VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pepíci i Jozífci budou slavit v hospodách napříč krajem

Zlínský kraj – Devatenáctého března to každoročně ožije v hospodách a barech po celém Zlínském kraji. Důvod je jednoduchý: Josef je stále jedno z nejfrekvento­vanějších křestních jmen a všude je tedy co slavit.

19.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Například v hospodě Na kopci v Halenkovicích na Zlínsku hodlají Pepíci slavit ode středy až do neděle. „Chodí sem, a ti, co pálí, donesou půl litru až litr slivovice," zasmál se majitel hospody Jiří Velech. Fakt, že si přinesou vlastní alkohol, Josefům toleruje.

„Nejvíce jich k nám určitě přijde zase v pátek, v sobotu a v neděli. Nebránili bychom se ani Josefovské zábavě, ale neděláme ji, protože je těžké se trefit do vkusu s hudbou," doplnil Jiří Velech.

To v hospodě ve Žlutavě na Zlínsku Josefové už zčásti slavili. Uplynulou neděli se tam totiž konal Josefovský mariášový turnaj.

„Na den pravidelně jej připravit nemůžeme, pořádáme ho víkend před nebo po jejich svátku," podotkl Radek Karas ze žlutavské hospody.

Na turnaji se podle něj sešlo tak dvanáct hráčů. „Přišla dokonce i sestra Josefa Čably, jemuž bývá memoriál věnován. Založila jej s panem starostou," podotkl Radek Karas.

Oslava josefovského svátku není výjimkou ani v restauraci Na Mlýně v Dolním Němčí na Slovácku. Podle provozovatelky Veroniky Ježkové tam bývá 19. března pořádně veselo.

„V ten den se štamgasti Joséfkové scházejí Na Mlýně už od odpoledne. Z domu si přinesou občerstvení po studenu, uzené, škvarky a na večer dorazí vytvořit ještě veselejší náladu Karel Ondra s harmonikou. Posedí, zazpívají a popijí pivko, které zapíjejí řádnú nebo podřadnú. Za řádnú kořalečku označují borovičku a za podřadnú rum," popisuje Veronika Ježková s úsměvem.

Zkrátka podle ní nepřijde žádný z gratulantů. Většinou je za odměnu nemine štamprle řádné nebo té podřadné.

Na Josefy a Pepíky nezapomenou ani ve vsetínském Music clubu Lapač.

„Samozřejmě slavíme. Každý Josef u nás v den svého svátku dostane půllitr desítky Radegastu nebo Gambrinusu za dvacku. A piv může vypít, kolik bude chtít," říká majitel klubu Miroslav Vokulič.

Chlapi s jiným křestním jménem než Josef už ovšem samozřejmě zaplatí za půllitr klasických 24 korun.

Jednoho Josefa mají mezi štamgasty v hospodě v Litenčicích na Kroměřížsku. „Svátek s ním zapijeme. Všem poručí panáka, ale žádné velké oslavy nechystáme," poznamenal tamní provozní Tomáš Kohoutek.

Svatý Josef by měl být patronem věrnosti manželů

Jméno Josef není Česku nikterak cizí. Koneckonců svatý Josef byl snoubencem Panny Marie, která porodila Ježíše Krista jako Božího syna. Josef byl synem Jákoba z kmene Judy. Jeho památka se slaví v Česku a vlastně na celém světě 19. března. „Marie počala z Ducha svatého. Protože byl Josef spravedlivý a nechtěl ji vystavit hanbě, rozhodl se ji potají propustit. Zjevil se mu však anděl Páně a řekl, že se nemá bát Marii k sobě přijmout, protože to, co v ní bylo počato, bylo z Ducha svatého a že se jí narodí syn, kterému má dát jméno Ježíš," zmiňuje úryvky z Bible farář Ivan Fišar ze zlínské farnosti svatého Filipa a Jakuba.

Jak významný je svátek svatého Josefa z církevního hlediska?

Je to svátek velký, protože je to snoubenec Panny Marie, která nám dala Ježíše. Svatý Josef je jeden z největších svatých.

Koho je svatý Josef patronem?

Je patronem dělníků, mužů, manželů, měl by být vlastně vzorem věrnosti všech manželů. Svátek svatého Josefa je přitom tím jedním z nejdůležitějších. Největším jsou Velikonoce, potom Vánoce, pak následují svátky svatých, mezi které se řadí svátek svatého Josefa. V některých zemích připadá dokonce na tento den pracovní volno.

Mělo by být podle vás v den svátku svatého Josefa pracovní volno i v Česku?

Samozřejmě máme církevně zasvěcené svátky. Svátek svatého Josefa je pro nás doporučeným, to znamená je větší, než u jiných svatých.

Koná se na svatého Josefa více bohoslužeb nebo jsou v něčem specifické?

Více bohoslužeb třeba u nás ve Zlíně v tento den je. Máme jednu mši svatou navíc. Jedna se koná od půl sedmé ráno, další je pak v osmnáct třicet hodin. V daný den je i mše svatá v sedmnáct hodin.

Máte vy osobně ve svém okolí lidi jménem Josef? O koho se jedná a jak jim říkáte nebo jste jim říkávali?

Mám ve svém okolí několik Josefů. Jmenoval se tak můj kmotr, dědeček či bratranec. Dříve Josefů bylo více než dneska. Mému dědovi jsme říkali Pepo, stejně tak i bratranci. Někdy jsme na něj volali i Jožko. (jk)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

19.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligoví házenkáři Zubří (v červeném). Ilustrační foto.

Plácli si. Srbové posílili Zubří. Podepíší dlouhodobé smlouvy

Luboš Horčička.

Horčička: Ve Vsetíně se chytalo špatně

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

VIDEO: Mnozí přihlížející si mysleli, že svatba je opravdová

FOTOGALERIE / Zažil jsem to v osmdesátých letech minulého století. Svatby mých tetiček a strýců na vesnici. Divadýlka s falešnou nevěstou, šancování, chomouty… Ale to, co předvedlo na osmdesát krojovaných svatebčanů v Památníku Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově uplynulou sobotu, jsem ještě neviděl. 

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení