Martin Psík je totiž dle dostupných informací jedním z pětice českých občanů, kteří se v sobotu 18. července ztratili v neklidném údolí Bikáa na východě Libanonu. I přes bydliště na Slovácku policisté v Uherském Hradišti k hledané osobě příliš informací nemají. „Tato osoba má sice trvalé bydliště v Uherském Hradišti, nicméně my k ní podrobnější informace nemáme. Uvedené pátrání vyhlásili policisté v Praze," sdělila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Opuštěný automobil s pěticí českých pasů našly libanonské úřady v sobotu 18. července v údolí Bikáa na východě Libanonu. Společně s Čechy se zároveň pohřešuje jejich řidič Saíb Munír Taán, který je bratrem Alího Fajáda. Ten byl společně s dalšími zadržen vloni v České republice v souvislosti s údajným prodejem zbraní a kokainu americkým agentům vydávajících se za členy kolumbijské teroristické organice FARC. Média proto spekulují o možnosti dobře promyšleného únosu, prostřednictvím kterého má být dosaženo osvobození právě zadržovaného Alího Fajáda.

Jak sdělilo Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) na svých internetových stránkách, libanonské úřady momentálně události přisuzují kriminální pozadí. „Máme některé nové informace, které teď budeme ověřovat a zkoumat, jak jsou přesné," uvedl ministr zahraničí Libor Zaorálek v souvislosti s jednáním krizového štábu MZV, které se uskutečnilo v pátek 24. července.

Co pětice českých občanů v nebezpečném regionu na východě Libanonu přesně dělala, není zřejmé. Sám Martin Psík je podle informací deníku Blesk vysokým důstojníkem zpravodajské služby, který v současné době žije ve středních Čechách se svou manželkou Zuzanou, pocházející rovněž z Uherského Hradiště. Policie pak ve své databázi pohřešovaných osob u jeho osoby uvádí kolonky: Nebezpečný – NE, Ozbrojen – NE.

Region, do kterého se Češi vydali, není podle sdělení odborníků ani zdaleka bezpečný. Situace v samotném údolí Bikáa je podle Jana Daniela z pražského Institutu mezinárodních vztahů dokonce nejvíce riskantní z celého Libanonu, a to jak z historických důvodů, tak i kvůli přelití bezpečnostních hrozeb ze sousední Sýrie, která se v současnosti zmítá v občanské válce a zároveň odolává náporu Islámského státu. „Na severovýchodě Libanonu v okolí města Arsal a v přiléhajících pohraničních horách mezi Libanonem a Sýrií probíhají boje mezi libanonskou armádou podporovanou hnutím Hizballáh na jedné straně a džihádistickými skupinami Islámského státu a Fronty an-Nusra na druhé straně," vylíčil složitou bezpečnostní situaci pro Slovácký deník Jan Daniel. Tu pak navíc ještě komplikují četné skupiny organizovaného zločinu, profitující z obchodu s drogami a obchodu se zbraněmi. Právě zbraní se do východního Libanonu dostalo velké množství ze sousední neklidné Sýrie. Jan Daniel zároveň připomněl, že čeští občané nejsou ani zdaleka prvními, kdo se v údolí Bikáa ztratil. „Známý je také případ únosu pětice Estonců, jež ovšem nebyl nikdy plně uspokojivě vysvětlen," uzavřel odborník na Blízký východ.

Související

Jeden z unesených Čechů v Libanonu má pocházet z Uherského Hradiště

Mezi unesenými Čechy v Libanonu je údajně i muž původem z Uherského Hradiště