VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalého starostu Janové soud zprostil viny

Vsetín, Janová – Karel Eliáš, bývalý starosta Janové, bude mít lehčí spaní. Při středečním pokračování soudního jednání ho totiž okresní soud ve Vsetíně zprostil viny.

20.1.2017
SDÍLEJ:

Karel EliášFoto: DENÍK/Dušan Póč

Exstarosta, který podle obžaloby svým pochybením připravil Janovou o šestimilionovou dotaci, si po vynesení rozsudku očividně oddechl.

Obec Janová v zastoupení současného starosty Jana Machalce i státní zástupce Petr Bareš si ponechali čas na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají.

Co se týká Janové, je tento krok pravděpodobný. „Z rozhodnutí soudu jsme celkem rozčarovaní. Uvidíme, jak rozhodne zastupitelstvo, ale předpokládám, že se odvoláme," sdělil současný starosta Jan Machalec. Je přesvědčený, že by se Eliášův případ neměl nechat bez postihu.

Podle obžaloby se exstarosta Eliáš dopustil přečinu porušení povinností při správě cizího majetku z nedbalosti tím, že nevěnoval dostatečnou pozornost podmínkám k poskytnutí dotace.

Klíčovou podmínkou v této záležitosti bylo zajistit překlenovací úvěr na výdaje za revitalizaci do konce roku 2015.

„Jelikož obec z důvodu pochybení starosty podmínku nesplnila, dotace poskytnuta nebyla. Tak Janová přišla o více než šest milionů korun," uvedl státní zástupce Petr Bareš v obžalobě. Za tento přečin navrhoval podmíněný trest.

K hlavnímu líčení, které bylo soudem stanovené na 18. leden, předvolal soudce Jaromír Matocha další tři svědky, kteří měli pomoci případ objasnit. U soudu nakonec vyšlo najevo, že situace ohledně splnění dané podmínky byla značně ztížená.

Smlouvu o dotaci, která byla nutná k vyřízení úvěru, podepsali představitelé Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava 21. prosince.

Na obecní úřad v Janové k rukám tehdejšího starosty se ale z důvodu čerpání dovolené dostala až 30. prosince. V ten den už Eliáš o získání úvěru neusiloval.

Podle představitelů České spořitelny by však vyřízení potřebného úvěru bylo možné i 30. prosince.

Pochybení ano, zločin ne

Soudce Matocha pochybení exstarosty uznal, odmítl jej ale považovat za trestný čin.

K rozsudku uvedl, že podle zákona se člověk souzeného trestného činu dopustí tehdy, pokud jedná z hrubé nedbalosti.

K nedbalosti pak podle její definice dojde v tom případě, jestliže přístup pachatele svědčí o jeho zřejmé bezohlednosti. Tu však soudce Matocha v případě Karla Eliáše vyloučil.

Zdůvodnil to tak, že Eliáš na projektu pracoval, zajišťoval i úvěrování.

„Takže v tomto směru jednal a s předstihem už všechno předjednal. Pak už čekal jen na doručení smlouvy o dotaci. Ta však dorazila až 30. prosince," zaznělo z úst soudce.

Aktivní, spolehlivý

Podle něj bylo navíc velice nepravděpodobné, že by Česká spořitelna v době od 30. do 31. prosince dokázala úvěr zajistit.

„Bezohlednost tedy v případě obžalovaného neshledávám," znělo v odůvodnění rozsudku.

Soud navíc poukázal, že nedbalost vylučuje i na základě dalších výpovědí a podkladů. Jako příklad uvedl výpověď současného starosty.

V ní stálo, že Karel Eliáš byl coby starosta člověk aktivní, spolehlivý a funkci, kterou zastával, vykonával rád.

Po vynesení rozsudku se Eliášovi očividně ulevilo. Vyjadřovat se k němu ale nechtěl.

Autor: Eva Lukášová

20.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky, které zachycují nezvaného hosta v garáži ve vsetínské Ohradě získali policisté už v listopadu 2016. O pomoc s identifikací muže žádají veřejnost; Vsetín, středa 26. dubna 2017
5

Policisté hledají zloděje z garáže. Poznáváte jej?

Park Razulák - minizoo.
12

Dětský park Razulák zahájí v sobotu 29. dubna letní sezónu

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Školáci z Valašského Meziříčí kontrolovali řidiče a rozdávali smajlíky

Čtyři dopravní hlídky v různých částech města v úterý 25. dubna utvořili žáci meziříčských základních škol se strážníky a policisty. Při tradiční akci nazvané Dětská policie kontrolovali technický stav vozidel, měřili rychlost a prověřovali, zda řidiči před jízdou nepili alkohol.

Na Valašsku čelí exekuci šest a půl tisíce lidí

HLASUJTE V ANKETĚ / Na Valašsku žije více než 122 tisíc obyvatel starších patnácti let. Z tohoto počtu je více než šest a půl tisíce lidí v exekuci. Celkově dluží téměř 3,2 miliardy korun.

Památné lípy v Hrachovci ošetřili arboristé

Arboristé vybavení lany, motorovými a ručními pilami a dalším stromolezeckým nářadím v úterý 25. dubna ošetřili dvě památné lípy velkolisté v Hrachovci u Valašského Meziříčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies