Čtyřiapadesátiletý muž byl uznán vinným z pokusu o podvod.

Toho se měl dopustit takřka před čtyřmi lety, když chtěl protizákonně převést budovy zlínské Tržnice i s pozemky na svého syna Tomáše. Oba byli původně obžalováni z pokusu o zpronevěru.

V pondělí ale na návrh státního zástupce Zdeňka Kasala byla jejich vina překvalifikována na trestný čin pokus o podvod. Tomáš Devátý byl nakonec zproštěn obžaloby.

Budovu tržnice, kde sídlí i rockový klub Golem, vlastní od roku 2003 akciová společnost Murtec Protection. Jejím hlavním akcionářem je Stanislav Devátý. Ve společnosti měl podíl i jeho bratr Jiří.

A právě ten se podle obžaloby v červnu roku 2005 pokusil přepsat budovu i s pozemky na syna Tomáše, a to na základě plné moci, kterou Jiří Devátý disponoval. Stalo se tak však bez souhlasu dalších akcionářů společnosti Murtec Production. A právě jejich souhlas byl k transakci nutný.

„Vše to začalo tím, že jsem se dozvěděl, že na katastrálním úřadu probíhá vklad, o kterém jsem neměl ponětí. Zjistil jsem, že mají být pozemky pod Tržnicí včetně budovy převedeny na Tomáše, a to za kupní cenu čtyřiadvaceti milionů korun,“ uvedl již v přípravném řízení Stanislav Devátý.

Podle něj ale znalec odhadl, že budova má hodnotu šedesáti milionů korun. Prodej se tak měl uskutečnit výrazně pod cenou.

„Úřadu jsem oznámil, že pokud dojde ke vkladu, dojde k podvodu,“ konstatoval Stanislav Devátý. V přípravném řízení ještě uvedl, že vklad měla údajně učinit úřednice katastrálního úřadu za úplatu milion korun. Tato skutečnost se však neprokázala.

Za celou záležitostí mohly podle Stanislava Devátého stát finanční problémy, do kterých se jeho bratr dostal.

„Půjčoval si peníze, které pak prohrával v kasinech. Nadělal dluhy za deset milionů korun,“ tvrdil v přípravném řízení Stanislav Devátý o svém bratrovi Jiřímu.

Ten se však celou dobu hájí tím, že to není pravda. Dodal navíc, že se domníval, že budovu i pozemky mohl díky plné moci prodat. S jeho argumenty se však soudce Radomír Koudela neztotožnil a potrestal ho dvěma a půl lety vězení s odkladem na čtyři roky. Nad Jiřím Devátým navíc vyslovil dohled probačního úředníka.

„Přestože měl obžalovaný plnou moc, neměl však právo obchodovat s pozemky i budovou, pokud by to neschválili další akcionáři. Navíc budovu chtěl prodat pod cenou. Plná moc je vždy dána v dobré víře a podle zákona nemůže nikdo postupovat proti zájmu toho, kdo mu ji udělil. Věděl tedy, že je pro společnost tato smlouva nevýhodná a byla použita v podvodném úmyslu,“ zdůvodnil svůj verdikt Koudela.

Tomáše Devátého naopak obžaloby zprostil. Podle něj totiž nebylo jednoznačně prokázané, zda věděl, že jeho otec jedná nezákonně.

Včerejší rozsudek není pravomocný. Obě strany, tedy jako Jiří Devát tak i státní zástupce Zdeněk Kasal, si vzaly lhůtu na případné odvolání k Vrchnímu soudu do Olomouce.