VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlín bude mít pěší bulvár

Zlín – Návštěvníci krajského města korzují po pěším bulváru. Prohlížejí si výkladní skříně a po nákupu si sednou do jedné z venkovních kaváren, aby si ve stínu stromů vychutnali kávu. Od kavárenského stolku je možné prohlédnout si téměř celý park. Idylu nekazí ani projíždějící auta.

23.1.2014
SDÍLEJ:

Vizualizace Komenského parkuFoto: DENÍK/repro

Nepoznáváte to místo? Není divu. Pěší bulvár s kavárnami, obchody i klidovou zónou totiž dosud v centru Zlína chybí. Pěší zóny tedy v krajském městě jsou, ale s jejich dodržováním je to občas na pováženou.

Vizualizace Komenského parku

Už v létě by to však mělo být jinak. Společně s rekonstrukcí parku Komenského ve Zlíně se totiž počítá i s významnou úpravou ulice Školní.

„Celá ulice bude více propojena s parkem. Chceme tam minimalizovat dopravu a upřednostnit chodce. Rekonstrukce parku i ulice Školní by měla být dokončena v průběhu července," sdělil náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Zásadní změnou bude úprava zásobovacích hodin. Režim bude podobný jako na náměstí Míru. Pro účely zásobování tak bude sloužit jen několik vybraných hodin. Dosud bylo zásobování ve Školní ulici povoleno velmi benevolentně.

„Detaily, tedy ve které hodiny bude vjezd zásobování povolen, ještě doladěné nejsou. Ještě to budeme konzultovat s majiteli či provozovateli obchodů ve Školní ulici," doplnil Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

Upřednostňování chodců před auty je podle autora vítězného návrhu Pavla Mudříka trendem na Západě už třicet let.

„Hlavní změnou ve Školní ulici bude, že se už nebude dělit na chodník a silnici, ale vznikne jednolitý pěší průchod. Tady se jedná o první vlaštovku," vyzdvihl architekt.

Zástupci města by byli rádi, kdyby se ulice stala skutečným živým korzem, kde vzniknou i venkovní zahrádky s občerstvením. Iniciativa však bude už na majitelích a provozovatelích obchůdků.

„Rozhodně to nejde nijak nařídit nebo regulovat. Po úpravě této ulice se však tato možnost bude přímo nabízet. Myslím, že by podnikatelé byli sami proti sobě, kdyby toho nevyužili," domnívá se Bedřich Landsfeld.

Ve Školní ulici jsou dosud dvě provozovny takzvaně hostinské činnosti. Bar u Pštrosa a Cukrárna a kavárna u Majců. „Zahrádku bychom si dali ven rádi. Tuto možnost uvítáme. Jen je otázka, zda je šťastné, aby byla až na druhé straně silnice, v parku. Z hlediska obsluhy to je daleko. Lepší by bylo, kdyby mohla být zahrádka tam, kde je teď chodník," řekla svůj pohled na věc Marcela Majcová, dcera majitelky cukrárny.

Zlín Kultivovaná. Taková má být Školní ulice po chystané rekonstrukci parku Komenského ve Zlíně. Přeměna ulice v pěší bulvár je totiž součástí této rekonstrukce. Na první pohled nedojde k razantním změnám, přesto je mají lidé pocítit a magistrát věří, že ji i ocení.

Kliknutí na obrázek otevře fotogalerii

Vizualizace Komenského parku

V následujícím přehledu vám přinášíme výběr nejzásadnějších změn. Autorem návrhu je zlínský architekt Pavel Mudřík.

1. Zahrádky

Projekt nabídne ve Školní ulici místa pro venkovní posezení. Zda toho obchodníci využijí a otevřou tam předzahrádky, záleží však na nich.

2. Family point

Přebalit, přepudrovat, nakrmit. Takzvaný Family point nabídne zázemí maminkám a nejmenším dětem. Vzniknout má v objektu dnes už bývalé knihovny.

3. Dopravní režim

Do ulice bude smět jen zásobování, a to pouze na omezenou dobu. Detaily bude město teprve ladit po setkání se zástupci místních podnikatelů.

4. Povrch

Z ulice zmizí chodník a vznikne jednolitá plocha pro pěší pohyb. Dlážděný, odzdobný povrch ulice bude i případným řidičům napovídat „sem nepatřím".

5. Lampy

Nová podoba lamp už není jen o designu. Důležitá je také účelnost. Tvar nových svítidel má zabránit takzvanému světelnému smogu. Jednoduše řečeno, mají osvítit ulici, ale ne osvětlovat byty nad nimi.

6. Předprodej MHD

Od 18. ledna je předprodej jízdních dokladů v bývalém Obuvnickém muzeu naproti svitovskému podchodu. Současný objekt bude nahrazen novým.

Jak se vám líbí nová podoba ulice Školní, které se máme dočkat už letos v červenci? 

Autor: Lukáš Fabián

Líbí se vám nová podoba ulice Školní ve Zlíně?

ANO

92 %

NE

8 %

Hlasovalo: 289

Anketa byla ukončena

23.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kladkostroj na osmisetkilového býka nestačil

Ilustrační fotografie.

Nechtěná trofej, řidič srazil stotřicetikilového jelena.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Chovanec: Policie při ostraze muničních skladů nechybovala

Rozptýlit kritiku, že policie chybovala při ostraze areálu vrbětických muničních skladů poté, co odsud lidé vynášeli zbraně, přijel ve středu přímo do areálu muničních skladů v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ministr vnitra Milan Chovanec.

Skvělá atmosféra na Lapači nepomohla, Vsetín trápil přerovský brankář Klimeš

Prvoligoví hokejisté Vsetína si připsali první porážku v domácím prostředí. Hostující Přerov byl lepším celkem. Opíral se o výborného brankáře Klimeše a po zásluze zvítězil.  

Boj o valašské zlato není rozhodnutý

Trnkový sad v Hošťálkové se stal jablkem sváru mezi dvěma sousedy. Jeden začal mezi stromy stavět plot, druhý je přesvědčený, že se tak děje na jeho pozemku. Stavitele navíc obviňuje, že mu technikou ničí zasazené stromy. Stavební úřad začne případ řešit až 3. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení