VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brněnští skauti přivezli na vsetínské nádraží betlémské světlo

Vsetín – Osobním vlakem od Hranic na Moravě dorazilo v sobotu v deset hodin dopoledne na vsetínské vlakové nádraží betlémské světlo.

22.12.2013 AKTUALIZOVÁNO 22.12.2013
SDÍLEJ:

Na vsetínské vlakové nádraží dorazili v sobotu 21. prosince 2013 dopoledne brněnští skauti s betlémským světlem. Převzali si je od nich členové skautského oddílu z Vizovic.Foto: DENÍK/Michal Burda

Přivezli je mladí skauti z brněnské městské části Starý Lískovec. „Vyráželi jsme v šest hodin a patnáct minut. Od Hranic jsme měli asi třináct zastávek, kde jsme světlo rozdávali," prozradila Slávka Doušková, která vedla skupinku brněnských skautů.

Na vsetínském nádraží na příjezd vlaku vezoucího tradiční vánoční symbol posledních let netrpělivě čekali skauti z Vizovic. „Betlémské světlo se přímo z Betléma přiváží letecky do Vídně, kde se při této příležitosti koná bohoslužba. Uskutečnila se minulou sobotu," připomněl při čekání ještě se zhasnutou lampou v ruce Lukáš Bartoš, který má ve svém vizovickém oddíle přezdívku Buk.

Do Vídně se podle jeho tradičně sjíždějí skauti z celé Evropy, aby posvátný plamínek věčného betlémského světla dovezli do svých zemí. „Za Českou republiku jezdí do Vídně brněnští skauti. Po republice se letos světlo rozváží čtyřiatřicet vlaky," prozradil Lukáš Bartoš.

Od spřátelených skatů z Brna si převzal světlo přímo na nádraží, v závětří nádražní budovy. Ze Vsetína plamen putoval dále do Vizovic a okolních vesnic. „Na Štědrý den budeme mít ve Vizovicích také tradiční stánek, kde zpíváme koledy. Lidé si tady mohou přijít betlémské světlo také převzít. Navíc je přineseme i do kostela," dodal Lukáš Bartoš.

Novodobá tradice převozu betlémského světla vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986. Malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v Betlémě, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Světlo bylo dovezeno původně do Lince, kde nadace sídlí a kde jej původně slavnostně rozdávali. Za rok na to byli ke spolupráci při roznášení a rozdávání přizváni rakouští skauti, a protože se akce rozrostla, bylo její centrum přeneseno do Vídně.

Autor: Michal Burda

22.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celostátní finále Ligy základních škol v minifotbalu, které letos hostí Kroměříž, začalo ve čtvrtek 25. května.
AKTUALIZUJEME
21

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Ve čtvrtek odpoledne si každý, kdo procházel meziříčským náměstím, mohl vyzkoušet hru na cimbál.
5

FOTO, VIDEO: Cimbál na náměstí ve Valašském Meziříčí lákal kolemjdoucí

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Audit Deníku: Omezit hazard je správné, jen pozor na „černé" herny

Prohrát během chvíle veškeré úspory či výplatu v automatu? Na Zlínsku je to stále možné, byť se radnice snaží stále hazard omezit. „Ve Zlíně je aktuálně zhruba deset až jedenáct automatů na 1000 obyvatel," informoval za zlínský magistrát Lukáš Fabián z tiskového oddělení.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

Holiš: U jednoho cimbálu překonám deset tun tahu

V mládí začínal jako horník, láska k cimbálu jej ale od této profese odvedla jiným směrem. Šedesátiletý výrobce a ladič cimbálů Vladimír Holiš z Frýdecko-Místecka ladí cimbály na meziříčský Cimbálfest od samotného začátku festivalu. Zbavovat cimbály falešných tónů jezdí také na konzervatoře i hudební školy do různých koutů republiky a pravidelně si jej zvou i za hranice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies