VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřená Evropa: Evropská podpora Zlínu – a žije se nám lépe

/// Jan Řezník, SŠ HOTELOVÁ, ZLÍN/// Vydavatel regionálních Deníků - akciová společnost VLTAVA-LABE-PRESS- ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice vyhlásili literární soutěž u příležitosti roku 2015 jako Evropského roku pro rozvoj.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Literární soutěž - Studenti píší o EvropěFoto: DENÍK

Literární soutěž s názvem „Otevřená Evropa" byla určena studentům středních škol v České republice.
Jejím cílem bylo, aby si studenti uvědomili, co EU ve světě znamená. Od studentů nám přišly tři desítky prací. A je to vskutku zajímavé čtení.
Podívat se totiž na Evropskou unii perspektivou mladého člověka nezatíženého stereotypy společnosti může být velmi poučné.

VŠECHNY práce studentů ze Zlínského kraje zveřejňujeme ZDE
 
Evropská komiseZ těchto prací vzejdou tři vítězové, kteří postoupí do celostátního kola, kde může za své dílo získat kvalitní smartphone značky Apple iPhone nebo Samsung.
Tři vítěze oznámíme v našich novinách, ale také na webu www.denik.cz do konce června.

Evropská podpora Zlínu – a žije se nám lépe

Autor: Jan Řezník, Zlín
Škola: SŠ hotelová Zlín

Zlín se v posledních letech stává ozdobou východní Moravy. Velkou zásluhu na tom mají i fondy z Evropské unie. Ještě v nedávné minulosti jsme nacházeli spousty rozpracovaných staveb. Někdy to vypadalo, že se z města zeleně stane druhá Ostrava. Naštěstí se tak nestalo. Dnes, když projdete od Krajské knihovny Františka Bartoše směrem ke Kongresovému centru přes park, řeknete, že Zlín krásné moderní město plné zážitků se spoustou zeleně.

Velkou zásluhu na tom má Evropská unie. Přispěla ne zrovna malými částkami a dopomohla tak současnému vzhledu krajského města. Ne každý ví, že zrovna EU pomohla vystavět tak krásné budovy, jako právě Kongresové centrum nebo knihovnu. Je to škoda, protože při každodenní jízdě autobusem slyším na EU jenom samá negativa, ale pozitiva skoro vůbec. Nevím, co je na tom pravdy, ale myslím, že za posledních 10 let Evropská unie podporuje většinu projektů a návrhů, které se jí objeví na stole. Je sice mnoho věcí, na které se nedostane, ale ty opravdu potřebné vyjdou takřka vždycky.

Mezi asi největší projekty, které vznikly ve Zlíně za podpory EU, se určitě řadí Kongresové centrum. Stavělo se celkem 5 let a od roku 2011 se v něm konala spousta filharmonických vystoupení, plesů, koncertů nebo politických srazů. Evropská unie na tento projekt tehdy výrazně přispěla. Zaplatila více jak 75% nákladů, ale měla podmínku. Objekt musí navštívit sto tisíc lidí ročně. To nebyl žádný problém, a tak se dnes Zlín může chlubit ojedinělou nádhernou stavbou. Autorkou celého projektu se stala světoznámá architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka.

V dopravě zase pomohla EU mnohamilionovou investicí Dopravní společnosti ve Zlíně. Ta před rokem ve velkém obměnila svůj vozový park. Za loňské dva roky podnik nakoupil celkem pětadvacet nových trolejbusů. Lidé ve Zlíně a Otrokovicích se tak těšili na pohodlnější cestování. Hlavním vylepšením mělo být více prostoru, lepší zateplení a snadnější přístup pro invalidy a maminky s kočárky. Stalo se a lidé jsou dnes na tyto prvky zcela zvyklí. Vychytávkou pro řidiče se tentokrát staly světelné křižovatky. Dávají řidičům možnost prakticky nezastavovat a prodloužit si na semaforu zelenou. Celkem DSZO nakoupilo šestnáct nových trolejbusů a osm autobusů. Pro srovnání, jeden klasický trolejbus stojí 11 miliónů Kč.

Zlín – Bezpečně a mimo hlavní tah. Tak znělo heslo před rokem. Ode dneška platí pro cyklostezku mezi Zlínem a Otrokovicemi. Kdysi mohli lidé jezdit jen po hlavní silnici I/49. Města ale nově spojila cyklostezka, která přišla Otrokovickou radnici na 17 milionů korun, 14 milionů tvořily evropské dotace. Cyklostezka je dlouhá téměř tři kilometry. Je prodloužena až k Baťovu kanálu, který nabízí možnost kombinovat jízdu na kole s plavbou lodí, a patří mezi nejoblíbenější ve Zlíně. Díky spojům Otrokovice - Bělov - Kvasice se propojila také se stezkou od Kroměříže až po Napajedla.

Evropská unie prostřednictvím schválených projektů dopomohla v posledních letech současnému Zlínu miliardovými částkami. Určitě se nám všem žije lépe.

Autor: Redakce

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Janíkově stodole v rožnovském Dřevěném městečku se v sobotu 29. dubna 2017 konala regionální přehlídka dětských valašských souborů.
AKTUALIZUJEME
24

FOTO, VIDEO: V Rožnově se předvedlo třináct dětských valašských souborů

Denní centrum a noclehárnu v Rožnově pod Radhoštěm slavnostně otevřeli místostarosta Rožnova Jan Kučera, nový vsetínský starosta a ředitel společnosti Elim Vsetín Jiří Růžička a rožnovský starosta Radim Holiš. Slavnostní otevření se uskutečnilo ve středu

V Rožnově pod Radhoštěm slavnostně otevřeli noclehárnu

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Nově narozená miminka na Valašsku - 17. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnic ve Zlínském kraji vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZOVÁNO

Řidička osobáku nepřežila srážku s autobusem

Ke srážce osobáku s autobusem, při které zahynula jedenašedesátiletá žena, došlo v pátek před polednem u Kelče.

OBRAZEM: Počasí zahnalo studenty do sálu

Studenti ze Střední školy Kostka, Střední průmyslové školy strojnické a ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka uspořádali ve čtvrtek 27. dubna Studentský happening.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies