Jak se v této hektické době daří provozovat obchod a jak vás napadlo tento typ prodejny otevřít?

Začínal jsem jako brigádník a později zaměstnanec antikvariátu v Liberci. V době, kdy jsme se přestěhovali na Moravu, jsme už s manželkou provozovali internetový antikvariát a shodou okolností se naskytla příležitost otevřít si kamenný obchod v Uherském Hradišti. Lidé nás stále objevují a věta „Netušili jsme, že je v Hradišti antikvariát" nás provází takřka denně.
Ovšem za těch pár let už máme určitý okruh stálých zákazníků, kteří se k nám vracejí a jsou s námi spokojení. Rád bych jim poděkoval za přízeň a doufám, že s námi vytrvají i nadále.

Mohlo by se zdát, že současná společnost nabízí tolik druhů zábavy, že se to nutně musí negativně projevit na zájmu o nové knihy. A co teprve situace v antikvariátech… Mýlím se?

Naštěstí docela ano. Na knihy se sice už nestojí řady jako kdysi, tento jev už se objevuje možná tak v případě uvedení nových typů mobilních telefonů, ale ještě stále je dost nadšenců, pro které je čtení, případně sbírání knih zábavou číslo jedna.
Ostatně na to, že zájem čtenářů nepolevuje, existují i statistiky. To ale ještě nutně nemusí znamenat, že si kni- hy přímo kupují, takže je to trochu komplikovanější jev.

Platí to i o knihách z antikva-riátů? V čem je podle vás hlavní kouzlo starších knih?

Antikvariát je specifické místo, kde lidé hledají třeba knihy, které si pamatují z dětství. Zájem je také o star-ší, beznadějně vyprodané tituly nebo knihy podléhající sběratelské vášni našich návštěvníků. Někteří z nich shání třeba i celé edice knih, jiní se zaměřili například na různá vydání Babičky od Boženy Němcové, Máchova Máje, knih bratří Čapků nebo knih o kočkách. Velkým fenoménem je sbírání dobrodružné literatury, kde dominují knihy Karla Maye, Julese Verna a Jaroslava Foglara a knihy s ilustračním doprovodem Zdeňka Buriana.

O které knihy mají lidé největší zájem?

Snažíme se mít v obchodě od každého žánru něco. Ale nejvíce se samozřejmě prodává beletrie, dalo by se říct, že pořád táhne klasika v podobě Remarqua, Heming-waye, Dostojevského nebo Zoly. Často k nám také chodí lidé, kteří chtějí koupit knihy či celé série knih, například z edice Antická knihovna, Živá díla minulosti nebo Knihy odvahy a dobrodružství a podobně. Tito lidé mají v úmyslu vytvořit jakousi základní knihovničku pro své děti či vnuky. A pokud tento jejich úmysl nevyjde, nechají si knihy pro sebe a doplní tak do svých sbírek to, co jim v nich léta chybělo.
Velký zájem je o místopisnou a národopisnou literaturu, případně knihy regionálních autorů. Zrovna máme v nabídce poměrně vzácnou národopisnou studii z třicátých let „Luhačovické zálesí".

Prodávají se i knihy, které už neslouží jenom ke čtení. Vznikají tak celé sbírky věnované jednomu ilustrátorovi, typografovi, knihvazači a dalším. Toto sběratelství často vyústí k vydávání uměleckých publikací jednotlivých umělců, obohacených soupisem jejich díla. V poslední době takto vyšla například kniha „Kamil Lhoták a kniha" s úplným soupisem jeho knižní tvorby.

Knihy ale také vykupujete…

Knihy vykupujeme v podstatě denně v obchodě. A pokud nám někdo nabízí větší knižní celek, tak jezdíme přímo na místo. Bohužel není v našich silách vykoupit všechny knihy, protože nedisponujeme neomezeným místem a ne o všechny tituly je dnes zájem. Lidé u nás i tak ale mohou knihy nechat, před dveřmi máme bednu s knihami zdarma.

Nabízíte knihy i prostřednictvím internetu. Existuje seznam knih, které ve vaší prodejně nabízíte?

Nabídku našeho antikvariátu si můžete prohlédnout prostřednictvím e-shopu www.antik-bilevrany.cz nebo nás se svým požadavkem můžete kontaktovat e-mailem info@antik-bilevrany.cz.

Spojení e-shopu a kamenného obchodu je ideální, protože zákazníci z Uherského Hradiště a okolí si mohou knihy vybrat na internetu a při návštěvě obchodu si je před zakoupením prohlédnout. Navíc je v prodejně na Mariánském náměstí kromě mnoha knih různých žánrů také nabídka gramodesek, CD nosičů nebo filmových plakátů, takže se určitě vyplatí nás navštívit osobně.

Autor: JINDRA PECHOVÁ