VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve skanzenu se předváděla stará řemesla

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Devět stánků řemeslníků lákalo návštěvníky letošního Slabikáře devatera řemesel vDřevěném městečku Valašského muzea vpřírodě. Kvidění byli hrnčíři, košikáři, provazníci, sedláři, svůj um předváděly i malířky kraslic, nebo ženy vyšívající květinové motivy na plátno. Odpoledne přišlo na řadu i vystoupení dětských souborů a divadlo.

4.6.2007
SDÍLEJ:

Ve skanzenu se předváděla řemesla Foto: DENÍK/Michal Mikuilenka

Zájem návštěvníků hned poblíž boční brány poutal řemeslník Štefan Kanaloš, vyrábějící dlabané nádobí, honosící se titulem Nositel lidových tradic, který mu předal ještě bývalý ministr kultury Pavel Dostál. „Řemeslo se u nás dědí už tři sta let, jsme asi poslední Valaši, kteří ještě umí rumunsky. Tomuto jazyku dokonce rozumí ještě i dcera, i když už jím nemluví,“ rozpovídal se Kanaloš při práci. Krásně vyhlazené misky, lžíce nebo naběračky vyráběl slehkostí, dlabání je prý ale až to poslední.

„Je to poměrně zdlouhavý proces, dřevo je třeba napřed opracovat nahrubo, potom asi měsíc nechat sušit a až potom se opracovává načisto,“ popsal Štefan Kanaloš, jenž své kořeny vystopoval až do rumunského města Satu Mare. Letošní přehlídku řemeslníků doprovázel zajímavý program ve staré škole radnice. Do třídy usedli dobově oblečení žáci, kteří pod vedením učitele vyzbrojeného nebezpečně vypadající rákoskou, předvedli ukázku výuky.

„V podobně vybavených jednotřídkách se na některých školách na Valašsku učilo ještě po druhé světové válce,“ přiblížil Daniel Drápala, pracovník muzea, jenž se vžil do role učitele sopravdovým nadšením. „Dříve byla škola lepší, učitelé byli možná přísnější, ale zase více naučili a hlavně prostředí ve třídách bylo příjemnější,“ svěřil se třináctiletý Ondřej Běčák, sedící vprvní lavici.

Největší koncentrace řemeslníků byla na louce poblíž amfiteátru. Asi největší zážitky si odnesly děti, kterých se sešlo velké množství a které dostaly možnost vyzkoušet si všechna možná řemesla. Doslova vobležení byla i keramická dílna. „Pokud se výrobky nevypálí, ale jen nechají vyschnout, dlouhého trvání mít nebudou. Například razítka nejsou tak velká a měla by vydržet i nevypálená,“ upozorňovala Martina Sumcová, učitelka keramiky.

U stanoviště Václava Ulricha a Jiřího Orlovského viděla většina návštěvníků vůbec poprvé, jak se dříve splétala lana. „Starobylý stroj pochází zformanovy usedlosti, na výrobu lan a lanek používáme jutu,“ poučil zájemce Orlovský. Dopoledne hostům vyhrával cimbál Slávka Gužíka a od čtrnácté hodiny vkomorním amfiteátru vystoupily dětské soubory Malý Radhošť a Soláněk. Divadelní soubor Jitřenka zOstravy potom zahrál představení Pejsek a kočička.

4.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nádraží ve Valašských Kloboukách připomněli členové klubů vojenské historie stovkám diváků dobu 1. světové války.
40

VIDEO: Přepadení vlaku přilákalo davy lidí

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Zlínská Barum Rally se kvůli prasatům rušit nebude

Srpnová Barum Czech Rally Zlín, která se tradičně těší velkému zájmu závodníků i fanoušků, bude v plánované podobě!

VIDEO: Procesí krojované Anenské poutě doprovodily stovky lidí

Krojované procesí se vydalo v neděli krátce po půl jedenácté dopoledne z rožnovského farního kostela Všech svatých.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení