VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bečva stoupá, Senice opustila koryto

Vsetín /AKTUALIZOVÁNO/ – Vydatné deště zvedly na Valašsku hladiny vodních toků. Jen za včerejšek totižv regionu napadlopřesčtyřicet milimetrů srážek, na metr čtvereční půdy tedy spadločtyřicet litrů vody. Vsetínská povodňová komise je v pohotovosti, krizová linka 571 491 107 je stále aktivní.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Hladina vsetínské i rožnovské bečvy kvůli neustávajícímu dešti opět stoupá.Foto: DENÍK / Lenka Orálková

Třetí povodňový stupeň hlásí Vsetínská Bečva na Bystřičce. Podle zástupců Povodí Moravy a obce Bystřička je ale přehrada na deště připravena, protože v minulých dnech vydatně odpouštěla. „Přítok je v tuto chvíli pouze o sedm kubíků větší než odtok, ale do bezpečnostního přepadu nám schází čtyři metry, což je dost velká rezerva, abychom to v klidu zvládli,“ říká starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Na trojce je také říčka Senice v Ústí u Vsetína. „V tuto chvíli jsme naměřili 2,8 metru, což je deset centimetrů v třetím povodňovém stupni. Pomalu nám to začíná zatopovat první sklepy,“ uvedl starosta Ústí Jakub Hladký. Podle něj ale situace zatím není nijak dramatická. „Už jsme si tady na to zvykli, brzy nám asi narostou plovací blány,“ poznamenal.

Bečva ve Vsetíně v tuto chvíli hlásí 3,3 metru, což je dvacet centimetrů pod druhým povodňovým stupněm. „Situaci monitorujeme celu o noc a budeme ji i nadále sledovat, technické služby mají za úkol kontrolovat průchodnost kanálových vpustí a problémová místa. V případě potřeby se mohou občané obracet na krizovou linku, která je aktivní už čtrnáct dnů, 571 491 107,“ připomněla starostka Vsetína Květoslava Othová.

Situace je o to horší, že na Vsetínsku takřka nepřetržitě prší už několik dnů. „Letošní květen je srážkově na tři sta procentech normálu, jedná se o nejdeštivější měsíc od povodní v roku 1997,“ uvedl Miroslav Jedlička, pracovník vsetínské hvězdárny. Během pátého měsíce totiž na Vsetíně napršelo celkem 261 mm srážek. Situace se však nezlepšila ani na počátku června. „Jen za včerejšek na Vsetíně napršelo 40,5 milimetrů, což je čtyřicet litrů na metr čtvereční. To je množství, které mnohdy spadne za jediný měsíc,“ pokračuje Jedlička. Podle něj by ale deště měly kolem poledne ustávat.

Další dlouhotrvající srážky však zvyšují na Valašsku riziko sesuvů. Vsetínská radnice už teď eviduje po květnových deštích celkem třináct nových či nově aktivovaných svahových deformací a následků vodní eroze. „Toto počasí může situaci zhoršit,“ upozorňuje Renata Hrbáčková, vedoucí odboru územního plánování, stavebního řádu a dopravy, které jednotlivé sesuvy eviduje.

Autor: Alexandra Buršíková

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celostátní finále Ligy základních škol v minifotbalu, které letos hostí Kroměříž, začalo ve čtvrtek 25. května.
AKTUALIZUJEME
21

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Ve čtvrtek odpoledne si každý, kdo procházel meziříčským náměstím, mohl vyzkoušet hru na cimbál.
5

FOTO, VIDEO: Cimbál na náměstí ve Valašském Meziříčí lákal kolemjdoucí

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Audit Deníku: Omezit hazard je správné, jen pozor na „černé" herny

Prohrát během chvíle veškeré úspory či výplatu v automatu? Na Zlínsku je to stále možné, byť se radnice snaží stále hazard omezit. „Ve Zlíně je aktuálně zhruba deset až jedenáct automatů na 1000 obyvatel," informoval za zlínský magistrát Lukáš Fabián z tiskového oddělení.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

Holiš: U jednoho cimbálu překonám deset tun tahu

V mládí začínal jako horník, láska k cimbálu jej ale od této profese odvedla jiným směrem. Šedesátiletý výrobce a ladič cimbálů Vladimír Holiš z Frýdecko-Místecka ladí cimbály na meziříčský Cimbálfest od samotného začátku festivalu. Zbavovat cimbály falešných tónů jezdí také na konzervatoře i hudební školy do různých koutů republiky a pravidelně si jej zvou i za hranice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies