Na pomoc jsou proto přivoláni i krajští hasiči. Bude potřeba i jejich síly a rukou, aby pacienta pomohli záchranářům snést z 8 patra panelového domu.

Muž je nakonec naložen na hydraulická nosítka s přídavným zařízením. Pak už není problém s nimi zajet do sanitky. Vše zařídí záchranář pouhým stlačením tlačítka na nich.

Zdroj: DENÍK/Jana Zavadilová

Nemocný muž i při svém objemném těle leží na nosítkách, které jsou nejen komfortní a to i pro záchranáře, ale hlavně zaručují bezpečí pacienta při transportu do nemocnice. Přídavné zařízení, které je v těchto případech k nosítkům k dispozici, totiž zvětší nosítka na rozměry i tohoto pacienta.

Od začátku letošního roku asistovali krajští hasiči již u 59 případů, kdy pomohli záchranářům snést pacienta s nadměrnou váhou.

„Ovšem nejen v těchto případech, ale také v situacích, kdy bylo obtížné snést pacienta, kdy nebyl v domě výtah, nebo zde byly stísněné prostory," vyjmenoval za Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje (HZS ZK), tiskový mluvčí Libor Netopil. Připomenul, že hasiči pomáhají také i v ostatních situacích.

„Jedná se především o otevírání bytů, domů a jiných prostor.

„Třeba, když někdo uvnitř volá o pomoc, když se zavřou doma malé děti, nebo i na žádost policie," zmínil Libor Netopil.

Zdůraznil, že ročně se takto jedná o stovky výjezdů, vždyť u těchto případů byli hasiči v kraji od 1. ledna letošního roku již 152krát.

„Za celý rok to jsou potom stovky výjezdů technické pomoci v součinnosti nebo na žádost složek IZS, ale i občanů," informoval Libor Netopil. Poslední z těchto případů řešili podle něj tento týden ve Slavičíně, kdy se dítě zabouchlo v bytě.

Slova mluvčího hasičů potvrdil za krajské záchranáře i zástupce vedoucího lékaře ZOS Dorián Pfeifer.

„V případech, kdy žádáme o součinnost například hasiče, nemusí jít o objemnějšího pacienta, ale například jde o situace, kdy je pacient na přístrojích, proto jej hasiči musí snést a záchranáři hlídají přístroje na které je pacient napojen," přiblížil Dorián Pfeifer.

Připomněl i situace, kdy se stísněným prostorem bojují záchranáři v baťovských domcích.

„S těmito situacemi se setkáváme tak dvakrát i třikrát do týdne, kdy pomoci záchranářům vyrážejí i zlínští strážníci," zmínila za zlínskou městskou policie zástupce velitele Pavel Janík.

Doplnil, že mnohdy lidé volají první linku 156. Strážníci naopak pak musí na místo přivolat záchranáře nebo hasiče. Ani republikoví policisté nejsou se svou pomocí pozadu.

„Ano, tyto případy evidujeme, zrovna minulý týden byli policisté pomáhali při snešení objemnějšího pacienta," potvrdila za krajskou policii mluvčí Lenka Javorková.

Nosítka zdravotních záchranářů unesou i 300 kilovou zátěž, jsou vybavena hydraulikou a přídavné zařízení mají záchranáři k dispozici napříč celým Zlínským krajem. Nosítka jsou navíc ovládána tlačítky na panelu na nosítkách.