VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bečva stoupá, Senice opustila koryto

Vsetín /AKTUALIZOVÁNO/ – Vydatné deště zvedly na Valašsku hladiny vodních toků. Jen za včerejšek totižv regionu napadlopřesčtyřicet milimetrů srážek, na metr čtvereční půdy tedy spadločtyřicet litrů vody. Vsetínská povodňová komise je v pohotovosti, krizová linka 571 491 107 je stále aktivní.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Hladina vsetínské i rožnovské bečvy kvůli neustávajícímu dešti opět stoupá.Foto: DENÍK / Lenka Orálková

Třetí povodňový stupeň hlásí Vsetínská Bečva na Bystřičce. Podle zástupců Povodí Moravy a obce Bystřička je ale přehrada na deště připravena, protože v minulých dnech vydatně odpouštěla. „Přítok je v tuto chvíli pouze o sedm kubíků větší než odtok, ale do bezpečnostního přepadu nám schází čtyři metry, což je dost velká rezerva, abychom to v klidu zvládli,“ říká starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Na trojce je také říčka Senice v Ústí u Vsetína. „V tuto chvíli jsme naměřili 2,8 metru, což je deset centimetrů v třetím povodňovém stupni. Pomalu nám to začíná zatopovat první sklepy,“ uvedl starosta Ústí Jakub Hladký. Podle něj ale situace zatím není nijak dramatická. „Už jsme si tady na to zvykli, brzy nám asi narostou plovací blány,“ poznamenal.

Bečva ve Vsetíně v tuto chvíli hlásí 3,3 metru, což je dvacet centimetrů pod druhým povodňovým stupněm. „Situaci monitorujeme celu o noc a budeme ji i nadále sledovat, technické služby mají za úkol kontrolovat průchodnost kanálových vpustí a problémová místa. V případě potřeby se mohou občané obracet na krizovou linku, která je aktivní už čtrnáct dnů, 571 491 107,“ připomněla starostka Vsetína Květoslava Othová.

Situace je o to horší, že na Vsetínsku takřka nepřetržitě prší už několik dnů. „Letošní květen je srážkově na tři sta procentech normálu, jedná se o nejdeštivější měsíc od povodní v roku 1997,“ uvedl Miroslav Jedlička, pracovník vsetínské hvězdárny. Během pátého měsíce totiž na Vsetíně napršelo celkem 261 mm srážek. Situace se však nezlepšila ani na počátku června. „Jen za včerejšek na Vsetíně napršelo 40,5 milimetrů, což je čtyřicet litrů na metr čtvereční. To je množství, které mnohdy spadne za jediný měsíc,“ pokračuje Jedlička. Podle něj by ale deště měly kolem poledne ustávat.

Další dlouhotrvající srážky však zvyšují na Valašsku riziko sesuvů. Vsetínská radnice už teď eviduje po květnových deštích celkem třináct nových či nově aktivovaných svahových deformací a následků vodní eroze. „Toto počasí může situaci zhoršit,“ upozorňuje Renata Hrbáčková, vedoucí odboru územního plánování, stavebního řádu a dopravy, které jednotlivé sesuvy eviduje.

Autor: Alexandra Buršíková

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies