VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valaška zmizela z mistráku, ne z kalendáře

Valašské Meziříčí – Hned první prázdninový víkend si motorističtí fanoušci v regionu přijdou na své. Valašská rally zaburácí ve valašských kotárech již po dvaatřicáté. Centrem oblíbené soutěže se stane opět město Valašské Meziříčí.

4.7.2013
SDÍLEJ:

Valašská rallyFoto: Deník/Ivan Pavelek

Populární Valaška se letos pojede jen jako součást Mistrovství České republiky v rally historických automobilů, dále se posádkám budou body počítat do Poháru České republiky. Na rozdíl od předchozích let však byla soutěž vyřazena z velkého domácího mistrovství. Přesto pořadatelé ze svých nároků nijak neslevili.

„Soutěž je připravována v souladu s Mezinárodními sportovními řády a jejich přílohami. Snažili jsme se postavit trať tak, aby náročnost, složitost, ale současně i krása Valašské rally byly zachovány. Jsem toho názoru, že i letošní Valaška soutěžní týmy, jejich posádky a techniku dokonale prověří. A věřím, že i diváci si přijdou na své," potvrdil ředitel závodu Miroslav Hošák.

Ten neopomněl zdůraznit, že v rámci všeobecné mediální štvanice na motoristické soutěže se organizátoři nevyhnuli zvýšeným bezpečnostním opatřením. „Divácká místa jsme pro fanoušky vybírali nejenom, i když hlavně, s ohledem na jejich bezpečnost, ale také ve snaze poskytnout jim dokonalý divácký zážitek. Je už jen na nich, jak dokážou snahu pořadatelů využít," pověděl ředitel XXXII. ročníku Valašské rally 2013.

Vše totiž podle něj závisí především na dodržování pokynů a bezpečnostních pravidel. „V minulosti bylo jednodušší dbát na bezpečnost diváků. Nebylo jich tolik a chovali se disciplinovaněji. Po revoluci jsou však jejich nájezdy masivnější a především si někteří z nich myslí, že slovo demokracie znamená, že si mohou dělat, co chtějí. Případné nedodržení pokynů pak padá na hlavu organizátorů," konstatoval smutně Hošák.

Ale zpět k příjemnějším věcem. Ačkoliv letos není Valaška součástí domácího mistráku a startovní pole zdaleka není tak kvalitní jako v předchozích letech, přesto se mají příznivci motorismu na co těšit.

„Vypsali jsme Pohár pořadatele, díky němuž se objeví v rámci volného podniku rovněž vozy specifikace WRC," upozornil ředitel soutěže. Do Škody Fabia usedne posádka Martin Vlček – Richard Lasevič, Subaru Impreza bude kočírovat dvojice ve složení Jaromír Tomaštík – Jaroslav Novák a ve voze Škoda Octavia se divákům představí česko-slovenská posádka Silvestr Mikuláštík – Róbert Baran. Celkem se do soutěže přihlásilo 65 posádek.

Mezi startujícími se objeví také hokejový mistr světa z roku 2001 a současný hráč týmu zámořské NHL Florida Panthers Filip Kuba, kterého bude v soutěžní Hondě Civic VTi zlínské stáje Sparrow racing navigovat Jan Jurčík. Z mediálně známých osobností vzpomeňme také herce Lukáše Langmajera či zpěvačku Olgu Lounovou. Za volantem se představí hned dvě ženy, smíšených posádek bude celkem pět.

Trať letošní Valašské rally zavede soutěžní posádky do dvou moravských regionů. Dvě rychlostní zkoušky absolvují soutěžní posádky ve Zlínském kraji a jeden rychlostní test v Olomouckém kraji.

Celkem v soutěžní pátek ujedou závodní stroje 281 kilometrů. Přitom sedmdesát z nich bude ostrých. Každou rychlostní zkouškou projedou posádky dvakrát. První z testů se pojede v okolí Lešné u Valašského Meziříčí, druhá zkouška čeká na aktéry v okolí hradu Helfštýn na Přerovsku a třetí měřený úsek vede ze vsetínského Vesníku přes Dušnou do Malé Bystřice.

Valašská rally odstartuje v pátek 5. července v 9 hodin z Masarykova náměstí ve Valašském Meziříčí, cíl soutěže je naplánován na stejném místě v 17.15 hodin.

Autor: Robert Štach

4.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Starý kamenný most nahradí nový

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Muž pil, boural na motorce, přišel o papíry

O štěstí může mluvit motorkář, který v úterý dopoledne narazil se svou motorkou značky Triumph do svodidel na silnici I/57 u Vsetína.

Azylový dům ve Vsetíně slaví 15 let

Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, který sídlí na Hrbové ve Vsetíně slaví letos patnáct let od svého založení. Pracovníci organizace připravili na den oslav, který se uskuteční ve čtvrtek 29. června od 13 do 19 hodin, bohatý program.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies