VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prasátko pro Zlatou kapličku. Každý mohl pomoci

Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - S rozvíjející se ideou národního obrození se v hlavách českých vlastenců v polovině 19. století zrodila myšlenka na stavbu důstojného kamenného divadla, monumentálního svatostánku národní kultury a symbolu české národní svébytnosti.

27.3.2014
SDÍLEJ:

Pokladnička Sboru pro postavení Národního divadla ve sbírkách MRV.Foto: Archiv MRV

Ustavený Sbor pro zřízení českého národního divadla rozmístil při této příležitosti po vlastech českých plechové pokladničky, vyrobené podle projektu architekta Josefa Zítka, které tak věrně kopírovaly skutečnou podobu budoucí Zlaté kapličky. Do nich pak každý mohl vhodit nějakou tu zlatku či krejcar a přispět tak prostřednictvím veřejné sbírky i v těch nejzapadlejších koutech vlasti. Že tomu tak skutečně bylo, dokládá fakt, že jedna z těchto pokladniček se dochovala ve sbírkách meziříčského muzea, ačkoliv okolnosti, za jakých se v muzeu ocitla, či případně jméno jejího dárce, už zůstanou nejspíš navždy zahaleny tajemstvím.

Při stavbě samotné budovy bylo myšleno na podpoření symboliky národní jednoty ale i jinak, dalo by se říct že vskutku od základů. Právě do jejich zdiva totiž byly vsazeny symbolické základní kameny ze svahů památných hor a kopců, které se vinou dějinami českého národa. Z Moravy do Prahy putovaly základní kameny dva; z Hostýna a bájného Radhoště. Právě druhý jmenovaný byl dokonce vůbec prvním kamenem, který do Prahy roku 1868 doputoval. Radhošťský kámen byl po vylomení hrubě opracován, opatřen nápisem, nazdoben a koňským povozem přivezen do vlakové stanice v Polomi u Hranic, v té době široko daleko jediné. Odtud putoval v doprovodu rožnovských občanů do Prahy, kam s velkou slávou přijel 5. května. Na staveništi jej očekával František Palacký, jehož prostřednictvím byl kámen symbolicky předán jménem moravské země coby důkaz nerozlučného svazku Čech a Moravy pod korunou svatováclavskou. Samotná slavnost položení základního kamene proběhla 16. května, načež byly všechny kameny z památných míst Čech a Moravy zazděny do základového zdiva budovy. Tam jsou návštěvníkům koneckonců k vidění do dnešních dní.

Autor: Ivana Martišková, historik Muzea regionu Valašsko

Autor: Redakce

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení