Maso a masné výrobky jsou z vlastního volně paseného chovu Aberdeen Angus, maso je vyzrálé a rozbourané v ekologickém provozu bez jakékoliv chemie.

Obchod s balíčky masa a voňavými uzeninami zákazníci najdou v nejnižším patře nákupního centra.

Mitrovsky Angus tam svůj vůbec první obchod mimo domovskou Vysočinu otevřel před několika dny.

„V Olomouci nabízíme vyzrálé hovězí bio maso, jak steaky, tak maso pro běžné kuchyňské zpracování, ale také klobásky, sušené maso nebo paštiky. Vše v biokvalitě," představuje sortiment Aleš Hatlák, ředitel skupiny Mitrovsky Angus.

Tipy Deníku na přípravu steaku0 Maso by před tepelnou úpravou mělo mít pokojovou teplotu nejen na povrchu, ale i uvnitř!
0 Pokud máte čas, den předem jej vytáhněte na kuchyňskou linku, buď v obalu, nebo jej potřete olivovým olejem.
0 Když čas není, ohřejte si vodu asi na 50 stupňů a maso v obalu do ní pár minut ponořte. Pak jej nechte odpočinout.
0 Rozpalte gril nebo pánev, na maso dejte trochu olivového oleje, opékejte asi dvě minuty. Pokud si chcete vychutnat chuť dobrého, zralého masa, nenakládejte steaky do marinád, stačí jen olej, pepř a sůl.

Dvacetiletá tradice

Na trhu s masnými produkty přitom farma nedaleko Velkého Meziříčí není žádným nováčkem. Její historie se začala psát roku 1996, intenzivněji pak asi před jedenácti lety.

„Začali jsme jako malá farma a dnes obhospodařujeme asi tři a půl tisíce hektarů, staráme se o dva tisíce zvířat. Nejsme na nikom závislí, pěstujeme si krmení. Ještě letos nebo příští rok chceme nabídku rozšířit také o zpracování mléka," pokračuje ředitel Mitrovsky Angus.

Na jeho farmě nechybí pečlivá evidence o původu každého kousku masa.

„Přesně víme, který kousek je z kterého zvířete. Víme, kdy se zvíře narodilo, kde žilo, kde jsme ho vykrmili a hodně se zabýváme i genetikou. Naše maso je chutné i proto, že zvířata jsou celoživotně venku, v přirozených podmínkách, nejsou ve stresu," upozorňuje farmář.

Kromě kvalitní péče o skot je však pro farmu také důležitá příprava uzenin a masných produktů. Vše je bez chemie, tak, jak to dělaly naše babičky.

Ostatně i proto se podnik může pochlubit certifikátem Regionální značky Vysočina.

„Naše uzeniny neobsahují žádné doplňky a chemikálie. Určitě bych vyzdvihl naše sušené hovězí bio maso, naložené jen v česneku a soli, čtyři dny uzené ve speciální udírně studeným kouřem a dosoušené. Nabízíme ale i klobásky, guláše, vepřové či hovězí ve vlastní šťávě, hovězí paštiku podle starých receptur nebo hovězí sušenou klobásu," popisuje voňavé dobroty ředitel.

Prodejna Mitrovsky Angus v olomoucké Galerii Šantovka.

Cesta k vyzrálému masu

Tím hlavním, na co se jeho podnik zaměřuje, je však maso na steaky.

„Ze zvířete bouráme asi šestnáct druhů steaků. Maso necháváme minimálně dva týdny zrát a prodáváme ho v takzvané kuchyňské úpravě. Tedy, koupíte maso, které už není potřeba ořezávat, váhově 200 až 250 gramů. Proškolený personál umí zákazníkovi poradit, jak maso připravit. Platí, že i když máte perfektní maso, je možné jej zkazit," pokračuje ředitel farmy a doplňuje, že v nabídce samozřejmě nechybějí ani půlkilové balíčky předního nebo zadního hovězího.

Ne každý má ale červené maso rád, pro mnohé může být důvodem i nemilá vzpomínka ze školních let.

„Když se řekne hovězí, někomu se může vybavit tvrdá, flaksovitá podešev na talíři jídelny základní školy. Naštěstí přibývá zákazníků, kteří chtějí zkoušet nové chutě a ocení chuť dobrého masa. Pokud chtějí křehké, šťavnaté maso, musí najít cestu k vyzrálému masu. Je výborné, musíte ho okusit," dodává s úsměvem Aleš Hatlák.

Koš pro výherce do firmy Mitrovský AngusSoutěž o dobroty od Mitrovsky AngusRegionální Deník ve spolupráci s Mitrovsky Angus má pro své čtenáře šanci, jak vylepšit jídelníček o prvotřídní hovězí maso.

Příští týden ve čtvrtek startuje soutěž o dárkové koše meziříčské firmy v hodnotě tisíc korun.

Steaky, paštikami a klobásami oceníme každý týden jednoho vítěze.

Sledujte regionální Deník a dozvíte se víc.