VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bike aréna je pořádný adrenalin

Semetín - Na kole jezdím asi od svých pěti let. Za ty roky už jsem najezdila pěkných pár stovek kilometrů, jenže jsem spíš ten typ cyklisty, co vyhledává cyklostezky. Vyhovují mi rovinky kolem Bečvy, které jsou jako dělané pro rekreační vyjížďky.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Biker. Ilustrační foto.Foto: archiv

Mého zděšení si nejspíš všiml jeden z návštěvníků Bike arény a správně odhadl, že jsem tam poprvé

Když na Vsetíně otevírali Bike arénu, tušila jsem, že to nebude to pravé ořechové pro mě. Ale zkusit se má vše, a tak jsem si řekla proč ne.

Co mě čeká…

Než jsem se do Bike arény vydala, pročetla jsem si informace na internetu a podívala se na mapku. Stálo tam, že tratě jsou tři a každá je jinak obtížná. Stejně jako na lyžařském vleku, černá je nejtěžší, červená lehčí a modrá ta nejsnadnější. Konkrétně o modré trase psali, že je vhodná pro začátečníky a pro rodiny s dětmi. Dobrá, to bych snad zvládnout mohla, napadlo mě.

Jedno slunné odpoledne jsem se vydala k chatě Nivka, kde všechny tratě začínají. Od cyklostezky Bečva je to asi tři kilometry do hodně prudkého kopce. Při slavnostním otevírání Bike arény na této trase jezdil autobus, který tam bohužel v době mého příjezdu už nebyl. Po půl hodině jsem dorazila nahoru zpocená a naštvaná sama na sebe, že jsem radši nezůstala doma.

Na startu

Krátký odpočinek a jde se na to. Podle mapy jsem se vydala směrem do lesa, kde by měla začínat modrá trať. Když jsem před sebou uviděla strmý kopec dolů a na něm různé překážky, vylekala jsem se a už si plánovala, jak pojedu domů po asfaltce, po které jsem přišla nahoru. Mého zděšení si nejspíš všiml jeden z návštěvníků Bike arény a správně odhadl, že jsem tam poprvé. Zato on nebyl. Po chvíli mi prozradil, že se závodně věnoval sportu zvanému Downhill. Pro ty, co stejně jako já netuší, v překladu to vlastně znamená, že se jezdec na kole vrhne z prudkého kopce dolů. Záměrem je co nejrychleji dojet do cíle, pokud možno stále v sedle kola.

Napadlo mě zeptat se ho na nějakou užitečnou radu pro začátečníka. Doporučil mi právě modrou trasu a řekl, ať hlavně překonám strach a snažím se co nejmíň brzdit. Traily, tedy stezky, jsou totiž většinou zpevněné a vysypané štěrkem, který jak známo podkluzuje.

Raději jsem sesedla

Když se zdálo, že jsem jakž takž poučená, Filip se vzdálil. Jel na černou trasu a řekl, že se potkáme dolů. Vyrazila jsem. Jeho rada nebrzdit mi po pár metrech byla platná asi jako mrtvému zimník. Kolo se mi totiž tak rychle rozjelo, že jsem křečovitě sevřela obě brzdy a sesedla. Po prvotním šoku jsem znovu nasedla na kolo, tentokrát jsem se rozjela pomaleji. Štěrk skutečně podkluzoval a v klopených zatáčkách, kterých je jen tak mimochodem na trati hodně, jsem měla strach.

Na pumptracích

Naopak nadšená jsem byla z pumptracků, což jsou uměle vybudované kopečky, po kterých se jezdec na kole houpe nahoru a dolů. Po dojezdu jsem se od jiných hostů arény dozvěděla, že se dají využít i jako skokánky, ale na to bych si určitě netroufla. Část trati vede po větších kamenech a nacházejí se tam i dřevěné mostky, které jsou taktéž příjemným zpestřením.

Mám to za sebou

Ani nevím, jak dlouho mi sjezd trval, ale nakonec jsem se ve zdraví dostala k výjezdu z lesa. Byla jsem ráda, že jsem si vybrala nejlehčí trasu, protože jsem v některých místech měla skutečně strach. Znovu už se tam asi nepodívám, pro jedenkrát mi ta dávka adrenalinu stačila. Ale pokud nevíte, co s volným víkendovým dopolednem, určitě si tam zajeďte. Je to netradiční zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Základní informace

Bike aréna Vsetín neboli BAV byla otevřena letos na Prvního máje. Jedná se o síť stezek ve více či méně náročném lesním terénu. K dispozici je šest kilometrů tratí z kopce dolů a devět kilometrů tras vedených převážně po vrstevnici. Všechny jsou volně přístupné a vybudované tak, aby byly zajímavé pro zkušené bikery i pro amatéry.

Bike aréna vzbuzuje kladné ohlasy, ale i kritiku myslivců a ochránců

Ráj pro všechny adrenalinové nadšence a noční můra pro ochránce přírody, to je Bike aréna Vsetín.

Pro nezasvěcené, Bike aréna je síť uměle vybudovaných stezek pro cyklisty vedoucí lesem v blízkosti Semetína. Nyní, po dokončení první etapy výstavby, měří tratě asi patnáct kilometrů.

Vsetínská radnice plánuje ještě druhou a třetí etapu výstavby, která by stávající trasy rozšířila o přibližně osm kilometrů.

O vytvoření arény se nejvíce zasadil vsetínský zastupitel Roman Kalabus.

„V této oblasti se dlouhodobě pohybuji, proto vím, že v zahraničí je spousta podobných center. Jsou vítaná, protože jsou atraktivní, a zvyšují tím cestovní ruch v regionu," vysvětlil.

Nadšení cyklistů

Spousta cyklistů je z arény nadšená. „Vybudovat takové centrum u nás na Valašsku byl super nápad, jezdím tam poměrně často jen tak si zablbnout a odreagovat se," řekl Filip Surý z Kateřinic. Na facebookových stránkách má aréna přes čtrnáct set fanoušků.

Druhá strana mince

Problém však vidí ochránci přírody.

„Les má svůj účel, je především domovem pro zvěř. Pokud v něm začneme dělat stavební úpravy, naruší se tím přirozené prostředí," řekl Milan Orálek ze svazu ochránců přírody. Dále však dodává, že vstup do lesa samozřejmě zakázaný není.

„Cyklisté mohou klidně lesem projíždět, to je jasné, ale náhodně a nepravidelně. Když se uprostřed lesa vytvoří centrum, kde se každý den schází desítky lidí, zvěř je vyplašená a stresovaná," dodal Orálek.

Obhajoba

Druhá etapa by se podle Kalabuse měla začít stavět už na podzim tohoto roku.

„Nechali jsme si udělat odborný posudek od botaničky Věry Koutecké z Ostravy. Bylo to nutné, protože část trasy budované v druhé etapě vede přes oblast Natura 2000, která je chráněná Evropskou unií," upřesnil. Pokud bude posudek vyhodnocen kladně, stavební práce skutečně začnou už tento podzim.

„Nepředpokládáme, že by nastal nějaký problém. Trasy stezek jsme průběžně upravovali tak, aby byly co nejšetrněji zasazené do terénu," dodal Kalabus.

Před výstavbou první etapy se ekologický posudek dělat nemusel, protože tratě nezasahovaly do žádné chráněné oblasti. Tím pádem o výstavbě rozhodoval jen majitel pozemku a tím je město.

Myslivci proti rozšíření

K problému se vyjádřil také předseda Mysliveckého sdružení Nivka Semetín Rostislav Machala.

„O výstavbě arény jsme samozřejmě věděli a proti první etapě jsme nic nenamítali, byla odůvodněna rozvojem cestovního ruchu. S dalším rozšiřováním centra nesouhlasíme, ale bohužel s tím nemůžeme nic dělat, protože lesy nevlastníme, pouze je spravujeme," řekl.

Podle Kalabuse ale zdejší myslivci a ochránci přírody věc zveličují. V Jeseníkách, kde on sám pracuje na podobném projektu, jako je vsetínská Bike aréna, spolupracuje s tamějšími myslivci a společně hledají kompromis.

Kromě Bike arény Vsetín je na Valašsku také Bike park Kyčerka ve Velkých Karlovicích. Funguje od června 2012, nabízí přes sedm kilometrů tras a plánuje se přístavba dalších, například přes údolí Leskové. (ilm)

MICHAELA ŠTOLFOVÁ

Autor: Redakce

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení