VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Portrétista“ Vsetína slaví životní jubileum

Vsetín - Antonín Kaderka se narodil 13. října 1937 na Vsetíně. V roce 1959 absolvoval katedru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho životní profesí bylo učitelské povolání a paralelně s ním se rozvíjela i jeho umělecká dráha malíře, kreslíře i grafika.

24.10.2012
SDÍLEJ:

Antonín Kaderka ve svém ateliéru na Hrbové.Foto: O. Mehešová, 2008

Ve sbírce básní Vsetín je krásný opěvoval půvaby města Eda Šulák slovy: I ten náš Vsetín, byl hezký jako zahrádka, byl hoden štětce malířova, byl kouzelný jak pohádka… A rodný Vsetín okouzlil i malíře Antonína Kaderku. Zachycoval a ztvárňoval ve svém díle zejména starou i novou zástavba města, jeho urbanistické a architektonické proměny i jeho – výtvarníkovou fantazií přetavené – imaginativní metamorfózy. Právě pro volbu námětu – městské krajiny, panoramat, vedut i vsetínských motivů – lze Antonína Kaderku označit nejen za vnímavého a houževnatého dokumentaristu města, ale i doslova za jeho „portrétistu".

Vedle děl s městskými motivy či s prvky rázovité valašské lidové architektury zasazené do typicky kopcovité krajiny místního regionu tvoří od 60. let rovněž abstraktní díla, která samotný autor pojmenovává jako „experimenty". Antonín Kaderka si výtvarně pohrával jednak se strukturální, ale i s geometrickou abstrakcí.

Od konce 50. let vystavoval doma i v zahraničí na řadě samostatných i skupinových výstav (např. jako člen sdružení výtvarných umělců Arkáda). V
současnostije jeho tvorbumožné zhlédnout na výstavě Proměny Vsetína v Zámecké galerii Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, a to až do 11.listopadu.Výstava je pojata jako interaktivní a nabízí návštěvníkům (i těm dětským) hravé pátrání po geniulociVsetí na, jeho pověstech, paměti města i po příbězích zbořených budov.

Umožní jim nahlédnout do architektonických a urbanistických proměn za dobu 140 let, kdy se Vsetín změnil z malebného městečka v město okresního formátu s hojnou panelovou zástavbou.

Autor: Olga Mehešová, historik umění MRV, Vsetín

Autor: Redakce

24.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení