ověřil během jednoho dne, který jsem prožil v Lesním klubu Oříšek.

Dárek ke Dni dětí: termální bazény za korunu a žonglování v Razulákovi

Relaxační centrum Wellness Horal Velké Karlovice připravilo pro návštěvníky k Mezinárodnímu dni dětí speciální akci. Děti budou mít ve čtvrtek 1. a pátek 2. června vstup do termálních bazénů za symbolickou korunu.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies