VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit Deníku: Reforma policie způsobila ztrátu kvalitních lidí

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem - investicí do policie, její reorganizací a kontroverzní reformou.

18.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Šlo o ztrátu kvalitních lidí," zní názor na reformu

Zlínsko – Policejní reformě, s níž přišla policie vloni v létě, a na jejíž popud později rezignoval šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, většina osobností ze Zlínska nevěří.

„Z informací, které mám k dispozici z médií, se domnívám, že šlo o účelovou a nepřipravenou záležitost, na níž zatím ani její prosazovatelé nedokázali ukázat konkrétní přínosy,“ reagoval ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec. Pomohla policejní reforma k efektivnějšímu stíhání zločinců? „Ne. Kvůli tomu se také asi reforma nedělala. Myslím si, že vedení policie chtělo tímto opatřením získat některé úseky vyšetřování více pod svou kontrolu,“ domnívá se Jan Skoch, předseda Základní odborové organizace Continental Barum Otrokovice. Podle ředitele zlínské Charity Vlastimila Vajďáka na tuto otázku může objektivně odpovědět málokdo.

Lékař Krajské nemocnice T. Bati ve zlíně Vladimír Řihák však reformě věří. „Jsem přesvědčen, že ministr Chovanec je kompetentní člověk, který svou práci dělá dobře. Kroky, které vedly ke sjednocení a zkvalitnění práce policie, vítám,“ podělil se o svůj názor Řihák.

„Těžko posoudit. Objasněnost kriminálních činů je stále zhruba na stejné úrovni,“ dodal jeho kolega Lubomír Nečas. Podle starosty SH ČMS – Krajské sdružení hasičů Zlínského kraje Josefa Bernatíka jde zatím o velmi krátkou dobu k posouzení. (hed)

Michal Zetel: Nevážíme si lidí bránících zákon a spravedlnost

Slovácko – Policejní reformě, s níž přišla policie vloni v létě, a na jejíž popud později rezignoval šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, většina osobností ze Slovácka nevěří. 

Buď se jim zdá doba, po kterou policie běží v nové podobě, příliš krátká na hodnocení nebo často poukazují na mnoho problémů, které s reformou byly spojeny.

Na otázku, jestli reforma pomohla efektivnějšímu stíhání zločinců, se spíše shodují na odpovědi ne. Mnohé osobnosti vychází z osobních zkušeností.
Jedním z těch, kdo řekl ne, je i ředitel Slováckého divadla Michal Zetel. ten poukazuje na politické pozadí reformy. „Z osobních kontaktů zevnitř dotčených útvarů vím zcela jistě, že některé byly příliš schopné a efektivní a ohrožovaly dělbu politické moci v této zemi," myslí si Michal Zetel. Dodává ale, že v řadách Policie ČR je pořád řada idealistů bránících zákon a spravedlnost.

„Nevážíme si jich. Dobře nám tak," láme nad Čechy hůl ředitel hradišťského divadla.

Na jiné nedostatky poukázal ředitel ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti. „Policejní reformu vnímám jako účelovou a nepřipravenou, žádné zlepšení nepozoruji," odpověděl na otázku po efektivitě stíhání zločinců Jan Vorba s tím, že obdivuje nasazení běžných policistů, kteří často ani neznají pojem víkend. (bm)

Panelisty Deníku spojil spíš skeptický postoj

Kroměřížsko – Ani jedna jediná kladná odpověď. Snad poprvé se osobnosti z Kroměřížska shodly v pravidelné anketě Panel Deníku natolik, že ani jeden oslovený neoznačil policejní reformu končící vlády jako úspěšný a efektivní nástroj ke stíhání zločinců. Je pravdou, že zhruba polovina panelistů se klonila k odpovědi NEVÍM nebo jejich variantám. „Myslím si, že reforma je spíše mocenský a politický boj," říká třeba ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková. Podobně skeptický je také šéf Muzea Kroměřížska Jiří Stránský. „Vypadá to, že mnohdy je větší kumšt vyznat se v tom, na které straně ti zločinci jsou," míní.

Nikterak pozitivně nehodnotí policejní reformu ani Svatava Ságnerová, která působila řadu let jako pedagožka právě na policejní škole v Holešově. „Tato změna organizační struktury pouze rozjitřila vztahy uvnitř policie a přispěla k odchodů kvalitních odborníků mimo rezort, s efektivitou stíhání zločinců nesouvisí," poznamenala.

Ředitel kroměřížského Arcibiskupského gymnázia Jan Košárek je pak přesvědčen, že struktura policie není rozhodující. „Hlavní jsou lidé a prostředky schopné efektivně konat. Odvážně hledat pravdu," odpověděl další z panelistů Deníku na Kroměřížsku.

Reforma policie nepomohla, myslí si lidé na Valašsku

Valašsko – Policejní reforma, kterou v polovině minulého roku podepsal ministr vnitra Milan Chovanec, nadělala nemálo zlé krve v řadách policie a také ve vládě. Přílišnou popularitu si nezískala ani u veřejnosti.

Vyplývá to mimo jiné také z odpovědí respondentů Auditu Deníku. Lidé oslovení na Valašsku jsou v reakcích na otázku, zda pomohla reforma policie k efektivnějšímu stíhání zločinců, neobvykle zajedno: ani v jednom případě nezazněla kladná odpověď.

Podle ředitelky Základní škol to, jak ji odpovědní představitelé prezentovali a její potřebu obhajovali v médiích, mě moc nepřesvědčilo," řekla respondentka.

Také zdravotní sestra Petra Proksová si zásadních dopadů policejní reformy nevšimla.

„Stále máme spoustu zločinců na svobodě a málo policistů ve službě. Policistům chybí finanční motivace i materiální vybavenost," je přesvědčená Petra Proksová.

Že by reforma policie pomohla k efektivnějšímu stíhání zločinců, si nemyslí ani jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček či vsetínský hudebník a textař Dušan Trličík. První policejní reformu označil pouze za „kosmetickou úpravu", druhý si zase myslí, že policie by měla být především nezávislá na politicích.

Je pravdou, že při projednávání reformy se ukázalo, že tomu tak není. Kvůli policejní reformě a rozdílným názorům na ni se totiž v ohrožení ocitla i koaliční smlouva vládnoucích stran a hrozil rozpad vlády.

Dojem, jaký ve veřejnosti reforma zanechala, vystihl ředitel vsetínského střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické Dan Žárský.

„Z policejní reformy ve mně spíše přetrvává pachuť z vyřizování si osobních účtů špiček policie a ministerstev," nechal se slyšet.

Pomohla policejní reforma efektivnějšímu stíhání zločinců?

Odpovědi panelistů z Valašska

INDEX Zlínského kraje
23%
O tom, že reorganizace a reforma policie nebyla správný krok, je přesvědčena většina panelistů Deníku ze Zlínského kraje.

Soňa Zelíková, 46 let, Vsetín, vedoucí občanské poradny
NE 

Milan Mareček, 60 let, jednatel Spolku pro zachování Valašských tradic
NE. Policejní reforma je politickým pojmem, je spíše pouhou „kosmetickou úpravou".

Helena Gajdušková, 59 let, Vsetín, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny
Nevím.

Petra Dvořáková, 35 let, Zlín, ředitelka Domu kultury Vsetín
Neumím odpovědět – osobně jsem nezaznamenala nic tak převratného, že by se snížila zločinnost či stíhání zločinců zefektivnilo.

Dušan Trličík, 53 let, Vsetín, hudebník, skladatel, textař
NE- policie by měla být na politicích nezávislá

Milan Orálek, 63 let, jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí
To je ale blbá otázka, jak to máme vědět, když to neví ani sněmovní vyšetřovací komise?

Dan Žárský, 56 let, ředitel Diakonie ČCE – středisko Vsetín
Ne. Z „policejní reformy" ve mně spíše přetrvává pachuť z vyřizování si osobních účtů špiček policie a ministerstev.

Jiří Polášek, 51 let, duchovní správce farnosti Zašová
To opravdu nevím. Tuto problematiku nesleduji a nemám k tomu patřičné údaje.

Petra Proksová, 39 let, zdravotní sestra Nemocnice Vsetín
Ne, stále máme spoustu zločinců na útěku a málo policistů ve službě, chybí jim finanční motivace i materiální vybavenost.

Eva Žůrková, 60 let, ředitelka Dětského domova a Základní školy Liptál
Nedovedu to posoudit v tak krátkém období existence policejní reformy, ale tak, jak ji odpovědní představitelé presentovali a její potřebu obhajovali v médiích, mě moc nepřesvědčilo.

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE

Autor: Redakce

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.
33

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Motorkáři devastují Bike arénu a ohrožují cyklisty

FOTOGALERIE / Motorkáři ničí tratě v cyklistické Bike aréně v Semetíně. Každoročně napáchají škody za několik tisíc. V prvé řadě jsou však nebezpeční pro cyklisty. Všechny tratě pro cyklisty jsou jednosměrné. Dobrodruzi na motorkách však jezdí odspodu do protisměru. V nerovném střetu kola a motorky by následky byly tragické.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení