VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatel Ludvík Vaculík

Valašsko - Dnes si představíme jednu z nejvýraznějších osobností narozených na Valašsku a to Ludvíka Vaculíka, jehož můžeme bez váhání zařadit k našim nejvýznamnějším poválečným spisovatelům.

21.8.2013
SDÍLEJ:

Ludvík Vaculík.Foto: archiv muzea

Ludvík Vaculík (23. 7. 1926)

Na svět přišel roku 1926 v rodině tesaře, která žila v nejižnější části Valašska, Brumově. Během protektorátu absolvoval kurz u firmy Baťa, u níž poté pracoval. Rok po válce odmaturoval na obchodní akademii a odešel do Prahy, kde vystudoval Vysokou školu politickou a sociální.

Do roku 1953, kdy získal místo redaktora v Rudém právu, vystřídal několik profesí. V šedesátých letech se stal součástí redakce Literárních novin, kde se zabýval společensko-politickou publicistikou. Roku 1968 sepsal manifest Dva tisíce slov, jeden z nejvýznamnějších dokumentů Pražského Jara, v němž zformuloval základní požadavky na obnovu demokratické společnosti. Už rok předtím byl vyloučen z KSČ, protože na sjezdu československých spisovatelů prohlásil: „za dvacet let nebyla u nás vyřešena žádná lidská otázka".

Po potlačení Pražského jara se pro režim stává nepohodlným až nebezpečným. Přichází o zaměstnání a dostane se mu oficiálního zákazu publikovat. Poroto, zakládá samizdatovou edici Petlice, v niž do konce totality vydal na čtyři sta titulů. Stal se také jedním z prvních signatářů Charty 77. Díky těmto aktivitám byl neustále sledován a perzekuován StB. Po roce 1989 pokračuje jako nesmlouvavý glosátor své doby v literární činnosti.

Ludvík Vaculík je autorem spousty fejetonů, článků a románů. Jeho nejvýznamnějšími romány jsou Sekyra a Morčatu, kterým se dostalo i mezinárodního ohlasu. Počátkem osmdesátých let vyšel v samizdatu Český snář, autobiografická próza zaznamenávající život za normalizace. Ludvík Vaculík stále publikuje a v současnosti žije v Praze.

Autor: Pavel Mašláň, Muzeum regionu Valašsko

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení