VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit Deníku: Ochrana památek je v ČR dostatečná, míní lidé

Valašsko – Ochrana historických památek je v České republice dostatečná. Shodla se na tom většina z deseti respondentů na Valašsku, které redakce oslovila v dalším díle Auditu Deníku.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Velehradská bazilika. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

V odpovědích na otázku, zda by měly být památky chráněny více, tentokrát jednoznačně převládlo NE.

Proti zpřísnění se vyslovil například duchovní správce farnosti v Zašové Jiří Polášek.

„Z mé praxe vím, že kulturní památky jsou chráněny dostatečně. Zpřísnění by opět znamenalo zvýšení administrace a pocitu nedůvěry," myslí si duchovní.

Podle ředitelky Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně Heleny Gajduškové jsou památky u nás chráněny až nesmyslně.

„Často se brání rozumnému využití památkově chráněné budovy. Příklad bych si vzala z Rakouska a z Německa, kde se nebojí spojit moderní s historickým a vypadá to výborně a navíc je to účelné a pohodlné," nabídla východisko ředitelka.

Ředitel vsetínské pobočky Diakonie ČCE Dan Žárský je přesvědčený že Česká republika má jeden z nejkvalitnějších systémů památkové ochrany na světě.


„Svědčí o tom mimo jiné vysoké zastoupení našich památek mezi světovým kulturním dědictvím. Tématem by neměla být přísnější ochrana, ale ochrana efektivnější," poznamenal.

Opačný názor než většina oslovených měl jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek. Podle něj současný stav prakticky nikomu nebrání památky likvidovat.

„Vymahatelnost zákona je minimální a naopak rozhodnutí památkářů jsou mnohdy jako z jiného světa," podotkl meziříčský ekolog.

Opatrněji přistoupil k odpovědi na otázku jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček. Stávající ochranu by nezpřísňoval. „Spíše by měl být změněn přístup k posuzování toho, co je a co není památkou. A způsob i pravidla jejich ochrany," řekl Mareček.


Za nestarání se o památky by měly být vyšší postihy

Slovácko – Kulturní památky a starost o ně byla dalším bodem, k němuž se vyjadřovaly osobnosti ze Slovácka v auditu Deníku.

Podle třetiny respondentů by měly být památky více chráněny, podle druhé třetiny jsou už dnes dostatečně a poslední část dotazovaných váhá. Skoro všichni ale poukazují na různé dílčí problémy.

Na ten, o kterém jedná vláda v novém zákoně o státní památkové péči, poukázal ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana.

„Zejména by se měli daleko přísněji trestat jejich majitelé, pokud se o kulturní památky nestarají s péčí řádného hospodáře. Současné finanční postihy jsou tristní," myslí si Radovan Jančář, ředitel hradišťské knihovny.

A i tomto pojednává zmiňovaný zákon. Ten by měl zavést nástroje, které by umožnily lépe reagovat na neplnění povinností vlastníka kulturní památky nebo vlastníka nemovitosti, nacházející se v památkovém území. Zákon je ale podle mnohých kritiků příliš byrokratický.

Na tento problém naráží například místostarosta Uherského Hradiště Ivo Frolec, který říká, že je nutná změna legislativy a byrokratických procesů. Ředitel hradišťské základní školy UNESCO vidí problémy jinde.

„Památky by měly být nejen chráněny, ale především by měly jít ze strany státu daleko větší finanční prostředky na jejich opravy. Smutným příkladem je věznice v Uherském Hradišti," nechal se slyšet Jan Vorba. Více peněz do kultury byl jeden ze závazků vlády, který se nepodařilo splnit. (bm)

Péče o památky? Nezapomínejme na postihy, připomínají panelisté z Kroměřížska

Kroměřížsko – Také další z otázek v našem pravidelném seriálu Audit Deníku nachází mezi panelisty z Kroměřížska řadu tváří, které jsou s památkami profesně propojeny: a mnozí možná trochu nečekaně soudí, že péče o památky u nás nikterak zpřísňovat nemusí.

Patří k nim třeba bývalá kroměřížská starostka a nyní ředitelka Domu kultury Daniela Hebnarová.

„Myslím, že památky jsou chráněny dostatečně, což je vidět také na tom, jak v posledních dvou dekádách zkrásněla česká města. Kroměříž je toho příkladem," říká.

Středoškolská pedagožka Svatava Ságnerová oponuje s tím, že hlavním nedostatkem je malé množství finančních prostředků především na údržbu a pravidelnou péči o památky.

„Zákonné normy pro ochranu památek máme jinak dostatečné," dodává.

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková zase připomíná, že otázka má dva úhly pohledu.

„Historie by neměla dostávat povolení ke zbourání, viz třeba zbouraná sýpka v Kroměříži, léta devastovaná armádou a posléze zbouraná soukromou firmou," vzpomíná.

Na druhou stranu by ale podle ní na přísnější ochranu a opravu památky měly náležet i vyšší finanční částky státní podpory – například na regenerace památkových objektů v památkových zónách.

„Zapomínat by se pak nemělo také na postihy za neudržování a roky chátrající objekty v památkových zónách," uzavírá.

Měly by být památky v České republice přísněji chráněny?

INDEX Zlínského kraje
65%
Památky v ČR by měly být přísněji chráněny. To si myslí 65% panelistů ze Zlínského kraje

Odpovědi panelistů z Valašska

Soňa Zelíková, 46 let, Vsetín, vedoucí občanské poradny
NE. Domnívám se, že ty, které byly za památky prohlášeny, jsou chráněny dostatečně.

Milan Mareček, 60 let, jednatel Spolku pro zachování Valašských tradic
ANO i NE. Spíše by měl být změněn přístup a posuzování co je a co není památkou a způsob i pravidla její ochrany.

Helena Gajdušková, 59 let, Vsetín, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny
Ne. Památky jsou u nás chráněny nesmyslně – často se brání rozumnému využití památkově chráněné budovy. Příklad bych si vzala z Rakouska a z Německa, kde se nebojí spojit moderní s historickým a vypadá to výborně a navíc je to účelné a pohodlné.

Petra Dvořáková, 35 let, Zlín, ředitelka Domu kultury Vsetín
Ano i ne. Historickou památku, která je součástí naší historie a kultury je třeba chránit. Bohužel mnoho památek už je v takovém stavu, že začít je chránit teď je bezpředmětné. 

Dušan Trličík, 53 let, Vsetín, hudebník, skladatel, textař
ANO - též památky technického charakteru

Milan Orálek, 63 let, jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí
ANO – Současný stav prakticky nikomu nebrání památky likvidovat. Vymahatelnost zákona je ale minimální a naopak rozhodnutí památkářů jsou mnohdy jako z jiného světa.

Dan Žárský, 56 let, ředitel Diakonie ČCE – středisko Vsetín
Ne. Česká republika má jeden z nejkvalitnějších systémů památkové ochrany na svět. Svědčí o tom mj. vysoké zastoupení našich památek mezi světovým kulturním dědictvím. Tématem by neměla být přísnější ochrana, ale ochrana efektivnější.

Jiří Polášek, 51 let, duchovní správce farnosti Zašová
Ne. Z mé praxe vím, že kulturní památky jsou chráněny dostatečně. Zpřísnění by opět znamenalo zvýšení administrace a pocitu nedůvěry.

Petra Proksová, 39 let, zdravotní sestra Nemocnice Vsetín
Ano

Eva Žůrková, 60 let, ředitelka Dětského domova a Základní školy Liptál
Doufám, že jsou památky v ČR chráněny dostatečně, nevzpomínám si, že by došlo v poslední době k nějakému nevratnému poškození či ztrátě kulturní památky.

Autor: Redakce

Měly by být památky v České republice přísněji chráněny?

50%
ANO
50%
NE

Hlasovalo: 2

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies