Naposledy musel v minulém týdnu společnou domácnost opustit dvaapadesátiletý hrubián z Valašského Meziříčí. Slovně i fyzicky napadal o jedenáct let mladší manželku. „S policisty pak odmítal mluvit, snažil se utéct a nechtěl odemknout dveře od předsíně. Hlídka tak nemohla vyslechnout napadenou ženu,“ přiblížila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Muži zákona nakonec museli neurvalce spoutat. Teprve poté se od manželky dozvěděli, že muž chtěl z domu vyhodit jeho nevlastní dceru. „Když se jí matka zastala, napal ji tak, že spadla na zem a udeřila se o roh skříně,“ líčila Javorková. V útoku mu nezabránil ani fakt, že žena v tu chvíli držela v náručí ani ne rok staré dítě. Z dalšího vyšetřování vyšlo najevo, že darebák ženu a nevlastní dceru psychicky týrá a fyzicky napadá již delší dobu.

Počet případů domácího násilí začal povážlivě růst až ve druhém pololetí letošního roku. „Za prvních šest měsíců jsme vykázali pouze jednoho násilníka,“ doplnila Ludmila Brousilová ze vsetínské policie. Šlo o jednašedesá tiletého muže z Rožnovska, který psychicky týral svou manželku. Opakovaně ji vyhrožoval ublížením na zdraví a častoval ji nadávkami.

V loňském roce byla situace jiná. „Do konce června jsme vydali pět rozhodnutí o vykázání. Za celý rok jich bylo deset. Vykázáním těchto lidí jsme zajistili bezpečnost devíti ženám a jednomu muži,“ bilancovala Brousilová.

Právě případ ohroženého muže byl podle ní nejsurovější. Týral ho jeho syn. Jednatřicetiletý útočník dokonce svého otce udeřil židlí do hlavy a třískou, která se z ní odlomila, se ho snažil bodnout do krku. „Vysloužil si obvinění z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě,“ připomněla Brousilová.

V sedmi případech bylo ještě fyzické ubližování doprovázeno násilím psychickým. Nejčastěji se jednalo sprosté nadávky. Objevily se ale také výhrůžky podřezáním či zabitím motorovou pilou.

Své o násilí za zavřenými dveřmi vědí v azylových domech a poradenských centrech, kam se nejčastěji ženy obracejí s žádostí o pomoc. Například vsetínský Azylový dům pro ženy a matky s dětmi přijal za prvních sedm měsíců letošního roku už patnáct žen. „Některé byly doma vystaveny psychickému nátlaku nebo násilí. Snažíme se jim s krizovou situací pomoci,“ řekla sociální pracovnice azylového domu Johana De La Hozová.

V azylovém domě ve Vsetíně mohou ženy zůstat šest a půl měsíce. Ročně jich v něm najde útočiště kolem třiceti.

Případy domácího násilí hlásí policisté také pracovníkům zlínského intervenčního centra. „Největší zájem je o sociálně právní poradenství,“ prozradila vedoucí centra Jarmila Hasoňová.

Násilník může být z místa svého bydliště vykázán na deset dnů, někdy na měsíc a v některých případech dokonce až na rok. Jak vedoucí zlínské poradny připomněla, původcem útoků nebývají jen muži. „Setkáváme se i s tím, že družka napadne svého druha, děti zbijí rodiče či obráceně. Nebo se například lidé v důchodovém věku napadají navzájem,“ uvedla některé z případů Hasoňová.

Případů domácího násilí je bezesporu více než letošních devět, které skončily vykázáním. Získat údaje o všech případech ani není možné, neboť se v drtivé většině odehrávají skrytě mimo veřejnost. Také proto procházejí policisté speciálním školením, kde se seznamují s podstatou domácího násilí a učí se také používat takzvanou metodu SARA DN, která slouží k rozpoznání budoucího možného rizika domácího násilí.