VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Násilí vychází Valachy draze

Valašsko - Počet vykázaných osob na Valašsku se snížil. Policejních výjezdů k prověřování domácího násilí však přibylo a daňové poplatníky stálo desítky tisíc korun.

9.10.2012
SDÍLEJ:

Domácí násilí. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Jan Jelínek

Zatímco loni vykázali policisté ze společného obydlí do začátku října jedenatřicet osob, letos muselo své domovy opustit jedenadvacet mužů. „Za celý loňský rok jsme vykázali jedenačtyřicet a předloni šestnáct lidí," přiblížil vsetínský policejní preventista Vladislav Malcharczik.

Případů vykázání je sice méně, počty policejních výjezdů ale vzrostly. „Letos jsme vyjížděli prověřit celkem sto devadesát sedm případů, zdali se jedná o domácí násilí, loni ve srovnatelném období přes sto osmdesát, předloni přes sto třicet," vyjmenoval Malcharczik.

Jedno zpracování případu vyjde policii a tedy i daňové poplatníky na částku v hodnotě několika tisíc korun. Je v ní započtený výjezd policejní hlídky, výslech „aktérů", čas, který tím policisté stráví, popřípadě také doručení obvinění. Od začátku roku tak za vykázané i výjezdy policistů k podezření na domácí násilí na území Valašska zaplatil stát už desítky tisíc korun.

Odhadnout cenu ambulantního lékařského ošetření je rovněž problematické a nelze stanovit konkrétní číslo. „Liší se to případ od případu. Cena závisí na tom, zda je nutné rentgenové vyšetření, CT, popřípadě dlahy a sádry," vysvětlila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Většina vykázaných Valachů musela z domu odejít na deset dnů, protože napadala své manželky nebo přítelkyně. Ve čtyřech případech se jednalo o syny, kteří napadali své rodiče. Policisté k vykázání přistupují v případě podezření, že by útočník mohl ohrozit zdraví i lidskou důstojnost. Tuto osobu lze přitom ze společného obydlí vykázat i v její nepřítomnosti.

Jeden z posledních útoků, který vyústil ve vykázání z domu, se odehrál v polovině září v Rožnově pod Radhoštěm. „Zfetovaný třiadvacetiletý muž opakovaně napadal své rodiče, proto ho policisté vykázali na deset dnů z domu, kde s rodiči bydlí. Mladý muž vykázání porušil a ne jednou," popsala před časem vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Mládenec se objevil na zahradě svých rodičů po třech dnech, čímž se dopustil přestupku proti veřejnému pořádku.

K domu se však vrátil znovu a navíc kopal do dveří. „Policisté muže zadrželi a opakované porušení vykázání zaevidovali jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," dodala Javorková. Za něj zákon ukládá až tříletý trest ve vězení.

Od začátku roku do srpna vykázali policisté podle statistiky Bílého kruhu bezpečí na území Zlínského kraje dvaasedmdesát lidí. Co do počtu vykázání se dělí o šestou příčku s Pardubickým krajem. V období od roku 2007 do roku 2011 evidovali policisté tři sta třicet osm vykázaných. V těchto letech se Zlínský kraj počtem vykázání umístil na sedmé pozici.

Domácí násilí se negativně promítá nejen do života obětí. Představuje rovněž nemalé náklady pro stát. Za předloňský rok stálo domácí násilí přes 1,3 miliardy korun. Největší náklady ve výši pět set čtyřicet šest milionů přitom představovala zdravotní péče pro oběti. Studii, zabývající se domácím násilím, představili její tvůrci na začátku týdne v Senátu. Práce vznikla na základě požadavku společnosti proFem.

Další položku představovaly náklady spojené se soudním řízením ve výši tři sta čtrnáct milionů korun. Podpora v nezaměstnanosti pro ženy, které kvůli domácímu násilí přišly o práci, stála Českou republiku dvě stě deset milionů korun. Dotace na sociální služby byly sto devadesát milionů korun. Další částku tvoří náklady policie, státních zastupitelství, obcí na přestupková řízení a nemocenská.

Přesně vyčíslit pak nebylo možné další náklady jako invalidní důchody, náklady na léky, právní služby, ušlou mzdu a ekonomické dopady pro zaměstnavatele.

Domácí násilí je podle údajů z konference rovněž hlavní příčinou úmrtí nebo invalidity žen ve věku od šestnácti do čtyřiačtyřiceti let. Ročně zemře na následky osmdesát lidí. Nějaké formě domácího násilí čelily podle statistik až dvě třetiny žen. „Těch, které v průběhu svého života někdy zažily domácí násilí, staly se obětí, nebo byly ohroženy domácím násilím, je v České republice přibližně 1,4 milionu," upřesnil sociolog a autor studie Kamil Kunc.

Autor: Iveta Barabášová, ČTK

9.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vážným popálením skončila snaha seniora uhasit hořící sporák v kuchyni bytu na ulici Těšíkov ve Vsetíně
AKTUALIZOVÁNO

Muž chtěl uhasit požár sporáku, skončil s vážnými popáleninami

Ilustrační foto.

Mladík ze Zubří kradl kola a naftu, vzal i motor z brány. Už ho chytili

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

VIDEO: Na tábor zvonkohry dorazilo přes čtyřicet účastníků

Sedmý ročník Mezinárodního tábora zvonkohry se v uplynulých dnech konal v Kateřinicích na Vsetínsku. Každoročním pořadatelem je místní soubor hry na ruční zvonky s názvem Zvonky dobré zprávy.

V Jablůnce vybírali nejlepší med. Vyhrál Martin Biel

Setkání včelařů a jejich přátel se uskutečnilo uplynulou sobotu v Jablůnce. Na akci s názvem Den medu a písniček dorazily desítky lidí. Na účastníky akce čekal bohatý hudební program. Kromě toho se zhostili zásadní úlohy dne - být porotci v soutěži a vybrat ten nejlepší med.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení