VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomaštík: Na Valašce čeká diváky spousta atraktivních míst

Valašsko - Valašská rally již výrazně klepe na dveře. Zařazení soutěže do Mediasport mezinárodního mistrovství České republiky přináší mnohé výhody. Na startu se sejdou nejlepší domácí jezdci a s nimi i velmi kvalitní a mnohdy atraktivní průjezdy.

27.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marek Havran

Na zajímavosti letošního ročníku Valašské rally, který odstartuje zítra v 16.50 hodin z náměstí ve Valašském Meziříčí, pozývá nejzkušenější valašský jezdec Jaromír Tomaštík. Přečtěte si, na která zajímavá místa by pozval fanoušky a diváky Valašské rally Jaromír Tomaštík:

Letošní Valaška se vrátila do velkého mistráku, což je pro nás Vsetíňáky a Valachy jistě velmi potěšitelné. Já znám trať letošního ročníku zatím jenom z papírových podkladů. Většinu rychlostních zkoušek jsem již v historii několikrát absolvoval. Proto si mohu dovolit pozvat diváky na jistě zajímavá místa. Profil erzet je spíše rychlejší, což mě osobně moc nevyhovuje. Náročný divák si ale jistě najde i technické pasáže.

V páteční etapě se jedou dva rychlostní úseky. Úvodní zkouška se jede hned třikrát. Určitě bych divákům doporučil asi dva kilometry před cílem rychlostky vracák nad obcí Skalička. Přístup k němu je sice od Hranic na Moravě, ale jedná se o nádherný úsek. Atraktivní a rychlý příjezd, průjezdy dveřmi napřed.

Na této zkoušce stojí jistě za zhlédnutí i průjezd obcí Němetice. Je to vesnička, kde je pro změnu technický průjezd. Druhá erzeta je těžká a velmi technicky náročná. Start je umístěný do Velké Lhoty a cíl má na Malé Bystřici. Určitě stojí za to jít se podívat na vracák pod Velkou Lhotou u přehrady Bystřička. Najíždí se zde do úzké jednosměrky. Je to velice technické a krásné místo.

Pro ty, kteří chtějí vidět jak a kdo má v autě opravdu odvahu a posunutý práh sebezáchovy, tak pro ně bych doporučil sjezd ze Santova. Ten je vždy velmi atraktivní. Obzvláště druhý průjezd i když bude za tmy, tak jet po rozbité cestě dvou set kilometrovou rychlostí, je pro mě opravdu tím největším adrenalinem, jaký se dá na Valašské rally prožít.

Druhý den: nové tratě a legendární vracák v Palačově

Na druhý den se startuje RZ, která je od Valašského Meziříčí nejvíce vzdálena. Jedná se o novou zkoušku. Já jsem na ni ještě nebyl ale podle dostupných informací se na jednom místě tato zkouška téměř potkává. I z tohoto hlediska se může jednat o velmi zajímavé, i když těžko přístupné místo.

Každopádně vracák v obci Rybí, tak jak jej znám, může být velmi zajímavý. Charakter erzety napovídá, že se pojede většinou po velmi úzkých cestičkách a jedná se tedy o další z technických RZ. Následuje RZ Hodslavice – Poruba V současné době je již mýtickým místem vracák na Palačově. To je jeden z nejatraktiv­nějších vracáků, jaké znám. Před ním je asi čtyři sta metrů dlouhá rovinka a rovinka je i za zmíněným vracákem. Dobržďuje se tedy se z absolutně maximální rychlosti.

Je zde vidět, jak která posádka se nebojí a jde na brzdy až v poslední chvilce. Tato zatáčka se opět projíždí dveřmi napřed, takže znovu velmi atraktivní místo. Pravým opakem je pak technický průjezd obcí Jasenice nebo obcí Perná. Erzeta Odry je již klasikou Valašské rally.

Já se přiznám, že tuto zkoušku nemám moc rád, neboť podle mě se spíše jedná o trápení aut, když se jede z vracáku do vracáku. Každý má ale jiný náhled na zkoušku. Letos je přidaný nový úzký úsek po startu RZ, ovšem pro diváky těžko přístupný. Každopádně na okraji města Odry je atraktivní vracák s rychlým příjezdem. Následují serpentiny, takže každý si tady najde své.

Nový polookruh v Juřince bude pro fandy atraktivní

Co se týká polookruhové zkoušky Juřinka, já osobně se na tuto zkoušku hodně těším. V místě mého bydliště až na Barum rally se tento typ RZ nejezdí, což je velká škoda. Diváci uvidí jednotlivé posádky hned třikrát, což je jistě velmi atraktivní. Jsou zde technické i rychlejší pasáže. Zkouška je na okraji Valašského Meziříčí a i její starty jsou v dobrém časovém rozložení k tomu, aby si rodinky udělaly výlet.

Chtěl bych ještě jednou pozvat všechny na Valašskou rally, ale apeluji a prosím všechny lidi obzvláště když půjdou s dětmi, aby si stoupli tam, kde stát mají. Potom až když přijede sanitka, tak už bývá hodně pozdě zpytovat svědomí. Každou chvilku zažívám na závodech okamžiky, kdy je erzeta zrušena, protože někdo stál tam kde neměl a následně dostal ránu od auta. A pokud u toho jsou i děti, tak to bývá opravdu hodně stresující. Apeluji tedy ještě jednou na diváky, aby dávali pozor sami na sebe a závod si užili stejně, jako si ho užijeme my.

Miroslav Vebr

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies