VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylový dům se stará o ženy a matky s dětmi už patnáct let

Mladá maminka Aneta Veselá má dvě děti. Nepříznivá životní situace ji donutila odstěhovat se z rodného Kolína. Pár měsíců bydlela v azylovém domě ve Valašském Meziříčí. Teď je už dva měsíce obyvatelkou Azylového domu pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně.

1.7.2017
SDÍLEJ:

Oslavy patnácti let od založení Azylového domu pro ženy a matky s dětmi se uskutečnily ve čtvrtek 29. června 2017 na Hrbové ve Vsetíně. Prohlídku domu a zahrady i doprovodný program si přišlo užít více než dvě stovky dospělých i dětí.Foto: Deník / Mrlina Martin

První dítě se Anetě narodilo po ukončení školy.

„S otcem byly neustále problémy, nechtěl přiznat otcovství a neplatil alimenty. Řešili jsme to soudně. Odstěhovala jsem se do azyláku ve Valmezu,“ líčí své problémy mladá maminka.

Jako člověk, který má trvalé bydliště v Kolíně, nemá Aneta nárok na městský byt. V Azylovém domě ve Valašském Meziříčí jí skončila smlouva.

„Zavolala jsem do azyláku ve Vsetíně. Byli moc ochotní, ještě v ten den se mi ozvali zpátky, že mi rezervují pokoj. A tak jsem už dva měsíce tady,“ popisuje Aneta Veselá.

Podle pravidel tu bude moci zůstat maximálně půl roku. Před čtyřmi měsíci se jí narodilo další dítě.

„Momentálně hledám podnájem. Tady je výhoda, že nájem není moc vysoký, jako samoživitelka na mateřské dovolené nemám šanci všechno utáhnout. Jako rychlé řešení je dočasný pobyt v azyláku velkou výhodou. Pomohlo mi to moc,“ svěřuje se Aneta Veselá.

Pracovníci Azylového domu pro ženy a matky s dětmi pomohli za dobu patnácti let existence této služby stovkám žen a dětí.

Člověk z nejpovolanějších, který stál u zrodu azylového domu v roce 2002 a je jejím ředitelem doposud - Michal Trčálek vypočítává.

„Za tu dobu jsme poskytli pomoc asi čtyři sta padesáti lidem. Postupně jsme rozvíjeli poskytované služby a rozšířili jsme se po celém regionu,“ konstatoval Trčálek.

Původně pobytová služba se v roce 2006 rozrostla o terénní asistenční službu. V roce 2012 přibyla také služba poradna pro rodinu. V neposlední řadě funguje po rekonstrukci budovy na Hrbové, kde azylový dům sídlí také centrum Vážka, které se zaměřuje na pomoc rodinám ohroženým sociálním vyloučením.

Za dobu existence rozšířil azylový dům svou působnost po celém regionu.

„V současné době máme pracoviště ve Zlíně, Valašských Kloboukách, Bystřici pod Hostýnem a Vizovicích. Z původních šesti zaměstnanců jsme se rozrostli na organizaci se sedmatřiceti zaměstnanci,“ vypočítal ředitel Michal Trčálek.

I přes nesnáze, které provází všechny podobné organizace, se z azylového domu stala stabilní a významná organizace poskytující komplexní, profesionální a kvalitní služby. Že práce pro ohrožené rodiny smysl má, potvrdil Michal Trčálek na oslavách patnáctého výročí založení.

„Největší ocenění je přímá zpětná vazba. Před chvílí mi přišli osobně poděkovat dvě maminky, které se podle svých slov díky našim službám odrazily ode dna. Bylo to milé setkání,“ netajil spokojenost Trčálek.

Nejen bývalé chovanky přišly na oslavu, která se uskutečnila ve čtvrtek v budově azylového domu a přilehlé zahradě. Všechny prostory zpřístupnili pracovníci organizace široké veřejnosti. Přes dvě stovky návštěvníků si mohlo prohlédnout zázemí a seznámit se s rozsahem poskytovaných služeb.

„Máme tady osm pokojů pro ženy a maminky s dětmi, dvě kuchyně, společenskou místnost, sklad darovaných věcí, čekárnu pro lidi do poradny, centrum Vážka i studijní a pracovní místnost,“ vyjmenovala jedna ze zaměstnankyň Petra Hantáková.

Kromě seznámení se se službami a prostory azylového domu, ukázal ředitel přítomným nové logo.

„Logo naší organizace potřebovalo změnu a tak jsme využili tento slavnostní den k jeho představení. Grafické ztvárnění odpovídá současným trendům a požadavkům. Jednoduchý, čistý design a jeho barevnost hned zaujme,“ vysvětlil Michal Trčálek.

Během oslav také zaměstnanci vybrali výherce výtvarné soutěže, do které přihlásily děti z osmnácti základních škol celkem sedmapadesát kreseb. Děti malovaly obrázky na téma Když se řekne domov, představím si… . Vítězem se stala Kamila Syptáková ze Základní školy Sychrov.

Pro děti připravili pracovníci azylového domu bohatý program. Nejmenší si mohli užít na skákacím hradu, nafouknout si obří bubliny, nebo si zasoutěžit o odměny.

„Spotřebovali jsme pět litrů zázračné tekutiny, která vykouzlila obrovské bubliny, snědlo se přes sto koblih, usmažili jsme velké množství palačinek a děti si vyrobily 114 kusů magnetek s novým logem,“ shrnula pracovnice Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Ivana Ekartová.

Autor: Redakce

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kladkostroj na osmisetkilového býka nestačil

Ilustrační fotografie.

Nechtěná trofej, řidič srazil stotřicetikilového jelena.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Chovanec: Policie při ostraze muničních skladů nechybovala

Rozptýlit kritiku, že policie chybovala při ostraze areálu vrbětických muničních skladů poté, co odsud lidé vynášeli zbraně, přijel ve středu přímo do areálu muničních skladů v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ministr vnitra Milan Chovanec.

Skvělá atmosféra na Lapači nepomohla, Vsetín trápil přerovský brankář Klimeš

Prvoligoví hokejisté Vsetína si připsali první porážku v domácím prostředí. Hostující Přerov byl lepším celkem. Opíral se o výborného brankáře Klimeše a po zásluze zvítězil.  

Boj o valašské zlato není rozhodnutý

Trnkový sad v Hošťálkové se stal jablkem sváru mezi dvěma sousedy. Jeden začal mezi stromy stavět plot, druhý je přesvědčený, že se tak děje na jeho pozemku. Stavitele navíc obviňuje, že mu technikou ničí zasazené stromy. Stavební úřad začne případ řešit až 3. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení