VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh průměrného mužského atributu

Valašské Meziříčí - Historikovo řemeslo, naplněné desítkami hodin mnohdy detektivní práce v archivech či zaprášených depozitářích, nepřináší vždy kýžený výsledek v podobě úžasného objevu, s nímž by přispěl k poznání našich dějin. Spíš by se hodilo říci, že takové zjištění přichází zřídka, pokud vůbec. Někdy nás však na stopu zajímavého objevu přivede náhoda či jen pouhá zvědavost.

8.5.2013
SDÍLEJ:

Korpus, (inv. č. H 3417).Foto: M. Ošťádal

Nejinak tomu bylo i u jednoho ze sbírkových předmětů valašskomeziříčského muzea, skrytého pod inventárním číslem H 3417 a nic neříkajícím názvem „Korpus". Přesto tento předmět budí již u generací historiků, hodilo by se spíše říci historiček, lehký úsměv na tváři ani ne tak pro svou historickou hodnotu, jako spíše pro popis, jímž jej jeden z našich dřívějších kolegů vepsal do muzejních análů. Díky jeho zápisu jsme se totiž mohli dlouhá desetiletí dozvědět pouze to, že se jedná o „část těla od pupku do poloviny stehen s průměrným mužským atributem v centru." Nic víc, nic míň…

Jak to tehdy náš pan kolega, přijímající předmět před desítkami let do sbírek, s onou průměrností myslel, se již nedozvíme a „Korpus" tak byl, nebýt náhody, odsouzen k trpělivému čekání v depozitáři mezi tisíci dalších anonymních exponátů na den, kdy snad ještě někdy přijde jeho čas a padnou na něj zraky návštěvníků. Onou náhodou se stala badatelská návštěva budovy meziříčské stavební průmyslovky, úzce spjaté s dějinami proslulé Odborné školy pro zpracování dřeva. Zde, jako jednu z mála vzpomínek na zašlá léta největší slávy dřevařské školy, uchovávají dřevěnou sošku nevelkých rozměrů, která dříve byla zdařilou školní pomůckou pro výuku dávných řezbářů. Co bylo soše modelem, je na první pohled jasné: mramorová socha Umírajícího otroka od renesančního génia Michelangela Buonarottiho z roku 1499. Hned na druhý pohled je pak najednou i jasné, komu patří onen muzejní průměrný atribut: jedná se rozpracování jednotlivých fází řezbářské práce a vzorem se stala právě skulptura ze stavební průmyslovky! Předmět číslo H 3417 tak poodhalil svou dávnou historii a zajistil si tím roli jednoho z exponátů na připravované výstavě ke 140. výročí vzniku dřevařské školy ve Valašském Meziříčí…

Autor:  Ivana Martišková, historik Muzea regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí

Autor: Redakce

8.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

V Kateřinicích se letos koná již sedmý ročník Mezinárodního tábora zvonkohry. Letos se jej účastní asi 40 dětí a dospělých z Valašska, Slovenska, Polska i Ameriky.
21

VIDEO: Na tábor zvonkohry dorazilo přes čtyřicet účastníků

OBRAZEM: V Jablůnce vybírali nejlepší med. Podívejte se

Setkání včelařů a jejich přátel se uskutečnilo v sobotu 19. srpna v Jablůnce. Na akci s názvem Den medu a písniček dorazily desítky lidí. Návštěvníci se za poslechu hudebního doprovodu kapel Docela kapela a Spolek vdolek zhostili úlohy vybrat ten nejlepší med. Vítězem se stal včelař a pořadatel akce Martin Biel.

Nehoda u Lačnova si vyžádala čtyři zraněné

K dopravní nehodě, při které se zranili čtyři lidé, z toho tři děti, došlo v sobotu odpoledne u Lačnova. Na místě kromě zdravotníků a policistů zasahovali také profesionální hasiči z Valašských Klobouk.

Nové hřiště se už rýsuje. Bude na konci léta

Děti ve Študlově se do konce léta dočkají nových herních prvků na místním dětském hřišti v dolní části obce. Oprava přijde na šest set tisíc korun. Většinu uhradí dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.

Nově narozená miminka na Valašsku - 30. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice ve Valašském Meziříčí vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení