VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylový dům se stará o ženy a matky s dětmi už patnáct let

Mladá maminka Aneta Veselá má dvě děti. Nepříznivá životní situace ji donutila odstěhovat se z rodného Kolína. Pár měsíců bydlela v azylovém domě ve Valašském Meziříčí. Teď je už dva měsíce obyvatelkou Azylového domu pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně.

1.7.2017
SDÍLEJ:

Oslavy patnácti let od založení Azylového domu pro ženy a matky s dětmi se uskutečnily ve čtvrtek 29. června 2017 na Hrbové ve Vsetíně. Prohlídku domu a zahrady i doprovodný program si přišlo užít více než dvě stovky dospělých i dětí.Foto: Deník / Mrlina Martin

První dítě se Anetě narodilo po ukončení školy.

„S otcem byly neustále problémy, nechtěl přiznat otcovství a neplatil alimenty. Řešili jsme to soudně. Odstěhovala jsem se do azyláku ve Valmezu,“ líčí své problémy mladá maminka.

Jako člověk, který má trvalé bydliště v Kolíně, nemá Aneta nárok na městský byt. V Azylovém domě ve Valašském Meziříčí jí skončila smlouva.

„Zavolala jsem do azyláku ve Vsetíně. Byli moc ochotní, ještě v ten den se mi ozvali zpátky, že mi rezervují pokoj. A tak jsem už dva měsíce tady,“ popisuje Aneta Veselá.

Podle pravidel tu bude moci zůstat maximálně půl roku. Před čtyřmi měsíci se jí narodilo další dítě.

„Momentálně hledám podnájem. Tady je výhoda, že nájem není moc vysoký, jako samoživitelka na mateřské dovolené nemám šanci všechno utáhnout. Jako rychlé řešení je dočasný pobyt v azyláku velkou výhodou. Pomohlo mi to moc,“ svěřuje se Aneta Veselá.

Pracovníci Azylového domu pro ženy a matky s dětmi pomohli za dobu patnácti let existence této služby stovkám žen a dětí.

Člověk z nejpovolanějších, který stál u zrodu azylového domu v roce 2002 a je jejím ředitelem doposud - Michal Trčálek vypočítává.

„Za tu dobu jsme poskytli pomoc asi čtyři sta padesáti lidem. Postupně jsme rozvíjeli poskytované služby a rozšířili jsme se po celém regionu,“ konstatoval Trčálek.

Původně pobytová služba se v roce 2006 rozrostla o terénní asistenční službu. V roce 2012 přibyla také služba poradna pro rodinu. V neposlední řadě funguje po rekonstrukci budovy na Hrbové, kde azylový dům sídlí také centrum Vážka, které se zaměřuje na pomoc rodinám ohroženým sociálním vyloučením.

Za dobu existence rozšířil azylový dům svou působnost po celém regionu.

„V současné době máme pracoviště ve Zlíně, Valašských Kloboukách, Bystřici pod Hostýnem a Vizovicích. Z původních šesti zaměstnanců jsme se rozrostli na organizaci se sedmatřiceti zaměstnanci,“ vypočítal ředitel Michal Trčálek.

I přes nesnáze, které provází všechny podobné organizace, se z azylového domu stala stabilní a významná organizace poskytující komplexní, profesionální a kvalitní služby. Že práce pro ohrožené rodiny smysl má, potvrdil Michal Trčálek na oslavách patnáctého výročí založení.

„Největší ocenění je přímá zpětná vazba. Před chvílí mi přišli osobně poděkovat dvě maminky, které se podle svých slov díky našim službám odrazily ode dna. Bylo to milé setkání,“ netajil spokojenost Trčálek.

Nejen bývalé chovanky přišly na oslavu, která se uskutečnila ve čtvrtek v budově azylového domu a přilehlé zahradě. Všechny prostory zpřístupnili pracovníci organizace široké veřejnosti. Přes dvě stovky návštěvníků si mohlo prohlédnout zázemí a seznámit se s rozsahem poskytovaných služeb.

„Máme tady osm pokojů pro ženy a maminky s dětmi, dvě kuchyně, společenskou místnost, sklad darovaných věcí, čekárnu pro lidi do poradny, centrum Vážka i studijní a pracovní místnost,“ vyjmenovala jedna ze zaměstnankyň Petra Hantáková.

Kromě seznámení se se službami a prostory azylového domu, ukázal ředitel přítomným nové logo.

„Logo naší organizace potřebovalo změnu a tak jsme využili tento slavnostní den k jeho představení. Grafické ztvárnění odpovídá současným trendům a požadavkům. Jednoduchý, čistý design a jeho barevnost hned zaujme,“ vysvětlil Michal Trčálek.

Během oslav také zaměstnanci vybrali výherce výtvarné soutěže, do které přihlásily děti z osmnácti základních škol celkem sedmapadesát kreseb. Děti malovaly obrázky na téma Když se řekne domov, představím si… . Vítězem se stala Kamila Syptáková ze Základní školy Sychrov.

Pro děti připravili pracovníci azylového domu bohatý program. Nejmenší si mohli užít na skákacím hradu, nafouknout si obří bubliny, nebo si zasoutěžit o odměny.

„Spotřebovali jsme pět litrů zázračné tekutiny, která vykouzlila obrovské bubliny, snědlo se přes sto koblih, usmažili jsme velké množství palačinek a děti si vyrobily 114 kusů magnetek s novým logem,“ shrnula pracovnice Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Ivana Ekartová.

Autor: Redakce

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nádraží ve Valašských Kloboukách připomněli členové klubů vojenské historie stovkám diváků dobu 1. světové války.
40

VIDEO: Přepadení vlaku přilákalo davy lidí

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Zlínská Barum Rally se kvůli prasatům rušit nebude

Srpnová Barum Czech Rally Zlín, která se tradičně těší velkému zájmu závodníků i fanoušků, bude v plánované podobě!

VIDEO: Procesí krojované Anenské poutě doprovodily stovky lidí

Krojované procesí se vydalo v neděli krátce po půl jedenácté dopoledne z rožnovského farního kostela Všech svatých.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení