Lékařům i pracovníkům zlínské Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie se rodiče mohli pochlubit, jak jejich ratolesti rostou, jak prospívají a jakou z nich mají radost.

Příjemné dopoledne plné dětského smíchu, povídání atrakcí pro děti, ale i dobrého pohoštění korunovalo krásné slunečné počasí. Děti řádily ve skákacím hradu nebo na trampolíně.

Malé holčičky ale i kluci si nechali na tvář kreslit různé motivy z pohádek. Nejmenší tanečníci z klubu Fortuna ukázali, jak jsou šikovní a jak hezky jim to jde.

V parku nechyběli klauni ani malí králíčci. Nejvíc děti lákaly kolotoče, nebo střelnice s hračkami.

Rodiče se zase zdravili, povídali si a vyměňovali si své zkušenosti s výchovou tak očekávaných ratolestí.

„Hned první pokus umělého oplodnění byl pro nás úspěšný," usmívala se maminka sedmiletých dvojčat Míšy a Terezky Dagmar Chvílová z Uherského Brodu.

Prozradila, že nedávno díky umělému oplodnění opět otěhotněla. „Tentokrát ale už čekáme jedno," dodala. Na setkání v parku Baťovy vily byla v sobotu již počtvrté. „Moc rádi sem jezdíme," doplnila.

To další maminka měla s otěhotněním větší starosti. „Podařilo se nám to až na dvacátý pokus a až tady ve Zlíně," svěřili se šťastní rodiče manželé Slunéčkovi ze Zlína. Jejich holčičky Silvie a Sofie právě slaví dva roky.

Prvnímu dítěti ze zkumavky je již přes třicet

Na Dětském dni nemohl chybět a nechyběl přednosta kliniky profesor Ladislav Pilka. Jak vzpomínal v sobotu na první krůčky asistované reprodukce u nás?

„Bylo to těžké začínat, ale když člověk ví, kudy má jít a jaké má udělat kroky, tak se cesta zjednoduší a usnadní. Když my jsme začali pracovat v oblasti asistované reprodukce, všechno bylo v začátcích. Většinu věcí jsme dělali poprvé," prozradil Ladislav Pilka. Jak se svěřil, děti, které pomohl přivést na svět by už nespočítal.

„Řekněme, že první děti si člověk pamatuje, u těch dalších už ani nevíte, že si je máte pamatovat," usmál se přednosta kliniky.

To ale vůbec první dítě, které se u nás díky umělému oplodnění narodilo si přesto pamatuje dobře. „Vím, že první byl chlapec, který má dnes již přes třicet let," řekl.

Zlínsko je na tom dobře, žijeme zdravě

Podle ředitele kliniky Davida Rumpíka je na tom co se týká plodnosti Zlínský kraj dobře.

„Žádný výrazný problém zde není, spíše patříme k dobrým regionům. Žijeme tady zdravě," poznamenal.

Připomněl, že jednou z příčin neplodnosti je pokles spermiogramu u muže a co se týká problémů u žen, tak zde odborníci evidují nárůst věku u žen prvorodiček. „Navýšil se již přes třicet let," doplnil David Rumpík.

„Ve Zlínském kraji očekáváme každým dnem porod tří tisícího dítěte pomocí umělého oplodnění," pochlubil se dál ředitel zlínské kliniky.

Byla jsem nadšená, že se něco řeší

Dnešní den v Baťově vile si také užívala mladá maminka Magdalena Kašpárková ze Zlína. Na Dětský den dorazila s manželem a dvěma čtyřletými roztomilými kluky Matyášem a Albertem.

„Nemohli jsme mít děti, tak jsme navštívili zlínskou kliniku a tam nám pomohli. Naštěstí hned napoprvé se oplodnění podařilo," usmála se při této vzpomínce Magdalena Kašpárková.

Ze začátku než podstoupila umělé oplodnění prý měla mírné pochybnosti, ale i tak věřila, že se vše povede.

„Protože jsem byla nadšená, že se něco řeší," vysvětlila. Svěřila se dál, že děti mít vždy chtěla. „Plánovala jsem dvě, ale už ne najednou. Kluci jsou dost živí a tak je to hodně náročné," smála se přesto šťastná maminka.

Svou spokojenost projevila i organizátorka Dětského dne Miroslava Krumpolcová. „Myslím si, že to bylo šťastné dopoledne a děti i jejich rodiče si užili báječného půl dne," uzavřela.